Informacje

23.05.2013 16:40 koniec przywilejów

Pracownicy komunikacji i ich rodziny stracą darmowe bilety

SERWISY:


Głosami Platformy Obywatelskiej Rada Warszawy przegłosowała w czwartek uchwałę znoszącą prawo pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin do darmowych przejazdów. Uchwała wejdzie w życie 1 września. Do tego czasu związkowcy mają negocjować ulgi na przejazdy ze swoimi pracodawcami.

Przedstawiając projekt dyrektor biura drogownictwa i komunikacji w stołecznym ratuszu Mieczysław Reksnis powiedział, że proponowane rozwiązanie to reakcja na trudną sytuację finansową miasta. Dodał, że według wyliczeń ratusza likwidacja ulg da około 34 mln zł, które wpłyną do miejskiej kasy.

"Wyprostować niekomfortową sytuację"

Przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji rady miasta Michał Bitner (PO) argumentował, że uchwała jest wyrazem bardziej sprawiedliwego podejścia do kwestii ulg. - Chcemy, żeby uchwała rady obejmowała te grupy, które ulg rzeczywiście wymagają - powiedział.

Jak ocenił, kwestie dotyczące ulg dla pracowników powinny regulować układy zbiorowe zawierane z pracodawcami, a nie uchwała rady miasta. - Naszym celem nie jest zrobienie komukolwiek krzywdy, ale wyprostowanie sytuacji niekomfortowej. Nie chcemy być pośrednikiem między państwem a pracodawcami - mówił do licznie zgromadzonych na sali obrad pracowników komunikacji miejskiej.

Pracownicy tracą przywileje

Według przyjętej uchwały pracownikom spółek komunikacyjnych - Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Metra Warszawskiego, a także Zarządu Transportu Miejskiego - prawo do bezpłatnego przejazdy będzie przysługiwać wyłącznie w trakcie wykonywania czynności służbowych. Uprawnienie to zlikwidowano w przypadku rodzin pracowników.

Darmowy przejazd będzie natomiast przysługiwał wdowom i wdowcom po pracownikach komunikacji miejskiej, którzy zmarli w wyniku wypadku przy pracy.

Ocalili ulgi doktorantom

Ulgę w wysokości 50 proc. ceny biletu straciły osoby przechodzące na tzw. wcześniejszą emeryturę, w tym emeryci mundurowi. Przysługiwać ona będzie emerytom i rencistom w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Wyjątek radni zrobili tylko dla pracowników spółek przewozowych, którzy przeszli lub przejdą na emeryturę przed końcem sierpnia tego roku. Autopoprawkę w tej sprawie w czwartek zgłosił Reksnis.

50-proc. ulga na bilety długookresowe, na mocy uchwały, będzie przysługiwać doktorantom do 30. roku życia. Według pierwotnych propozycji ratusza doktoranci nie mieli być objęci żadnymi ulgami.

Uchwała głosami PO

Radni wydłużyli też vacatio legis uchwały. Wejdzie ona w życie nie 1 lipca, jak planowano, ale 1 września. Ma to dać czas związkowcom na negocjacje z zarządami spółek przewozowych w sprawie ewentualnych ulg na przejazdy dla pracowników i ich rodzin.

Uchwałę w imiennym głosowaniu poparli wyłącznie radni klubu PO. Radni opozycji krytykowali projekt ratusza i zgłaszali własne propozycje dotyczące ulg.

PiS i SLD przeciw

Maciej Wąsik (PiS) zaproponował m.in., by bezpłatne przejazdy przysługiwały pracownikom spółek i ich dzieciom do 20. roku życia. Chciał też, by przywilejem tym objęte były osoby posiadające status pokrzywdzonego przez III Rzeszę, Związek Radziecki i reżim komunistyczny. Kolejny postulat tej partii dotyczył przyznania darmowych przejazdów dzieciom z rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci (w przyjętej uchwale prawo to przysługuje uczącym się dzieciom z rodzin z co najmniej czwórką dzieci).

Utrzymania darmowych przejazdów dla pracowników chciał też klub SLD. Inna propozycja tej partii dotyczyła utrzymania 50-proc. ulgi dla doktorantów bez względu na ich wiek.

Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone.

SLD przygotowało też projekt uchwały, na mocy której zlikwidowany zostałby ZTM. Jego obowiązki przejęłyby inne jednostki miasta - biuro drogownictwa i komunikacji w ratuszu, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Zarząd Dróg Miejskich i Centrum Komunikacji Społecznej. Projekt nie został zgłoszony do porządku obrad, ma być procedowany w późniejszym terminie.

Głośny protest związkowców

Zgromadzeni na sali związkowcy głośno protestowali przeciwko propozycjom ratusza. "Złodzieje", "Postoicie trochę" czy "Będziecie chodzić na piechotę" to tylko niektóre z okrzyków, które można było usłyszeć.

Przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Leszek Grzechnik powiedział podczas sesji, że nie może złożyć deklaracji, że decyzja radnych nie będzie mieć reperkusji. - Jeśli nie poprawicie tej uchwały, to będziemy w konfrontacji - dodał.

Prawie 40 tysięcy uprawnionych

Dziś z darmowych przejazdów ma prawo korzystać 38,8 tys. osób. W tej liczbie jest 11 tys. pracowników spółek przewozowych - Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Metra Warszawskiego, a także Zarządu Transportu Miejskiego. Pozostałe osoby, którym przysługuje to prawo, to: 5,2 tys. byłych pracowników spółek (emeryci i renciści) oraz 14,5 tys. członków rodzin pracowników, w tym ich rodzice, małżonkowie i konkubenci, dzieci i teściowie.

Roczny koszt funkcjonowania komunikacji to ok. 2 mld zł. Wpływy z biletów pokrywają ok. 33 proc. tej kwoty.

Normalny (bez ulg) bilet 30-dniowy, obowiązujący w strefie miejskiej, kosztuje w Warszawie 100 zł, a ważny też w strefie podmiejskiej - 196 zł. Bilet 90-dniowy to koszt odpowiednio 250 i 474 zł.

Według informacji ratusza średnie zarobki w spółkach przewozowych na stanowisku robotniczym wynoszą od 4,4 do 5 tys. zł brutto. Rekordzista dostał za miesiąc 9,8 tys. brutto.

Koniec 80-letniej tradycji

Darmowe przejazdy dla pracowników komunikacji miejskiej w Warszawie obowiązywały od 1932 r.

Hanna Gronkiewicz-Waltz dotrzymała słowa:


Związkowcy bronili przywilejów:

PAP/b/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gruby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2013 09:18 ~gruby

  to tełaz czekamy jak pani płezydent też przesiądzie się ze służbowego samochodu do środków komunikacji miejskiej jak oszczędzamy to wszyscy

 • kasiasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2013 22:36 ~kasiasta

  Kiedy mój mąż poszedł do pracy na autobusy, darmowe bilety potraktowaliśmy jako wyższą pensję.
  Na takie warunki się zgodził.
  Teraz zarabia 2300 do ręki, za bilety zapłacimy prawie 300 zł/dzieci+ my/podobno kierowcy będą mieli jakieś 30 zł do biletów dopłacane.
  Na rękę zostanie 2000,czy to naprawdę waszym zdaniem wysoka pensja ? czym się różni od pracy w sklepie? chociaż by odpowiedzialnością za ludzi,których się wiezie ,mąż ma w grafiku wiele dni kiedy pracuje z postojami na pętlach po 9-10h do zjazdu ! a gdzie jeszcze na zajezdni ok 30 min ! wstaje ok 3-4 rano,z drugiej zmiany wraca ok 1-2 w nocy,a wy piszecie że bilety się nie należą ? zabiorą bilety,to tak jakby zabrali część wypłaty i tyle.
  A punkt widzenia zależy zawsze od miejsca siedzenia,zawistni są ci co nie mają,gdyby sami mieli to by siedzieli cicho.

 • jaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2013 22:21 ~jaaaa

  to było do przewidzenia!!! Związkowcy tak postraszyli radnych biwakiem pod ratuszem...... wiec macie!!!! Co za czasy, żeby związki tak niedbały o pracowników i ich rodziny..... Trzeba było zrobić strajk aż do skutku!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to inaczej by z wami rozmawiali- ŻENADA. A od kiedy kierowcy mają uprawnienia do sprzedaży biletów- kursów żadnych nie skończyli, a gdzie mają ochronę do przewozu pieniędzy....- a odpowiedzialność...., a gdzie mają kasy fiskalne- przecież oni to nielegalnie sprzedają.
  Z następnej grupy zawodowej robią tych najgorszych- ciekawe kto następny, a my głupi Polacy na wszystko się zgadzamy- i do kogo macie pretensje????? jak jeszcze człowiek musi sięgnąć dna człowieczeństwa żeby się obudził z tego cudownego snu. Jak każdego z was dzieci muszą być poniżone żebyśmy w końcu powiedzieli DOŚĆ!!!!!!!

 • Banita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2013 10:16 ~Banita

  Posłowie senatorowie pomogą przywrócić przywileje? Czy tą większość terażniejszą masz na myśli żono kierowcy? hi hi. Czytam o "kasztanach" i dostaję gęsiej skórki.Złośliwy kierowco- większość "kasztanów" w autobusie to ci którzy nie mogą sobie pozwolić na własne auto,ludzie już chorzy którzy jeszcze muszą pracować. Średnia ich płac jest pewnie taka sama albo i niższa od waszych. Wy kierowcy chodzicie załatwiać sprawy urzędowe do nas, leczycie się u nas, dzwonicie o kazdej porze dnia i nocy aby Wam zapewnić bezpieczeństwo i pomoc. Ignorancja i bezczelność wypowiedzi z jaką mam od pewnego czasu okazję się stykać dowodzi jak jesteście mali panowie kierowcy. SPOŁECZEŃSTWO ZOSTAŁO SKUTECZNIE SKŁÓCONE ABY ODWRÓCIĆ UWAGĘ OD ODPOWIEDZIALNYCH ZA TEN STAN RZECZY FAKTYCZNIE- A WY DRODZY FORUMOWICZE SKACZECIE SOBIE DO GARDEŁ, BO TAKI JEST SCENARIUSZ. BIEDNI I SŁABI ZNAJĄ TYLKO JEDNĄ BROŃ- ZABIĆ ABY PRZEŻYĆ.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2013 09:34 ~mieszkaniec

  Wnioskuję o wprowadzenie biletów na 1 linię, bo obecny układ sprytnie "promuje" bilety 90-o dniowe, a nie każdemu jest on potrzebny. Dodatkowo, bilety czasowe, poza określonym czasem przejazdu powinny uwzględniać odległość między przystankami, możliwą do przejechania bez wpływu korków czy innych zdarzeń, które opóźnią przejazd.

 • zawiedziona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2013 00:18 ~zawiedziona

  jestem zoną pracownika ztm.Od roku szukam pracy mamy 3 dzieci dojezdzamy do szkoly.zabiorą bilety to zabiorą nam pienążki na przeżycie. mąż na ręke ma 2300 opłaty itp ciągle w pracy!!!!!!!!!!!A ja ciagle szukam bo taki kryzys.a ci co sterują tym okrętem spokuj na pokładzie

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 22:32 ~Wawka

  15:46 ~zibi

  Do Wawki.Odnośnie sprawdzenia punktualności przyjazdu autobusu do przystanku tu się mylisz.Rozkład jazdy sprawdzam w internecie na stronie ZTM.Jeżeli autobus przyjeżdża punktualnie, to czekam nie dłużej niż 5 minut. Do Ikarusa.Naczytałeś się i naoglądałeś dużo fantastyki.
  No i nie zrozumiałeś. masz podane, że na danym przystanku autobus/tramwaj danej linii ma być o 8:13. A masz tam napisane, która brygada?

 • odwetowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 22:01 ~odwetowiec

  ggg~ggg

  Kierowcy ZTM niczynim pasażerom nie ustępują. Poza tym pasażerownie TYLKO psioczą na forum internetowym a nie atakując kierowców w trasie, którzy jak widać poszli dalej i specjalnie robią boguduchawinnym ludziom na złość bo ktoś tam na górze zabrał im przywileje. Myślisz że osoby starsze stojące dużej w zatłoczonym tramwaju tylko dlatego że kierowca musi się wyżyć też tutaj piszą? A dzieci wracające ze szkoły? I cała masa innych ludzi, którzy słowa złęgo nie powiedzieli o podwyżkach.

  To co, kierowca ma zamknąć komuś drzwi przed nosem, żeby osoby starsze nie stały dłużej w zatłoczonym tramwaju? Rozjechać debila, który wchodzi pod ruszający tramwaj po to, żeby pokazać motorniczemu kto na mieście jest panem? A może przejechać na czerwonym świetle, żeby dzieci punktualnie wróciły ze szkoły?
  Zdecydujcie wy się wreszcie czego od nas chcecie! Cokolwiek zrobimy, to dla was jest po złości. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka.
  I tak ciesz się, że nie jeżdżę jak kierowcy w Australii :) Bo jedna pasażerka pouczyła mnie kiedyś, że w Australii to kierowca GRZECZNIE czeka aż wszyscy usiądą i dopiero rusza. Ależ mnie korci, żeby w jakiś piątek zrobić wam dzień australijski :>

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 19:10 ~ggg


  ggg~ggg

  To czemu teraz część pracowników ztm chce się wyżywać na pasażerach i robić im na złość? Przecież to nie oni głosowali za zabraniem wam przywilejów. Zabarykadujcie drzwi HGW a nie zamykajcie drzwi przed nosem pasażerom dzięki którym macie prace.
  NieWsiadać~NieWsiadać


  Poczytali sobie komentarze pasażerów o kierowcach nierobach i motorniczych darmozjadach i w końcu im się ulało. Maski kultury właśnie opadły i zobaczyliśmy ogrom pogardy, jaką pasażerowie żywią wobec pracowników komunikacji miejskiej oraz ich pracy.  Kierowcy ZTM niczynim pasażerom nie ustępują. Poza tym pasażerownie TYLKO psioczą na forum internetowym a nie atakując kierowców w trasie, którzy jak widać poszli dalej i specjalnie robią boguduchawinnym ludziom na złość bo ktoś tam na górze zabrał im przywileje. Myślisz że osoby starsze stojące dużej w zatłoczonym tramwaju tylko dlatego że kierowca musi się wyżyć też tutaj piszą? A dzieci wracające ze szkoły? I cała masa innych ludzi, którzy słowa złęgo nie powiedzieli o podwyżkach.

 • manek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 18:24 ~manek

  ikarus~ikarus

  a możę tak strajk włoski koledzy z mza.Przyjście do pracy tak jak mamy w karcie 15 minut wcześniej są gps-y trudno jest autko ale musimy sprawdzić olej paliwo borygo zadrapania wgniecenia gdy brakuje płynów uzupełnić 10 minut telefon do gniazda /dyspozytor / nie dam rady wyjechać o czasie czekam na płyny gniazdo ma już gumowe nogi między 3;30 a 4;00 nie wyjechało o czasie na miasto 26 brygad następne godziny następne brygady a ludzie na mieście chcą do pracy a tu amba my jesteśmy w pracy nikt nikogo nie może za to ukarać zwolnić może wtedy zatrudnią pilotów do ustawiania w kolejności busów.Na mieście jazda 42 km/h czekanie na kasztanów /pasażer/ sprzedasz biletów wydawanie reszty groszami co kraniec toi-toi /sikanie/ i tak wypadnie kółko to miasto nie zapłaci więc zaoszczędzi.Co powiedzą kasztany gdy bus ma być co 5 minut 709 a będzie co 15 minut nie wejdą ale mogą jechać na dachu

  Moim kasztanom bardzo się wczoraj podobało, że spędzili na stojaka w zatłoczonym autobusie dodatkowe pół godziny. No ale co ja mogę poradzić, że trudne warunki drogowe są na mieście ;) To znaczy móc to może i mogę, ale od wczoraj jakoś nie czuję już takiej potrzeby. A i miasto zaoszczędzi parę złotych na takim opóźnionym kursie. Pomożemy pani oszczędzać, pani prezydent! Może pani na nas liczyć!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »