Informacje

08.04.2015 21:42 głosowanie nad poprawkami 14 kwietnia

Prawem uderzą w reklamę? Senat chce "wstawić zęby" ustawie

SERWISY:

Radykalne podwyższenie kar za nielegalne umieszczanie reklam, wprowadzenie karania administracyjnego obok sądowego, możliwość likwidacji legalnych reklam za odszkodowaniem - to niektóre poprawki, które senatorzy chcą wnieść do ustawy krajobrazowej.

W środę na połączonym posiedzeniu senackich komisji: kultury i środków przekazu, gospodarki narodowej, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz środowiska zasiadający w nich senatorowie wysłuchali opinii do przyjętej przez Sejm w marcu ustawy krajobrazowej. Swoje propozycje poprawek w ramach uwag obywatelskich senatorom przedstawili m.in.: miasto, Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim oraz firma Citiboard Media. Uwagi miało też biuro legislacyjne Senatu.

Senatorowie podczas dyskusji deklarowali, że podejmą się wprowadzenia do ustawy większości zaproponowanych przez konsultantów poprawek. Sami też zgłaszali potrzebę wprowadzenia zmiany w głosowanej już przez Sejm ustawie.

Szyldy do zmiany

Jednym z problemów - zdaniem senatorów - jest brak precyzyjnych regulacji dot. szyldów. Uwagę na to jako pierwszy zwrócił przedstawiciel firmy Citiboard Media. Zgodnie ustawą popartą przez Sejm szyldy będą mogły być umieszczane tylko na posesjach, na których prowadzona jest działalność gospodarcza i nie będą obciążane opłatami.

Marcin Stan z Citiboard media pokazał senatorom zdjęcia budynków handlowo-usługowych gęsto obwieszonych szyldami. - W świetle znowelizowanej ustawy wszystkie te szyldy są legalne, bo są zawieszone w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej - mówił.

Jego zdaniem także wielkoformatowa reklama banku wywieszona na jego budynku będzie w świetle nowego prawa szyldem. Senatorowie uznali te argumenty, zapowiadając wprowadzenie poprawek do ustawy, która ma m.in. wyeliminować samowolę reklamową. Taką poprawkę zgłosił m.in. senator PO Łukasz Abgarowicz, który ocenił, że rozmiary szyldów oraz ich liczbę na posesji należy ograniczyć.

Postulują większe kary

Abgarowicz i inni senatorzy podkreślali też konieczność podwyższenia kar za nielegalne umieszczenie reklam. W ustawie popartej przez Sejm są zapisy dopuszczające karę do 5 tys. zł. Przedstawiciele miasta przekonywali senatorów, że w przypadku reklam wielkoformatowych, które przynoszą wielokrotnie większe zyski, taka kara będzie nieskuteczna. Dlatego proponowali, by wprowadzić do ustawy zapis, że kara może wynosić 40-krotność opłaty reklamowej (która będzie nowym podatkiem ustalanym przez samorządy).

Abgarowicz zapowiadając taką poprawkę zapowiedział też, że zgłosi poprawkę, która umożliwi karanie za nielegalne reklamy w trybie administracyjnym. - Jest ono szybsze i skuteczniejsze niż sądowe - argumentował.

Opozycja ma wątpliwości

Nie wszystkich senatorów te argumenty przekonały. Bogdan Pęk z PiS ocenił, ze takie rozwiązania mają charakter "reżimowy i fiskalny". Przestrzegał, że tak wysokie kary (według szacunków przewodniczących senackich komisji mogą one wynieść 800-900 zł dziennie za typowy billboard) będą orzekane w trybie urzędniczym bez kontroli i możliwości odwołania.

- To będą decyzje polityczne, w zależności od tego, kto będzie miał władzę w gminie - mówił. Ocenił też, że takimi propozycjami miasta chcą rozwiązać swoje problemy finansowe, a firmy billboardowe - wyeliminować "mniejsze reklamy".

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zapewniał, że miasto nie chce się wzbogacać na nielegalnych reklamach - chce się ich pozbyć. Musi mieć jednak skuteczne narzędzia, a takim będą kary. Podobny argument przedstawiło Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim, które postulowało nakładanie za nielegalne reklamy wielokrotnych, "codziennych" kar za ich utrzymywanie dla właścicieli nośników, a także nieruchomości, na których zostały postawione. Stowarzyszenie zaproponowało też, by karać właścicieli szyldów, które nie będą spełniały określonych norm. Poparło także pomysł podwójnej ścieżki egzekucyjnej: administracyjnej i sądowej.

Będą kolejne poprawki?

Wśród innych rozwiązań, które zapowiedział przewodniczący komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej Janusz Sepioł (PO), znalazła się propozycja, by gminy mogły - już po wejściu w życie ustawy - likwidować nawet te reklamy, które powstały zgodnie z wcześniej obowiązującym prawem, jeżeli naruszają one zasady dot. lokowania reklam, które ustalą samorządy. W takim przypadku jednak likwidacja legalnych reklam musiałby wiązać się z odszkodowaniem dla ich właścicieli.

Kończąc posiedzenie Sepioł podkreślił, że katalog zgłoszonych poprawek nie jest zamknięty, w trakcie dalszych prac mogą się pojawić kolejne. Senator zapowiedział, że prace komisji mają zmierzać do surowszego karania za samowolę reklamową, jednak kara nie powinna być wielokrotnością opłat reklamowych, bo byłby to "podatek", a nie kara.

Głosowanie 14 stycznia

Jak dodał, wszystkie poprawki omówione w środę zostaną opracowane i zaopiniowane przez biuro legislacyjne Senatu. Połączone komisje oczekują, że opinie do tych poprawek przedstawią wnioskodawcy, czyli kancelaria prezydenta oraz strona rządowa. Dalsze procedowanie poprawek, w tym ich głosowanie, przewodniczący zaplanował na 14 kwietnia.

Sejmowe poprawki wprowadzone do prezydenckiego projektu nowej ustawy krajobrazowej wzbudziły spore kontrowersje. - Jesteśmy bardzo rozczarowani projektem ustawy. Wyrwano jej wszystkie zęby - mówiła we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy dołączyła do aktywistów, którzy apelują, by Senat naprawił projekt.

PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Strażnik porządku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2015 17:48 ~Strażnik…

  Ręce precz od reklam! Psie kupy na chodnikach i trawnikach to nikomu nie przeszkadzają. Lepiej zajmijcie się ustawą o podatku od czworonogów. Jak jeden z drugim będzie musiał co roku wybulić 2000 zł za psa, to ubędzie w Polsce tych obszczymurów!

 • żałosne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2015 09:25 ~żałosne

  Słuchajcie darmozjady z Wiejskiej:( pani POSEŁKA Z GORLIC TEŻ !!!!!!!!) lepiej się porządnie przyłóżcie do tej reklamy, bo się już szykujemy na to, żeby Was z tego rozliczyć. I to bez względu na to, czy jesteście z PiS czy z PO. Bo tak się składa, że śmietnik reklamowy przeszkadza tak jednym jak i drugim - to sprawdziłem wśród swoich znajomych z jednej i drugiej strony. Jeśli się Wam wydaje, że znowu się Wam uda być głosem lobbystów, to jesteście w tzw. "mylnym błędzie". Nie chcemy mieszkać w jednej wielkiej reklamie i nie usiłujcie nam wcisnąć, że tego się nie da, tamtego się nie da, bo to podatek a tamto to śmatek. Nie tym razem. Możecie się przy następnych wyborach naprawdę bardzo zdziwić, że TO właśnie będzie jednym z istotnych argumentów przy urnach, bo tu akurat my, wyborcy, po obu stronach jesteśmy wyjątkowo zgodni.
  Nie pozdrawiam.

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2015 09:23 ~żenada

  Nareszcie zniknie billbord pani poseł Bartuś powieszony rok temu w Waksmundzie .Zaklejony billbord zmył deszcz i Pani Bartuś uśmiechnięta od ucha do ucha nadał " płosi - głosujcie na mnie".
  Swoim usmieszkiem wita i żegna wyjeżdzajacych z Nowego Targu.
  Działkę pani PŁAWNIK ( najlepsza w sejmie i PIS już pewnie zasiedziała.Ale to ta pani z PIS tak ma . Zadnego wstydu i godności.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 18:08 ~qwerty

  " To będą decyzje polityczne, w zależności od tego, kto będzie miał władzę w gminie - mówił. "

  To co? Jakiś pisiorek ma firmę reklamową? Który?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 18:07 ~qwerty

  Brawo Panie Abgarowicz - ma Pan mój głos.

  Publikować nazwiska posłów, którzy "wybili zęby" tej ustawie w sejmie.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 16:54 SEBBAX

  a gdzie prawo własności nieruchomości ???

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 14:18 ~żenada

  Przecz z wszelakimi rodzajami reklam w mediach i na powietrzu !!!

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 09:53 ~bolo

  Nad czym tu myśleć? Zakazać umieszczania reklam w terenie zabudowanym na wysokości wyższej niż 4 metry - szyldy każdy będzie mógł sobie umieszczać a wielkie reklamowe szmaty znikną z miast.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 09:51 ~qaz

  Oby w końcu ta reklamowa tandeta zniknęła!

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 09:37 ~waw

  No to reklama przeniesie się do TV, prasy i internetu. Dziwnym trafem, te media należą, już w większości, do zachodnich właścicieli.
  Polska - kolonia rządzona z zewnątrz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »