Informacje

14.08.2013 07:45 fundusz podpisał umowę z firmą Liebrecht & wooD

Praski Koneser z pieniędzmi.
Wiosną budowa się rozpędzi

SERWISY:

Z boku może się wydawać, że na terenie dawnej fabryki wódek Koneser niewiele się dzieje. To jednak cisza przed burzą. Inwestor pozyskał właśnie strategicznego partnera finansowego i zapowiada, że wiosną przyszłego roku, obok kilku już pracujących żurawi, wyrośnie las kolejnych.

- Prawdziwe przyspieszenie nastąpi w przyszłym roku - zapowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Rafał Szczepański, prezes funduszu BBI Development, właściciela terenów dawnego Konesera przy Ząbkowskiej.

Fundusz podpisał właśnie umowę z innym dużym graczem na rynku nieruchomości, firmą Liebrecht & wooD. - Z tym samym partnerem kończymy budować biurowiec przy placu Unii. Nabraliśmy do siebie zaufania i zamierzamy kontynuować współpracę przy Koneserze - zapowiada Szczepański.

Zaczną pod ziemią

Teren dawnej fabryki wódek przy Ząbkowskiej to 5 hektarów gruntu (dla porównania: Stare Miasto ma około 10 ha) oraz kilka zabytkowych budynków. Na razie udało się wyremontować jeden - dawny budynek dyrekcji wraz z kordegardą. Dziś zajmuje go biuro BBI i należąca do funduszu pracownia architektonicznej. To tu dopracowywany jest projekt pozostałych budynków.

Inwestycja podzielona została na 3 etapy. Realizacja i budowa nowych mieszkań w narożniku ulic Markowskiej i Białostockiej już trwa. W drugim etapie zacznie się zabudowa centralnego kwartału - czyli terenu, na którym wcześniej stały hale fabryczne nie wpisane do rejestru zabytków - oraz rewitalizacja pozostawionych zabudowań. Najpierw od strony ulicy Białostockiej powstawanie parking podziemny. Gdy ta część inwestycji "wyjdzie z ziemi", ruszy budowa reszty i rewitalizacja budynków najbliżej Ząbkowskiej. Na samym końcu powstać ma zabudowa mieszkaniowa od strony ulicy Nieporęckiej.

12 pozwoleń na jedną budowę

Kwartał centralny to zabudowa komercyjna: biura, lokale handlowe i usługowe. To właśnie przy ich realizacji i komercjalizacji BBI wspierać ma Liebrecht & wooD. Części mieszkalne BBI zrealizuje samodzielnie.

Cały teren, choć ogrodzony historycznym murem fabryki, ma być otwarty i dostępny dla każdego. Co więcej - wyeliminowany zostanie tu całkowicie ruch samochodowy. Nawet dostawy odbywać się będą pod ziemią, a na powierzchni rządzić mają piesi. Znajdzie się też miejsce dla rowerzystów.

- Zabudowa kwartału centralnego to w sumie 12 odrębnych inwestycji i tyle samo pozwoleń na budowę. Teren jest objęty planem miejscowym, więc wiemy, co można tu zbudować, ale wszystko uzgadniane jest z konserwatorem zabytków i to musi trwać - przyznaje Krzysztof Matwiejuk z biura Juvenes Projekt. I dodaje: - Do końca września złożymy 6 lub 7 wniosków o pozwolenia na budowę. Pozostałe wnioski powinny być gotowe do końca roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną przyszłego roku na działce widać będzie las żurawi.

- Można powiedzieć, że to najprostsza część inwestycji - dorzuca Szczepański. Choć od razu zastrzega: - To nie znaczy, że ją lekceważymy. Modernizacja budynku dyrekcji była dla nas niezwykle cennym doświadczeniem, zastosowaliśmy tam wiele wyjątkowych rozwiązań, które dały świetny efekt i przyniosły nam uznanie konserwatorów. Nie chcemy tego zaprzepaścić, dlatego rewitalizacji pozostałych budynków też będziemy doglądać sami. Nie jesteśmy z tych, którzy "remontują" zabytki koparką - zapewnia.

Z kulturą, ale bez designu

Wciąż nie wiadomo, co znajdzie się w dawnym budynku rektyfikacji z charakterystycznym wysokim kominem. Inwestor zapowiadał, że chce tu stworzyć filię Muzeum Narodowego, w której wystawiane mogłyby być perły polskiego designu, dziś skrywane w magazynach. - Do tanga trzeba dwojga - mówi dziś o rozmowach z Muzeum Narodowym Szczepański. Ale zastrzega: - Nie zmienia się jedno. Ten budynek będzie przeznaczony na kulturę, będzie miał funkcję publiczną. Od tego pomysłu nie odstępujemy.

Jak informuje BBI, cała inwestycja ma się zakończyć w 2016 lub 2017 roku. W tym samym czasie planowane jest zakończenie dwóch innych inwestycji firmy - biurowca, który ma stanąć na miejscu domu towarowego Sezam (czeka na pozwolenia na budowę) i budynku, który ma powstać w miejscu dawnego pasażu Simonsa przy długiej (BBI chce tę działkę dostać od miasta w zamian za kino Wars na Nowym Mieście. Trwa procedura wyceny i podziału).

Kolejną znaczącą inwestycją BBI ma być 170-metrowy wieżowiec na działce archidiecezji warszawskiej, na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej (powołana w tym celu z kościołem spółka czeka na uchwalenie planu miejscowego dla tego terenu, który dopuści wysoką zabudowę - dopiero wtedy przystąpi do prac nad projektem budowlanym).

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kocham warszawę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2014 12:39 ~kocham warszawę

  Bardzo dobry pomysł

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 21:25 ~mysza

  Ciekawa jestem co zrobią z dwoma budynkami mieszkalnymi wchodzącymi w skład kompleksu (jeden od Markowskiej, drugi od Ząbkowskiej). No i powinni jak najszybciej wyburzyć ten magazyn rupieci na rogu Markowskiej i Ząbkowskiej (z dawnym ujęciem wody oligoceńskiej).

 • Agata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 14:50 ~Agata

  Jak dla mnie to rewelacyjny pomysł! Będzie gdzie zabrać znajomych jak wpadną w odwiedziny :-) Praga jest naprawdę bardzo ciekawą dzielnicą z ogromnym potencjałem. Cieszy mnie fakt, że zaczęto w nią inwestować. Trzymam kciuki za dalsze inwestycje.

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 14:29 ~Stefan

  Super sprawa, czas skończyć z tym syfem na Ząbkowskiej. Jeśli wyjdzie w 3/4 tak jak w Łodzi z Manufakturą to ja się cieszę.

 • mich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 13:41 ~mich

  nie robcie tego.jedyne ciekawe oryginalne miejsce w warszawie i maja zamiar przerobic to na kolejnego bezgustownego kloca

 • Leny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 12:51 ~Leny

  Ja też mieszkam w okolicy i powiem Ci, że mam nieco inne podejście. Zmiany na Pradze są nieuniknione i moim zdaniem są tylko na lepsze. Akurat w kwestii Konesera, wartość historyczna jak najbardziej jest zachowana. Lepiej że coś tam się dzieje, niż zabytek miałby stać zaniedbany przez kolejne lata i powoli popadać w ruinę. A tak powstanie ciekawe miejsce na Pradze, no ale nie ma cudów, budowa musi swoje potrwać...

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 12:31 ~gość

  Koneser rozsypywał się jak nikt tam nic nie robił. nie wiem jaka ruina, przecież odnawiają budynki? napisali ci w tekscie że bedzie miejsce i na mieszkanie i na muzeum. a samych muzeów na Pradze zrobić nie mozna, skoro tam mieszkasz to wiesz. w centrum jest zycie, a na Pradze zrobimy muzeum, chyba nie o to chodzi?

 • zoom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 11:49 ~zoom

  Jak zwykle u nas nikomu się nic nie podoba najlepiej jak by sie zamieniło w ruinę, bardzo dobrze, że reanimują brawo wiadomo, że każdy chce zarobić nikt charytatywnie nie wywala kasy

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 11:43 ~jak

  szkoda że nie napisali że w tej spółce Liebrecht & wooD. jest mąż PANI HGW i byłoby wszystko jasne dlaczego usunięto tabliczki konserwatora zbytków i prowadzone są inne dziwne działania

 • adrian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 11:33 ~adrian

  Zamiast się cieszyć, że rewitalizują nam na Pradze dawną wytwórnię wódki to narzekasz. Część, która jest dostępna do użytku i w której znajdują wspomniane przez Ciebie kluby jest tak wysprzątana, że mucha nie siada, trawa przystrzyżona i wszystkiego pilnuje ochrona, więc nie bardzo wiem o czym piszesz... a pamiętaj, że to dalej plac budowy. I myślę, że te lofty - to jednak im się tak szybko nie rozsypią ;) bo przy tak trudnej inwestycji, którą w dodatku nadzoruje konserwator zabytków, nacisk na jakość jest chyba priorytetem. Podczas nocy pragi słyszałem same pozytywne opinie na temat Konesera i wszyscy wierzą, że będzie to jedno z ładniejszych i ciekawszych miejsc po prawej stronie Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »