Informacje

27.09.2012 20:34 zmiany przy Marszałkowskiej

"Prasowy" wraca.
Bar na miarę XXI wieku

SERWISY:


Na początku przyszłego roku Bar Prasowy otworzy się nowej odsłonie. Ma być nowocześnie i estetycznie, ale z szacunkiem dla tradycji. W czwartek zaprezentowano wizualizacje zmodernizowanych wnętrz lokalu.

- Po raz ostatni spotykamy się w barze w jego historycznej odsłonie. Musimy temu miejscu narzucić estetykę, jaka dziś obowiązuje. Chcemy nawiązać do tradycji barów mlecznych, a jednocześnie przełamać ich złe stereotypy – rozpoczął konferencję prasową najemca lokalu po Barze Prasowym Kamil Hagemajer.

Potem zaprezentował wizualizacje wnętrz stworzone w pracowni Sojka&Wojciechowski.

Ciemna ściana, jasne płytki

Choć obecny układ funkcjonalny baru zostanie zachowany, jego wygląd zmieni się nie do poznania.

Główne wejście, część dla gości, jak i kuchenna zostaną na swoich miejscach, ale ta druga będzie zmniejszona. Odzyskana przestrzeń między kuchnią, a nowymi łazienkami, zajmie nowa sala, ze wspólnym, podwyższonym stołem.

– Jego forma jest odwołaniem do socjalnego charakteru lokalu – tłumaczył Mikołaj Wojciechowski, współautor koncepcji.

Także pomieszczenia, gdzie znajdowały się kasa i pokój kierowniczki, zostaną oddane do dyspozycji gości. Na ścianach pojawią się jednolite, białe płytki oraz motyw pękatych, szklanych butelek, które pamiętają ci, którzy choć kilka lat świadomie przeżyli w PRL. Kasa zostanie usytuowana na małej "wyspie" przy ścianie.

Biało-czerwone markizy

Ukłonem w stronę tradycji mleczników będzie menu układane z pojedynczych, białych literek na dużej, ciemnej ścianie. Ocaleje charakterystyczny sufit, ale czarno-biała, mozaikowa posadzka zostanie zachowana tylko częściowo. - Spróbujemy odzyskać jak najwięcej, ale płytki są w fatalnym stanie i podłoga jest nierówna – wyjaśniał Konrad Sojka, drugi z twórców koncepcji.

Prasowy zmieni się także na zewnątrz. - Biało-czerwone markizy, z którymi ludzie kojarzą to miejsce, miały formę naklejek na szybach. W nowej odsłonie będą to prawdziwe markizy – opowiadali architekci.

Tanio i różnorodnie

Nowy najemca baru zapowiedział współpracę z państwowymi i pozarządowymi organizacjami zajmującymi się dożywianiem potrzebujących. Zamierza także korzystać z ministerialnej dotacji dla barów mlecznych. Żeby ją dostać musi spełnić określone warunki. - Dania musza być przygotowywane na miejscu, bez użycia mrożonek, konserwantów, półproduktów. Należy korzystać z produktów kupionych bezpośrednio od producentów – wyliczał Hagemajer. - Te wymagania sprawiają wrażenie przygotowanych przez dietetyków – żartował.

W lokalu nie będzie jednak zapowiadanego wcześniej bezprzewodowego internetu. - WiFi wypadło ostatecznie z konkursowych wymagań. Doszliśmy do wniosku, że nie chcemy tu robić kolejnej klubokawiarni. Internet skłania do długiego przesiadywania, a w barze mlecznym je się szybko i wychodzi – wyjaśniła Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia.

Wojna o Bar Prasowy

Bar Prasowy przez kilkadziesiąt lat funkcjonował przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Pod koniec 2011 roku dotychczasowa ajentka zrezygnowała z prowadzenia taniej jadłodajni. Władze dzielnicy chciały wynająć to miejsce na 10 lat w przetargu.

Nie spodobało się to grupie aktywistów, którzy włamali się do lokalu, zaczęli gotować i wydawać obiady, a potem zaczęli domagać się konkursu profilowanego na ten lokal.

W efekcie dzielnica zdecydowała się na konkurs profilowany, co pozwoliło na zastosowanie niższej stawki wyjściowej - 12 zł za metr kwadratowy. Konkurs wygrał restaurator Krzysztof Kostro, ale wycofał się. Ostatecznie lokal przejął Krzysztof Hagemajer, którego oferta zajęła drugie miejsce w postępowaniu.

TAK WYGLĄDAŁA OKUPACJA "PRASOWEGO"


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Malakas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2012 10:10 ~Malakas

  Z tego co widzę po komentarzach... Zle, niedobrze i ogólnie nic nie warte. Ogarnijcie się ludzie z tym podejściem bo ciągłe narzekanie niczego nie zmienia, wręcz uwstecznia!!

 • Marshal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 12:59 ~Marshal

  [cytat_1157063]
  na biało? już widzę ten syf na stolikach i podłodze... nie wyrobią na sprzątaniu
  [/cytat_1157063

  No tak, bo ciemnego by nie trzeba było sprzątać... Co za podejście...? Wiesz co? Powinieneś prowadzić swój bar. Tylko obawiam sie że u ciebie przykleiłby mi sie rękaw do stołu. No ale na ciemnym nie widać przecież, więc jest ok...

 • Marshal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 12:35 ~Marshal

  warszawiak~warszawiak

  To jest wnętrze Prasowego.
  Raczej stołówki w szpitalu psychiatrycznym. Paskudztwo.  ciekawe jak ty masz w domu skoro to jest paskudztwo... Pokaż pochwal się. Moim zdaniem jak bar wystrój jest rewelacyjny.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 10:17 ~warszawiak

  To jest wnętrze Prasowego.
  Raczej stołówki w szpitalu psychiatrycznym. Paskudztwo.

 • kka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 09:11 ~kka

  na biało? już widzę ten syf na stolikach i podłodze... nie wyrobią na sprzątaniu

 • niewolnicy placu zbawiciela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 08:19 ~niewolnicy…

  hipsteriada tam będzie przebywać i udawać, że samkuje im schaboszczak z kapustą...

 • marx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 07:42 ~marx

  karmazyn~karmazyn

  Bravo!!! słuszna uwaga!!!

  O jak Was czerwonych boli, że ten facet wygrał przetarg! Czekamy na kolejne obwieszczenia na stronie "nieformalnej grupy mieszkańców" o tym jak zła jest Mleczarnia Jerozolimska. Neoliberalizm i gentryfikacja!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 04:00 ~nick

  Od pierwszego wystąpienia w sprawie Prasowego było wiadomo, kto lokal bierze. W Warszawie to przewidywalne. Ten lokal za 3 lata może być wykupiony i będzie. Koszty remontu odliczane są od wyznaczonej przez rzeczoznawcę ceny sprzedaży. To miasto złego, uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego. Przykre, że mieszkańcy naszego miasta nie chcą zajmować się jakością tu stanowionego prawa miejscowego. Dobrze, że Prasowy będzie wyremontowany. Szkoda, że inne lokale uzytkowe nie moga liczyć na porozumienia remontowe i nie tylko remontowe.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 02:26 ~tomek

  Prawacy jak zawsze na swoim, czyli w pizzerni.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 01:22 ~realista

  a czy pan hagemajer powiem kto za nim stoi i kto mu dał pieniążki?
  szalom wszystkim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »