Informacje

11.04.2017 19:20 konkurs na dyrektora teatru

Pracował w ubezpieczeniach,
będzie dyrektorem Ateneum

SERWISY:

Paweł Dangel od nowego sezonu teatralnego pokieruje stołecznym Teatrem Ateneum - poinformował we wtorek warszawski ratusz. Dangel - reżyser teatralny, menadżer - zastąpi na tym stanowisku Ryszarda Markowa, pełniącego obowiązki dyrektora od września 2016 roku.

W pierwszym etapie konkursu spośród czterech kandydatów, którzy złożyli swoje oferty, do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy osoby spełniające wymagania formalne: Paweł Dangel, Bogdan Krzysztof Kozyra oraz Andrzej Pawłowski. 30 marca odbyło się drugie posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego przeprowadzono z nimi rozmowy dotyczące programów artystycznych proponowanych przez kandydatów oraz kwestii związanych z modernizacją budynku Teatru Ateneum.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że od nowego sezonu teatralnego instytucją pokieruje Paweł Dangel.

Reżyser i menadżer branży ubezpieczeniowo-finansowej

- Kandydaci prezentowali wysoki poziom, zarówno pod względem kompetencji, jak i prezentowanych koncepcji programowych - oceniła Gronkiewicz-Waltz. Jak uzasadniła, Dangel przedstawił "najbardziej spójną i realną koncepcję działalności Teatru Ateneum w okresie zbliżającej się modernizacji siedziby teatru".

Dangel (ur. 1955 roku w Warszawie) jest reżyserem i menadżerem branży ubezpieczeniowo-finansowej. Ukończył z wyróżnieniem reżyserię w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie w 1980 pod kierunkiem prof. Jurija Zawadskiego. Studiował także - jako doktorant - na wydziale dramatu na Uniwersytecie w Bristolu.

Pracował jako reżyser w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Rozmaitości w Warszawie oraz Nowych w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Reżyserował m.in. sztuki Pirandella, Bułhakowa, Gorkiego, Ibsena, Mrożka i Witkacego. W 1984 roku wyemigrował do Londynu, gdzie pracował w polonijnych teatrach i wykładał na prestiżowych londyńskich uczelniach teatralnych: Guildhall School of Music and Drama oraz The Rose Bruford College of Speech and Drama. Współpracował ze stacjami radiowymi BBC i RWE.

W 1986 roku związał się zawodowo z brytyjską branżą ubezpieczeniową. Po powrocie do kraju, w latach 1994-2013, kontynuował pracę w polskiej branży ubezpieczeniowej. Jako prezes Grupy Allianz w Polsce wspierał wiele instytucji nauki i kultury oraz liczne przedsięwzięcia artystyczne - w tym, jak podaje Urząd Miasta - Teatr Muzyczny Roma, Teatr Dramatyczny i Operę Kameralną w Warszawie, Teatr Banialuka w Bielsku-Białej, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Pantomimę Głuchych w Olsztynie. Dangel był także był mecenasem Nagrody Teatralnej Feliksy Warszawskie.

Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi na rzecz polskiej kultury otrzymał m.in. tytuł "Mecenasa Kultury" przyznany przez ministra kultury oraz tytuł "Mecenasa Kultury Warszawy" przyznany przez prezydenta Warszawy.

Trzeci konkurs na dyrektora

Konkurs na dyrektora Teatru Ateneum odbył się po raz trzeci. Za pierwszym razem unieważniono go ze względów formalnych - żaden kandydat nie odpowiadał określonym wymogom. Za drugim komisja konkursowa jednogłośnie uznała, że żaden kandydat nie spełnia jej oczekiwań. W poprzednich latach instytucją kierować chcieli także m.in. Artur Tyszkiewicz oraz Tomasz Karolak.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ALL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 08:14 ~ALL

  NAZWISKO JAKIES TAKIE CHYBA Z SYNAJU WIEC NIC DZIWNEGO, ZE RATUSZ ZALATWIL MU ETAT DYREKTORA.

 • AMB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2017 20:47 ~AMB

  Gratulacje dla Pawła Dangla za śmiały i konsekwentny wybór dalszej kariery

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »