Informacje

20.03.2013 18:39 budynek jest opuszczony

Praga: zawalił się dach stuletniej hali

SERWISY:


Zawalił się dach prawie stuletniej Fabryki Ornamentów Zielezińskiego przy ul. Konopackiej. Przyczyny nie są znane, jednak dach nie był odśnieżony.

Straż pożarna zgłoszenie o zawaleniu dachu dostała we wtorek o 18:20. - Była to hala jednokondygnacyjna o konstrukcji stalowej przy ul. Konopackiej 17 – mówi Michał Konopka ze straży.

Na miejscu pojawiły się dwa zastępy straży plus dodatkowo specjalistyczna grupa z psami, która sprawdziła czy w hali byli ludzie. – Na szczęście w czasie zawalenia nikogo tam nie było - informuje Konopka.

"Dach był nieodśnieżony"

Straż pożarna nie zna przyczyn zawalenia. Jednak jak mówi reporter tvnwarszawa.pl, dach nie był odśnieżony. - Najprawdopodobniej to doprowadziło do zawalenia – mówi Tomasz Zieliński.

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego we wtorek nie było na miejscu. Szczegóły na temat zawalenia ma podać w czwartek rano. Hala sąsiaduje z klubami przy ul. 11 listopada 22 takimi jak: Skład Butelek, Hydrozagadka i Chmury.

Wytwarzali przedmioty z kutego żelaza

Fabrykę Wyrobów Żelaznych Konstrukcji i Ornamentów H. Zielezińskiego po 1910 przeniesiono na ul. Konopacką. Jak można przeczytać na ngp.pl - Firma wsławiła się w Warszawie wykonaniem przepięknej kraty okalającej pomnik Adama Mickiewicza stojący na Krakowskim Przedmieściu.

Jak podaje "Nowa Gazeta Praska" zakład wytwarzał z kutego żelaza ozdobne przedmioty i konstrukcje, a także urządzenia dla rzeźni i chłodni, piece kąpielowe, natryski. Najpierw zatrudniał 70, a w 1938 roku już 240 robotników. Właścicielem zakładu był w okresie międzywojnia inż. Kornel Kubacki, dla którego powstała frontowa kamienica.

lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2013 02:43 ~Mokotów

  Kratownica niekompletna, coś tu śmierdzi. Przez ostatni miesiąc coś sporo tych "wypadków" na Pradze:( Praga przez wiele lat była opuszczona, niedoinwestowaną dzielnica z potencjałem historycznym. Niestety taniej jest zniszczyć i zbudować coś nowego niż zachować zabytek. Inwestor z $ we wzroku nie rozumie co to historia. Przykre to wszystko ..

 • bez_zyda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 13:23 ~bez_zyda

  przyczyna jest prosta. W okolicy drąży się metro. Celowo wyburza się i podpala budynki, aby odzyskać działki, na których stoją. Później wybudują nowe domki z ceną ok.8 tys za metr. Okoliczni miekszańcy z czynszówek otrzymują nakazy eksmisji niby przez pomyłkę, ale chodzi o to, że może niektórzy dostaną zawału serca i zwolnią mieszkanie, które można sprzedać potem za 7-8tys za metr. To celowe działania. Przyjrzyjcie się.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 13:03 ~Wawka

  ~novaproject

  A moze już czas zetrzeć z powieżchnii ziemi stare , rozwalajace się rudery - ich resztki przenieść np do Muzeum praskiej architektury ( o ile takie powstanie) a w ich moejscu postawić nowe budynki na miare XXI wieku? Ja tam nei chce zyć w zaniedbanym skansenie. Praga mogłaby się stać w ten sposob znakomicie rentowną dzielnicą.
  Niewolnikiem kasy jesteś i to mało świadomym. Pojedx do różnych miast, niekoniecznie zachodnich. Czy myślisz, że Kraków miałby tylu turystów i pieniędzy od nich, gdyby była tam tylko zabudowa w stylu Złotych Tarasów, Miasteczka Wilanów, Ursynowa czy Tarchomina??? NIE. Oni, turyści, przyjeżdżają tam i nie tylko po to, by zobaczyć HISTORIĘ. Żaden Naród nie powinien, dla krótkowzrocznych interesów, odcinać się od swoich korzeni. Czy widziałeś dom wielopiętrowy bez fundamentów i parteru?

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 11:55 ~Kracho

  novaproject~novaproject

  A moze już czas zetrzeć z powieżchnii ziemi stare , rozwalajace się rudery - ich resztki przenieść np do Muzeum praskiej architektury ( o ile takie powstanie) a w ich moejscu postawić nowe budynki na miare XXI wieku? Ja tam nei chce zyć w zaniedbanym skansenie. Praga mogłaby się stać w ten sposob znakomicie rentowną dzielnicą.

  To wyprowadź się na Wilanów albo Derby i arrivederci Roma.

 • spust_do_ust

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 08:08 spust_do_ust

  ofensywa developerów?

  coś pechowa Praga ostatnimi dni :( pożary kamienic, zawalone dachy, spękania na Targowej..

 • belveder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 06:40 ~belveder

  REWITALIZACJA HGW - pożary i zawalenia. Także albo się samo zawali od lat nie remontowanych budynków albo ktoś podpali i problem z głowy. Wyburzy się i postawi wreszcie nowy bo taniej.

 • zubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 00:14 ~zubek

  Brak jest dolnych prętów kratownic. Jeżeli by zostały zerwane to widać by je było na zdjęciach. Zostały wycięte albo przez złomiarzy albo przez "seryjnego burzyciela". Ale raczej wygląda mi to na świadomą robotę

 • Roru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 00:11 ~Roru

  Jak go nikt nie odśnieżał to się zawalił! O zabytki trzeba DBAĆ!!

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 23:55 ~Anka

  Wyburzanie zabytków i starej zabudowy jest strasznie krótkowzrocznym działaniem... Dlaczego ludzie z całego świata tłumnie odwiedzają Paryż, Wenecję? Bo tam są ZABYTKI. Nie jeżdżą tam oglądać grodzonych osiedli ani centrów handlowych. Praga mogła być kawałem zabytkowego terenu ze świetnym klimatem, gdzie mogłaby kwitnąć turystyka, usługi, kultura. Ale nie, czego nie zburzyli niemcy i ruscy, zburzy do końca obecna władza wraz z deweloperami i innymi szemranymi typami odzyskującymi kamienice. Byle się nachapać jak najwięcej dla siebie, tu i teraz. Co ich obchodzi co bedzie za 5, 1o lat, 50 lat. Oni swoje zarobią. Dzięki Bogu, że nasza obecna władza nie odbudowywała Warszawy po wojnie, bo w tej chwili nawet starówki byśmy nie mieli. Niedługo nie zostanie w tym mieście nic zabytkowego. Nie było wojny za mojego życia, a ja dziecku nie będę w stanie pokazać nic ze swojego dzieciństwa... Smutne to strasznie.

 • Aiks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 23:47 ~Aiks

  Ot, kolejne miejsce historyczne przeminęło z wiatrem. Za lat naście dzieciom trzeba będzie pokazywać zdjęcia, bo będą myślały, że Warszawa zawsze była miastem marketów i apartamentowców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »