Informacje

27.04.2014 18:10 prace trwają

Prace wykończeniowe na stacji Rondo ONZ. Jest pierwszy daszek

SERWISY:


Na budowie II linii metra przy Rondzie ONZ trwają prace wykończeniowe. Robotnicy uwijają się pod ziemią, a na powierzchni pojawiają się już daszki nad wejściami na stację. W niedzielę wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz podtrzymał, że wszystkie prace budowlane mają zakończyć się 30 września tego roku.

Stacja II linii metra Rondo ONZ będzie utrzymana w szarej tonacji. Tego koloru będą tafle szkła nad wejściami i podwieszany sufit. Kamienne okładziny stacji to granity, czarny bazalt oraz rdzawo-szary kwarcyt. Na stacjach II linii metra trwają prace wykończeniowe.

Będzie 11 wejść

Pierwszy szklany daszek w odcieniu szarości zainstalowano już po wolskiej stronie ronda ONZ. - Na razie tylko jedno wejście do budowanej stacji metra jest przykryte daszkiem. Pozostałe konstrukcje czekają na montaż - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Docelowo na stację będzie prowadzić 11 wejść ze wszystkich stron i wysepek ronda, w tym sześć wyposażonych w schody ruchome.

Jak z projektu

Ale roboty prowadzone są nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim pod ziemią. Jak informuje firma AGP Metro, wnętrza podziemnego pasażu, hali odpraw i peronu z każdą położoną kamienną płytą zaczynają przypominać te, które do tej pory oglądaliśmy tylko w projektach.

W środku zainstalowano też pierwszą grafikę - wzór opracował wybitny artysta Wojciech Fangor. Została ona naniesiona na blachę i pokryta specjalnym rodzajem emalii.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

"Zostało malowanie"

W niedzielę stan zaawansowania prac mogło obejrzeć 300 szczęśliwców, którym udało się zdobyć wejściówkę na zwiedzanie stacji.

Rzecznik wykonawcy Mateusz Witczyński poinformował, że na stacji Rondo ONZ wykonane zostały wszystkie prace konstrukcyjne.

- Stacja jest podłączona do docelowego zasilania, dzięki czemu już możemy zobaczyć światła, które będą oświetlać drogę pasażerom. Do zakończenia prac na stacji brakuje niektórych instalacji, brakuje też ok. 10 proc. pokrycia sufitu. Pozostają też prace stricte wykończeniowe, np. malarskie - dodał.

Pytany o stopień zaawansowania prac na poszczególnych stacjach Witczyński powiedział, że najwięcej wykonano ich na stacjach Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Dworzec Wileński i Stadion Narodowy. - Wolniej posuwają się prace na najgłębiej położonej stacji Nowy Świat - Uniwersytet i na stacji Świętokrzyska, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie I linii, co wymaga od budowniczych sporej precyzji - podał.

"Największy problem z stację CNK"

W niedzielę wiceprezydent Wojciechowicz przypomniał, że zgodnie z kontraktem prace budowlane mają zakończyć się 30 września tego roku, a wykonawca nie zgłasza opóźnień.

- Największym problemem jest stacja Centrum Nauki Kopernik, ale też pracujemy, żeby wszystkie siedem stacji było oddanych. Zakładamy, że w tym roku warszawiacy drugą linią metra pojadą - powiedział.

Inwestycja za 4 miliardy złotych

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. W czerwcu 2011 roku rozpoczęły się pierwsze utrudnienia dla kierowców. Zamknięto między innymi ulicę Sokolą, Prostą i Świętokrzyską.

Inwestycja początkowo gotowa miała być w październiku 2013 r. Na opóźnienia wpłynęły między innymi początkowe kłopoty z uzyskaniem wszystkich pozwoleń na budowę stacji i tuneli. Budowniczowie zmierzyć musieli się również zalaniem stacji na Powiślu, jak również osuwiskiem na ul. Świętokrzyskiej. Ponadto prace utrudniało znajdowanie niewybuchów z II wojny światowej.

Na razie siedem stacji

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Te stacje to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Pasażerów wozić ma 20 pociągów Inspiro.

W późniejszym czasie metro pojechać ma również na Wolę i Targówek. Jak zapowiadają urzędnicy, całość budowy II linii zakończyć ma się w 2022 roku.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KCIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 23:28 ~KCIN

  ŻAL~ŻAL

  Paskudne te daszki że aż strach. Pytanie do ekologów - czy nie można by ich oprotestować np. bo jakieś ptaszki będą uderzać?


  PIĄTKA!!!!! :-D
  Od siebie dodam, że na pewno pajączkom będzie cięzko pleść na nich sieci :-)

 • KCIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 23:25 ~KCIN

  QAZ~QAZ

  O rany, poziom frustracji polskiego społeczeństwa jest zatrważający. Ciągle coś się nie podoba: a to że brzydki daszek, a to, że ze szkła (pewnie z blachy falistej byłby ładniejszy :), a to, że za dużo schodów ruchomych itd... MASAKRA!!!
  Tuwim wiele lat temu już to dostrzegł:
  "W strasznych mieszkaniach
  Strasznie mieszkają straszni mieszczanie...
  ...Od rana bełkot. Bełkocą, bredzą,
  Że deszcz, że drogo, że to, że tamto.
  Trochę pochodzą, trochę posiedzą...
  ...I oto idą, zapięci szczelnie,
  Patrzą na prawo, patrzą na lewo.
  A patrząc - widzą wszystko oddzielnie
  Że dom... że Stasiek... że koń... że drzewo..."


  Przeczytaj sobie ostatni wiersz własnego cytatu -- są straszni, bo widzą wszystko oddzielnie, czyli nie kojarzą faktów. Np. tego, że w Polsce wszystkie inwestycje publiczne są od lat spaprywane z tym, że wszyscy są już antycypacyjnie niezadowoleni. I tak -- blacha falista byłaby lepsza od szkła. Może nie dla wszystkich ładniejsza, za to tańsza, trwalsza i oryginalniejsza. A tak ponastawiali kolejnych obrzydliwków, w dodatku ciasnych i tak nachylonych, że deszcz będzie łatwiej wpadał pod spód -- od razu mam skojarzenie z "futurystycznymi" daszkami na MOPach na A1, które nie chronią ani przed skośnym deszczem, ani przed słońcem.

 • hahah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2014 01:51 ~hahah

  I to jest clue wszystkiego: cokolwiek by w Warszawie i w całej Polsce nie zrobić, to jest "Wstyd, żenada i padaka"... jak napisał jeden z komentatorów i utrafił w sedno!!! Ech, Polaczki...

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 22:24 ~bebe

  Te daszki są zakończone ostrymi szklanymi krawędziami na wysokości moze metra czy to jest zgodne z przepisami o bezpieczeństwie użytkowania obiektów budowlanych ? a co kiedy wejdzie tam dziecko?

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 18:53 ~anna


  hanka~hanka

  "W niedzielę wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz podtrzymał, że wszystkie prace budowlane mają zakończyć się 30 września tego roku." - stary do 30 września tego roku to zgodnie z zapisami kontraktu ma to być oddane do użytkowania!!!! kolejne kłamstwo żeby ukryć brak nadzoru i przewały z kolejnymi aneksami...

  Szymon~Szymon


  A gdzie to wyczytałaś? Bo we wszystkie informacje wskazują, iż "Ugoda zakłada, że nowy termin zakończenia budowy przypada na 30 września 2014 r."  no właśnie - "wszystkie informacje wskazują" - a jak myślisz kto odpowiednio "podaje" te informacje??? media to piąta władza - ludzie myślą, że coś wiedzą bo wyczytali w gazecie/zobaczyli w telewizji itd. a wiedzą to co władający mediami chcą żeby wiedzieli tzn. - żeby wydawało im się, że wiedzą...

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 17:52 ~Azerate

  Dobrze, że odnotowano i odtrąbiono ten wiekopomny sukces. Szkoda tylko, że nie napisano, o jak długo ów sukces został opóźniony w stosunku do planu z początku robót, ani kiedy będziemy mogli świętować sukces ostateczny, tj. otwarcie 2. linii metra. A może właśnie dlatego, że wątpliwe jest czy ów wielki sukces w ogóle nastąpi, musimy cieszyć się z małych? Jak się nie ma co się lubi...

 • ciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 16:31 ~ciec

  "O rany, poziom frustracji polskiego społeczeństwa jest zatrważający. Ciągle coś się nie podoba: a to że brzydki daszek, a to, że ze szkła (pewnie z blachy falistej byłby ładniejszy :)"

  lepiej z eternitu :D

 • QAZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 10:56 ~QAZ

  O rany, poziom frustracji polskiego społeczeństwa jest zatrważający. Ciągle coś się nie podoba: a to że brzydki daszek, a to, że ze szkła (pewnie z blachy falistej byłby ładniejszy :), a to, że za dużo schodów ruchomych itd... MASAKRA!!!
  Tuwim wiele lat temu już to dostrzegł:
  "W strasznych mieszkaniach
  Strasznie mieszkają straszni mieszczanie...
  ...Od rana bełkot. Bełkocą, bredzą,
  Że deszcz, że drogo, że to, że tamto.
  Trochę pochodzą, trochę posiedzą...
  ...I oto idą, zapięci szczelnie,
  Patrzą na prawo, patrzą na lewo.
  A patrząc - widzą wszystko oddzielnie
  Że dom... że Stasiek... że koń... że drzewo..."


 • Renia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 09:49 ~Renia

  c46usa~c46usa

  a jak często planuje się mycie szklanych daszków, bo nad trasą toruńską nie za często i efekt opłakany


  W Polsce to typowe, niestety wszystko robi się ze szkła, ale nikt nie wpadł na to, że przydałoby się to myć od czasu do czasu.
  To samo z nowymi autobusami i pociągami - jest przyjemnie tylko zaraz po zakupie, potem to tylko syf a po kilku latach smród.

 • Mamo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 08:05 ~Mamo


  emer~emer

  Siedem schodów ruchomych na jednej stacji! A ja marzę tylko o jednych na stacji Imielin lub przynajmniej windzie obejmujących oba poziomy, a nie
  tylko jeden. Przecież jest to punkt przesiadkowy dla ciężko chorych onkologicznie ludzi. Robicie schody ruchome dla młodych, sprawnych urzędasów z okolicznych biurowców.
  Tomo~Tomo

  Reklamacje złóż do gen. Jaruzelskiego za którego czasów budowano ursynowski odcinek metra.
  Myślisz może ze dołożenie schodów ruchomych to to samo co pomalowanie sufitu? Kiedyś projektowali sie i budowało w inny sposób i tyle. Nie podoba sie to przeprowadź sie na Bielany gdzie na każdej stacji masz już schody ruchome.

  A Jaruzelskiemu płacę za użytkowanie ursynowskiego odcinka metra? Nie wydaje mi się. Co za głupawa argumentacja, chcesz autostrad przeprowadź się do Niemiec, chcesz pracy przeprowadź się do Wielkiej Brytanii, chcesz służby zdrowia przeprowadź się do Holandii, a w Polsce co? Tylko podatki do zapłacenia?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »