Informacje

08.07.2012 12:55 co dzieje się na budowie podziemnej kolejki?

Praga: stacje II linii metra
wyłaniają się spod ziemi

SERWISY:

Na Woli tunele metra drążą dwie gigantyczne tarcze, a na Pradze można dostrzec już elementy korpusu stacji metra przy dworcu Wileńskim i antresoli przy stacji Stadion.

"Każdy z przechodniów zapewne zauważy rozciągający się na odcinku niemal 60 metrów strop górny przyszłej stacji i trwający w tej części placu pierwszy wykop podstropowy. To, czego nie widać gołym okiem, to otwierająca się prawie 5 metrów poniżej stropu przestrzeń kondygnacji -1, która powstała po wybraniu niemal 6000 metrów sześciennyc ziemi" – relacjonują postęp prac przy dworcu Wileńskim przedstawiciele konsorcjum AGP, budującego centralny odcinek II linii metra.

Wciągną tarcze

W minionym tygodniu robotnicy skuwali ściany szczelinowe, teraz ułożone ma być zbrojenie, później powstanie pierwsza kondygnacja podziemna. To bezpośrednio pod nią będzie znajdowała się tzw. hala peronowa, z której korzystać będą pasażerowie podziemnej kolejki.

Bliżej ulicy Białostockiej tworzone są ściany szczelinowe stacji. "W miejscu tym, po ukończeniu pracy przy budowie tuneli na odcinku Powiśle – Dworzec Wileński na powierzchnię wyciągnięty zostanie TBM" – czytamy w dzienniku budowy.

A co słychać w północnej części inwestycji? "W tej sekcji placu powstają tory odstawcze, które sięgać będą aż do ul. 11 Listopada. W tych też okolicach budowniczowie wykonują ostatnie barety, których zadaniem będzie podtrzymanie przyszłego stropu górnego oraz ostatnie już sekcje ścian szczelinowych" – zapewniają przedstawiciele wykonawcy prac. W okolicy Al. Solidarności można dostrzec zbrojenia stropu górnego torów dostawczych.

A w samym centrum placu budowy obniżany jest strop w osłonie larsenowej. "Jest to niezbędne z uwagi na kolizję sieci sanitarnej i potrzebę poprowadzenia tędy magistrali kanalizacyjnej, biegnącej wzdłuż osi al. Solidarności" – brzmi wpis w dzienniku budowy.

Zarys antresoli

Niedaleko, bo przy stacji Stadion dostrzec można już zarysy antresoli. Zniknęła ściana technologiczna, ukazując przestrzeń hali na poziomie -1. "W samym środku placu budowy, powstaje kolejna część stacji. Właśnie tutaj, na poziomie -1 znajdą się dwie antresole, które umożliwią pasażerom swobodne przemieszczanie się pomiędzy peronami, a zarazem doskonałą orientację w całym obiekcie. Aby je wykonać budowniczowie II linii metra musieli wydobyć spod stropu niemal 11 tysięcy m³ ziemi. Docelowo antresole zostaną połączone 3 kładkami, z których ta centralna przyjmie w przyszłości rolę trzeciej hali odpraw" – czytamy w dzienniku budowy

Tymczasem na Woli, przy rondzie Daszyńskiego, do pracy ruszyły dwie tarcze drążące tunele metra - Anna i Maria. Tarcze trzecia (Wisła) i czwarta (jeszcze nienazwana) będą drążyć tunele między stacjami Powiśle a Dworzec Wileński.

TARCZA MARIA RUSZYŁA DO AKCJI

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sipan mars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2012 11:17 ~sipan mars

  rany ale Wy tu pitolicie. Ja urodziłem się na karowej i teraz mieszkam po prawej stronie i powiem Wam, że całe życie czekałem na metro i strasznie się cieszę że powstaje II linia.... kiedyś można było tylko pomarzyć.. niech robią i niech Warszawa pięknieje !!

 • neoretronick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 13:43 ~neoretronick

  Praga to dzielnica z charakterem.
  Jest piękna i niepowtarzalna. Mieszkam tu ponad 30 lat i nigdy nic złego mnie na Pradze nie spotkało. Stado przyjezdnych słoików klepie od rzeczy zasłyszane bzdury na temat Pragi. Jest niestety niedoinwestowana a szkoda, bo tak naprawdę to właśnie tutaj jest prawdziwa Warszawa.

 • borowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 12:26 ~borowy

  Wyłaniać to się mogą łanie z lasu :)

 • borowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 11:45 ~borowy

  Stacje "wyłaniają się"? Jaki one mają związek z łaniami?

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 11:04 ~Tomek

  Gadzina ma rację w tym że wladze powinny wiecej kasy wpompowac w rewitalizycje Pragi
  ale jedno jest pewne to dzielnica z przyszłoscia i warto tu inwestowac ;-_)

 • Mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 10:28 ~Mat

  Na temat Pragi psioczą najwięcej ci, którzy nigdy tam nie byli później niż o 20:00, bo zawsze się bali.
  To miejsce spokojniejsze od wielu innych, ale jak w wielu innych przypadkach, więcej ludzie ględzą, niż wiedzą.

 • T 34

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 09:03 ~T 34

  Głupota i niewiedza.Ktoś kiedyś powiedział ,a reszta teraz powtarza jak papugi.Mieszkam od 10-ciu lat na Strzeleckiej i nie spotkałem sie z agresją.Przedtem na Wrzecionie dwukrotnie skradziono mi samochód,a na Pradze spokój,auto stoi sobie pod kamienicą i nic.Miejscowi ,jak ich poznasz,to w większości ludzie związani uczuciowo ze swoją małą ojczyzną.Pozdrawiam niedowiarków

 • t34

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 08:58 ~t34

  lilka~lilka

  ale głupoty niektórzy gadają na temat pragi mieszkam w okolicach pl.hallera od kilku lat wracam po 22 z pracy idę od autobusu z dw.wileńskiego na pl.hallera pieszo jest bardziej spokojnie niż na woli w okolicach ul.olbrachta gdzie kiedyś mieszkałam zostałam tam napadnięta przez narkomanów przesiadujących na zdewastowanej klatce schodowej a element niestety mieszka wszędzie w każdej części warszawy znaleźć można patologię tak samo na pradze ale nie wszędzie są takie rewiry np ul.stalowa,brzeska czy szmulki,reszta jest ok...

 • jaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 08:31 ~jaaaa


  aga~aga

  Do wszystkich tak obawiających się Pragi nikt was tam nie będzie ciągną siedżcie sobie po swojej prawej stronie Wisły,nie będziemy za wami płakać.
  jaaaaa~jaaaaa

  Ale prawa strona to przeciez Praga!!! Zreszta- ortografia tez daleka od idealu.

  jaaaa, na podstawie jednego wpisu oceniasz kilkadziesiąt tysięcu ludzi. Po lewej stronie ludzie też mają problem z pisaniem.

  Wyniki egz. gimn.
  2 miejsce Praga Północ... zaraz potem południe, Targówek...

  Gimnazjum nr 34, "Żmichowska" - mat.-przyr. 48,5 pkt. hum. 40,2 pkt., fr. 46,6 pkt.,
  ul. Klonowa 16, tel. 22 8493734, Śródmieście

  Gimnazjum nr 58 - mat.-przyr. 44,0 pkt. hum. 42,9 pkt. ang. 47,4 pkt.,
  ul. Jagiellońska 38, tel. 619 27 45, Praga Północ

  Gimnazjum nr 59 - mat.-przyr. 43,8 pkt. hum. 39,0 pkt. ang. 49,2 pkt.,
  ul. Wiktorska 30/32, tel. 844 13 68, Mokotów

 • jaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 07:37 ~jaaaaa

  aga~aga

  Do wszystkich tak obawiających się Pragi nikt was tam nie będzie ciągną siedżcie sobie po swojej prawej stronie Wisły,nie będziemy za wami płakać.

  Ale prawa strona to przeciez Praga!!! Zreszta- ortografia tez daleka od idealu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »