Informacje

19.01.2014 14:52 Powstały w latach 1911-1912

Praskie kamienice w rejestrze zabytków

SERWISY:

Trzy kamienice położone przy ul. Stalowej 37, 41 oraz Strzeleckiej 26 na Pradze Północ zostały wpisane do rejestru zabytków.

Kamienice powstały w latach 1911 - 1912. Stanęły na miejscu wcześniejszej, drewnianej zabudowy. Znajdowały się w nich zarówno mieszkania, jak i sklepy.

W kamienicy przy ul. Stalowej 41 znajduje się zamknięty półkoliście przejazd bramny, a nad nim malowany, polsko-rosyjski napis, będący reklamą sklepu. Dzięki niej wiadomo, że prowadzono tu sprzedaż wina i najprawdopodobniej był tu sklep kolonialno-spożywczy.

Poza oryginalnym wystrojem elewacji, w budynkach zachowały się stalowe klatki schodowe z metalowymi balustradami. Ocalało wiele egzemplarzy oryginalnej stolarki okiennej oraz drzwiowej z udekorowanymi ościeżami i płycinami.

Wnętrza lokali mieszkalnych w większości zaadaptowano do aktualnych potrzeb. Nielicznie zachowały się w nich pozostałości sztukaterii, piece kaflowe oraz parkiety.

Dla klasy robotniczej

Budynki zaprojektowano w skromnym standardzie robotniczych kamienic „koszarowych”. Znajdowały się w nich tanie mieszkania robotnicze dla osób pracujących w rozwijającym się wtedy na Pradze przemyśle metalowym.

- W realizacji dostrzec można dążenie do podniesienia wygody mieszkań (przede wszystkim przez doświetlenie), zgodnie z nową wówczas tendencją zmierzającą do ogólnej poprawy warunków pracy i życia społeczności robotniczej - czytamy w uzasadnieniu wpisu.

ij/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 08:53 ~Boom

  W Warszawie mamy już ponad 3000 zabytków. Byle przedwojenny budynek i już jest zabytkiem. A potem taki budynek rozsypuje sie bo nikt nie chce go remontować, bo remont zabytku to droga przez mękę w kontaktach z lokalnym konserwatorem zabytków. I koło się zamyka - budynek niszczeje.

 • Dominik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 00:44 ~Dominik

  To dobrze, że będą prawnie chronione jako zabytek, ale na Pradze potrzebne też są działania poza samym wpisaniem kamienic do zabytków. Jest wiele unikatowych, oryginalnych budynków, które powinny odzyskać blask. Chociaż już teraz widać zmiany na lepsze, widziałem odnowione kamienice przy Nieporęckej, trwa odnawianie murów niedziałającej fabryki Koneser przy Ząbkowskiej, oby takich przedsięwzięć na Pradze było więcej i więcej. Mam też nadzieję, że miasto będzie się jeszcze bardziej angażowało i inwestowało na Pradze, bo jest ważną i interesująca dzielnicą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »