Informacje

19.04.2012 08:20 INWESTYCJA NA PRADZE

Praski Koneser nabiera stylu. Co tu będzie?

SERWISY:

Pierwszy budynek na terenie dawnej fabryki wódek jest już wyremontowany. W kompleksie powstaną mieszkania, biura, teatr. Ma być też miejsce na wystawę polskiego designu. Całość będzie dostępna dla przechodniów i rowerzystów. Żadnych samochodów między budynkami. Parkingi będą tylko pod ziemią.

Na terenie Konesera widać pierwsze efekty prac. Od strony ulicy Ząbkowskiej uwagę zwracają jasne cegły kordegardy. Odcinają się od reszty muru i bramy, które dopiero czekają na rewitalizację.

Alkoholowe skojarzenia

Za bramą zmiany są jeszcze większe - po lewej uwagę zwraca uporządkowany teren i frontowa elewacja odremontowanego gmachu. Dalej, tam gdzie jeszcze kilka tygodni temu stała potężna, powojenna hala, dziś jest już tylko kupa gruzu. To początek przygotowań do kolejnych etapów inwestycji, która promowa będzie hasłem "Monopol na sukces".

Zresztą lubianych przez Polaków alkoholowych skojarzeń będzie w tej inwestycji więcej, choćby w nazwach poszczególnych budynków.

Rok temu ruina, a teraz...

W środę firma BBI Development - znana m.in. z planów budowy wieżowca wspólnie z archidiecezją warszawską czy planów odbudowy pasażu Simonsa - oficjalnie prezentowała wyremontowany budynek. Rok temu nie było w nim większości stropów, na piętra wchodziło się po rozgrzebanej klatce schodowej, a na poddaszu dopiero montowano szyby w gigantycznym świetliku wybitnym wzdłuż kalenicy. Teraz to zupełnie inne miejsce.

Na parterze udało się odtworzyć najwięcej z historycznego wystroju budynku, który powstał w 1895 roku. - Do odtworzenia wzoru kafelków na podłodze użyliśmy wszystkich oryginalnych, które się do tego nadawały. Nowe musieliśmy sami przycinać, bo zgadzał się kolor, ale nie rozmiar. Wewnętrzna stolarka została zachowana - relacjonuje Krzysztof Tyszkiewicz z należącego do BBI biura projektowego Juvenes Projekt.

Jak przed wojną

Wewnętrzne drzwi doczekały się klamek wyprodukowanych według wzoru znalezionego na budowie. Uwagę zwracają też czarne, obracane włączniki światła, wyglądające jak przedwojenne.

Największym wyzwaniem okazało się odtworzenie okien. - Do użycia nie nadawały się ani te, które się zachowały, ani te, które wstawiono później. Zresztą te drugie były w gorszym stanie - mówi architekt. Biuro przygotowało niezwykle szczegółową dokumentację każdego elementu ram i szprosów. Na tej podstawie zrobiono nowe, a jedyna różnica, to podwójne szyby wstawione ramy o historycznym kształcie. Oryginalna jest większość okiennych okuć, a tam, gdzie nie dało się ich zachować, nowe wiernie naśladują stare. - Użyliśmy nawet śrub do płaskiego a nie krzyżakowego śrubokrętu, które stosuje się dziś - podkreśla architekt.

Biuro na historycznym poddaszu

Z parteru na wyższe kondygnacje prowadzi nowoczesna klatka schodowa z windą po środku. Wystrój pierwszego piętra to nadal wnętrze historyczne, ale już nie zabytkowe. Jego charakter podkreślają ściany, na których odsłonięto różnorodne wątki cegieł. Podłogę pokrywa już jednak nowoczesna wykładzina w odcieniach szarości i błękitu. Pod nią zaś kryje się typowa, biurowa podłoga z okablowaniem komputerowym. - Biuro spełnia wszystkie wymogi klasy A - zapewnia Rafał Szczepański, prezes BBI. I dodaje: - Jest już w całości wynajęte.

Nieużytkowe dotąd poddasze też zmieniło się w biuro. Dzięki pomalowanym na biało belkom i świetlikowi w dachu wydaje się duże i przestronne. Zajmą je architekci z Juvenes Projekt, którzy stąd będą doglądać całej inwestycji.

Mieszkania dla koneserów

A ta dopiero teraz nabierze tempa. - Na tym budynku dopiero uczyliśmy się Konesera, poznawaliśmy jego tajemnice i sprawdzaliśmy, jak zmienić je w atuty. Teraz wcielimy to w życie na całym pięciohektarowym terenie - zapowiada inwestor.

W drugim etapie wyremontowany zostanie budynek tzw. Mennicy (na terenie Konesera przez pewien czas, oprócz wódki, produkowano bilon) na rogu Markowskiej i Białostockiej. Znajdzie się w nim 10 loftów, które są już zarezerwowane.

Obok staną nowe budynki Skrabnicy i Wytwórni. W nich też będą mieszkania, o powierzchni od 35 do 120 metrów, w cenie około 8 tys. złotych za metr. Te największe będą dwupoziomowe i stylizowane na poprzemysłowe (tak zwane soft-lofty). Reszta będzie już typowa, ale o wysokości 3 metrów. Na budowę tej części inwestor ma już pozwolenie.

Docelowo mieszkania powstaną też wzdłuż ulicy Nieporęckiej. W sumie będzie ich ponad 200, a nad projektami tych budynków pracują firmy ARE Wacławek i Stiasny oraz Bulanda, Mucha Architekci.

Wystawa designu i teatr

W samym środku całego kompleksu, w nowych budynkach na miejscu rozebranej hali i w pozostałych zabytkowych wnętrzach powstaną z kolei budynki komercyjne - biurowe i handlowe, po około 22 tysiąca metrów kwadratowych.

- Tworzymy projekt mixed-use, bo chcemy, by Koneser stał się kawałkiem prawdziwego miasta, żyjącego całą dobę. Z tego samego powodu teren nie będzie zamknięty, a cały ruch samochodowy sprowadzimy pod ziemię. Pod częścią komercyjną będzie parking na 1000 aut i rampy rozładunkowe, a pod budynkami mieszkaniowymi garaże dla mieszkańców - zapowiada Szczepański. - Koneser będzie strefą dostępną dla pieszych i rowerzystów - dodaje.

Z kolei budynek dawnej Rektyfikacji z charakterystycznym kominem zostanie odremontowany i w całości przeznaczony na działalność kulturalną. Deweloper prowadzi już rozmowy z Muzeum Narodowym. Chce tu ulokować stałą ekspozycję dotyczącą polskiego designu, z eksponatów, które dziś kurzą się w magazynach.

Tymczasem do rozpoczącia działalności w tym miejscu szykuje się teatr Konsekwentny.

Karol Kobos//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kasiutek555

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 16:58 ~Kasiutek555

  Czy ktoś kto mieszka juz w Koneserze, mógłby powiedzieć jak sie podoba? Hałas za ścianą, funkcjonalność itd.?

 • Donosiciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 13:50 ~Donosiciel

  Tak oto działa polskie państwo. Jakby ktoś był zainteresowany oto cała prawda o Warszawskim Koneserze:
  Wokół likwidacji Konesera nie brakuje wątpliwości. Jednym z wątków jest sprawa 124 tys. l spirytusu, które przeszły na własność skarbu państwa. Może trudno w to uwierzyć, ale po upadku Konesera urzędnicy nie tylko doprowadzili do jego sprzedaży po zaniżonej cenie, ale też pozwolili, aby blisko 5,8 mln zł należnej akcyzy nie trafiło do fiskusa. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która badała kulisy upadłości, mimo że miała na ten temat informacje, nie zajęła się tym wątkiem. Oczywiście, bo przecież jak w naszym pięknym kraju jest to możliwe?! Śledztwo zostało ostatecznie umorzone w grudniu 2015r. O wątpliwościach wokół sprzedaży państwowego spirytusu i o niezapłaceniu akcyzy 25 marca 2016 r. został również poinformowany Wiesław Jasiński, wiceminister finansów i generalny inspektor informacji finansowej (GIIF).
  A wszystko zaczęło się 18 października 2005 r. Wówczas Jacek Socha, stojący na czele Ministerstwa Skarbu, udzielił Koneserowi pomocy publicznej w formie pożyczki 15 mln zł (odsetki miały wynieść 2,4 mln zł, a całość miała zostać spłacona do końca 2008 r.). Zabezpieczeniem transakcji były nie tylko grunt oraz stojące na nim budynki przedsiębiorstwa, ale również znajdujący się w magazynach spirytus. Było to w sumie blisko 362 tys. litrów o wartości 17,423 mln zł (łącznie z wartością akcyzy)
  Mam nadzieję, że kogoś zainteresuje temat. Warto się zagłębić i przeczytać. A państwo zamiast zabrać się za poważne sprawy jak ta, zajmuje się nie wiadomo czym!

 • Mona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2012 18:46 ~Mona

  Bardzo czekałam na informację, jak to będzie wyglądało i ... jestem zawiedziona.
  Nie podoba mi się. Nie mam nic przeciw łączeniu zabytkowych budynków z nowoczesnymi, ale ma być ładnie. Tutaj nowe budynki są po prostu brzydkie.
  Jedyna nadzieja ,że w rzeczywistości będzie to wygladało lepiej niż na symulacjach.

 • joaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 10:06 ~joaśka

  Dlaczego wszyscy się uparli obrażać mieszkańców Pragi? W czym Ursynów, Białołęka, Ochota, Wola i wszystkie inne dzielnice są lepsze? Praga to świetna dzielnica i mieszkają tu fajni ludzie. Odeszłam od zasadniczego tematu Konesera ale bronię Pragi kiedy tylko jest okazja.

 • orgbosch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 22:59 ~orgbosch
  orgbosch~orgbosch

  Pytanie: czy ludzie rezerwujący lofty (czy późniejsze mieszkania) zdają sobie sprawę, że to miejsce ma aspiracje to bycia centrum kultury? Czy rozumieją, że są tam organizowane róznego rodzaju imprezy, które potrafią przyciągnąć nawet kilka tysięcy osób (Męskie Granie)? To może być, conajwyżej, miejsce dla pracowni artystycznych lub mieszkań dla artystów, a nie dla lansujących się japiszonów, którzy "wiesz, mam apartament w Koneserze"...

  Kompleks Konesera przywrócił Starą Pragę dla ludzi "spoza kwadratu" Dzięki temu może uda się pokazać (a także uratować) choć część z tego, jak wyglądała stara W-wa, nie rezygnując z upiększania i unowocześniania tego rejonu. Wbrew pozorom, wiele osób także z tamtych okolic uczestniczy w różnych akcjach artytycznych na tym terenie. Zapomniani przez blisko 60 lat powojennych lat, także chcą mieć dostęp do kultury i rozrywki na wyższym poziomie niż telewizor i piwo w bramie. 1 kino (Praha, kiedyś był jeszcze 1-szy Maj) i 1 teart (Powszechny) to jednak trochę za mało, jak na tak dużą dzielnicę...
  WAW~WAW

  Ale niestety Koneser czy Fabryka trzciny nie jest to kultura dostępna dla przecietnego prażanina

  Ludzi nie stać na biolety po 100/150 czy 300 zł

  Jest Za drogo !!!
  przeciętna prażanka~przeciętna prażanka  Jestem zupełnie przeciętną prażanką i stać mnie na takie bilety...

  też prażka~też prażka


  Bredzisz, aż nie mogę patrzeć :/ zarabiasz ciałem????????


  1. Koneser to nie tylko imprezy z biletami po 100-300 zł
  2. Z tańszych miejsc można wybrać np. Sen Pszczoły lub Skład Butelek (także koncerty i inne imprezy kulturalne)
  3. Wiele osób, nawet niezamożnych, potrafi zaoszczędzić pieniądze na dostęp do kultury czy rozrywki
  4. Praga to nie tylko ludzie, których symbolizuje Pan Guma

 • Moho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 18:46 ~Moho

  I tak można się bawić. A nie "zburzyć, zniszczyć, postawić klocka".

 • dermalamor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 18:03 ~dermalamor

  Serce rośnie jak patrzę na takie inwestycję na Pradze, naszej jedynej ocalałej Starówce. Żeby jeszcza za tym poszła szybsza i pełniejsza rewitalizacja Ząbkowskiej, odzycie Różyca (ale w cywilizacyjnych warunkach) i przekształcenie samej ulicy w deptak, ale... z przywróceniem na nim tramwaju, zabytkowego! Coś jak linia 38 w Bytomiu, mógłby kursować nawet na krótkiej trasie z Wileńskiego do Bazyliki! Ruch samochodów można niemal całkowicie wyeliminować bez szkody dla kogokolwiek, przenosząc go w małej części na Białostocką, a w większej na Kijowską z dobudowaniem Al. Tysiąclecia łączącą ją z Radzymińską.

 • też prażka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 17:46 ~też prażka  orgbosch~orgbosch

  Pytanie: czy ludzie rezerwujący lofty (czy późniejsze mieszkania) zdają sobie sprawę, że to miejsce ma aspiracje to bycia centrum kultury? Czy rozumieją, że są tam organizowane róznego rodzaju imprezy, które potrafią przyciągnąć nawet kilka tysięcy osób (Męskie Granie)? To może być, conajwyżej, miejsce dla pracowni artystycznych lub mieszkań dla artystów, a nie dla lansujących się japiszonów, którzy "wiesz, mam apartament w Koneserze"...

  Kompleks Konesera przywrócił Starą Pragę dla ludzi "spoza kwadratu" Dzięki temu może uda się pokazać (a także uratować) choć część z tego, jak wyglądała stara W-wa, nie rezygnując z upiększania i unowocześniania tego rejonu. Wbrew pozorom, wiele osób także z tamtych okolic uczestniczy w różnych akcjach artytycznych na tym terenie. Zapomniani przez blisko 60 lat powojennych lat, także chcą mieć dostęp do kultury i rozrywki na wyższym poziomie niż telewizor i piwo w bramie. 1 kino (Praha, kiedyś był jeszcze 1-szy Maj) i 1 teart (Powszechny) to jednak trochę za mało, jak na tak dużą dzielnicę...
  WAW~WAW

  Ale niestety Koneser czy Fabryka trzciny nie jest to kultura dostępna dla przecietnego prażanina

  Ludzi nie stać na biolety po 100/150 czy 300 zł

  Jest Za drogo !!!
  przeciętna prażanka~przeciętna prażanka  Jestem zupełnie przeciętną prażanką i stać mnie na takie bilety...  Bredzisz, aż nie mogę patrzeć :/ zarabiasz ciałem????????

 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 17:09 ~Warszawianin

  Przynajmniej nie niszczeje i zyska nowe zycie. Lubie to!

 • przeciętna prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 14:43 ~przeciętn…


  orgbosch~orgbosch

  Pytanie: czy ludzie rezerwujący lofty (czy późniejsze mieszkania) zdają sobie sprawę, że to miejsce ma aspiracje to bycia centrum kultury? Czy rozumieją, że są tam organizowane róznego rodzaju imprezy, które potrafią przyciągnąć nawet kilka tysięcy osób (Męskie Granie)? To może być, conajwyżej, miejsce dla pracowni artystycznych lub mieszkań dla artystów, a nie dla lansujących się japiszonów, którzy "wiesz, mam apartament w Koneserze"...

  Kompleks Konesera przywrócił Starą Pragę dla ludzi "spoza kwadratu" Dzięki temu może uda się pokazać (a także uratować) choć część z tego, jak wyglądała stara W-wa, nie rezygnując z upiększania i unowocześniania tego rejonu. Wbrew pozorom, wiele osób także z tamtych okolic uczestniczy w różnych akcjach artytycznych na tym terenie. Zapomniani przez blisko 60 lat powojennych lat, także chcą mieć dostęp do kultury i rozrywki na wyższym poziomie niż telewizor i piwo w bramie. 1 kino (Praha, kiedyś był jeszcze 1-szy Maj) i 1 teart (Powszechny) to jednak trochę za mało, jak na tak dużą dzielnicę...
  WAW~WAW

  Ale niestety Koneser czy Fabryka trzciny nie jest to kultura dostępna dla przecietnego prażanina

  Ludzi nie stać na biolety po 100/150 czy 300 zł

  Jest Za drogo !!!  Jestem zupełnie przeciętną prażanką i stać mnie na takie bilety...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »