Informacje

10.07.2016 08:35 dyżur varsavianistyczny

Poznaj historie stołecznych ulic i placów

Historię oraz ciekawostki dotyczące stołecznych ulic - m.in. Grójeckiej i Grochowskiej oraz placów - m.in. Konstytucji będzie można poznać podczas tegorocznego IV Dyżuru Varsavianistycznego, który Dom Spotkań z Historią organizuje w lipcu i sierpniu.

Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa Domu Spotkań z Historią Magda Lasia, dyżur jest już organizowany po raz czwarty. - Co roku przygotowujemy cykl spacerów i wycieczek rowerowych szklakiem miejsc mało znanych lub przybliżamy ciekawostki o rejonach już popularnych. To cykl varsavianistyczny w dopasowanej do wakacji letniej, aktywnej i lekkiej formule - opowiadała Lasia.

Wcześniej była Wisła

Przypomniała, że w zeszłym roku motywem przewodnim imprezy była rzeka Wisła i leżące przy niej dzielnice. - W tym przybliżamy konkretne ulice i place o burzliwej historii. Szukamy informacji o pochodzeniu nazw tych miejsc, charakterystycznych cechach tych rejonów, o ich dawnych mieszkańcach, zmianach w architekturze lub w okresie odbudowy i losach wojennych. Przewodnicy będą się także dzielić anegdotami na temat prezentowanych miejsc - relacjonowała rzeczniczka.

Pierwszy ze spacerów odbędzie się w niedzielę i będzie poświęcony ulicy Grójeckiej. Jak zaznaczył przewodnik Michał Fijka, który poprowadzi spacer, jego ideą jest przybliżenie historii tego rejonu Warszawy i ukazanie dziejów ulicy od jej początków do współczesności, która - jak przyznaje - bywa czasem paradoksalnie najmniej znana.

Podkreślił, że uczestniczył już w poprzednich edycjach imprezy, dlatego chętnie zgodził się na udział w kolejnej. - Poza tym historia tych konkretnych ulic, którym zostaną poświęcone spacery przeze mnie wybrane, jest mi w jakiś sposób bliska, mam też pewną wiedzę na ten temat - zaakcentował Fijka.

Od polnej drogi do wielkomiejskiej ulicy

- Historia Grójeckiej to losy ulicy, która z właściwie takiego traktu polnego przekształciła się z arterię miejską, kręgosłup jednej z dzielnic miasta. Dzisiaj patrzymy na nią jak na ulicę wielkomiejską, kręgosłup Ochoty. A chyba niewielka jest jednak świadomość, że jeszcze do I wojny światowej to była prawie droga polna, znajdująca się poza Warszawą, z zabudową wiejską lub małomiasteczkową - powiedział przewodnik.

Na początku ul. Grójeckiej, przy obecnym pl. Zawiszy już na przełomie XVIII i XIX wieku znajdowały się składy węgla i cegielnie. - Przy samej ulicy dawniej w ogóle znajdowały się liczne składy drewna i materiałów budowlanych prowadzone przez rodziny żydowskie. Zaś pl. Narutowicza, który przecina Grójecka, powstał w miejscu glinianek i dosyć podmokłych terenów. Wysypywano tam piasek i żwir służący do filtracji wody w stołecznych Filtrach. Dzięki temu teren został utwardzony i z czasem powstał tam plac - mówił Fijka.

Jak opowiadał, przy Grójeckiej znajduje się wiele śladów będących świadectwem, jak Warszawa właściwie od początku XX w. zaczęła się intensywnie rozwijać, "jak się przeobrażała i to już w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jak gwałtowny nastąpił rozwój całego miasta".

- W rejonie tej ulicy powstawały kolonie, spółdzielnie mieszkaniowe. W latach powojennych próbowano ulicę przekształcić w taką arterię wlotową i wylotową z miasta. A ponieważ wiele z tych przekształceń przeprowadzono z reguły częściowo, mamy na Grójeckiej do czynienia z takim architektonicznym miszmaszem - podkreślił przewodnik.

- O ile wcześniej ulica charakteryzowała się taką zabudową małomiasteczkową, miało się poczucie, że to już koniec Warszawy, to w okresie powojennym starano się zmienić jej charakter na bardziej wielkomiejski. Powstawały wówczas osiedla takie jak Ochota I czy Ochota II, gdzie próbowano realizować sztandarowe przykłady budownictwa socrealistycznego - dodał.

Odnosząc się do samej nazwy ulicy wyjaśnił, że wcześniej była ona nazywana Szosą Krakowską, jako trakt prowadzący z Warszawy do Krakowa. - Prowadził on przez Grójec i w pewnym momencie, kiedy ulica zaczęła przybierać charakter miejski, zaczęto ją nazywać najpierw aleją, a później ulicą Grójecką. Jej przebieg coraz bardziej się wydłużał aż osiągnęła długość obecną. Z jej rozwojem są oczywiście również związane ciekawe historie dotyczące architektury czy biografii różnych osób, które również będzie można poznać podczas spaceru - podsumował Fijka.

Zobacz jak zmieniły się niektóre stołeczne ulice:

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2016 22:20 ~Wars

  1) "Mokotów. Poprzez wieki."
  Zwłaszcza w kontekście 100 lat stołeczności Mokotowa.
  2) "Wokół SGH"
  3) "Korzenie miasta" Kasprzyckiego - różne tomy
  Pozdrawiam


  dedus~dedus

  Proszę o polecenie ciekawej książki na temat historii Warszawy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2016 14:30 ~nick

  Co za beznadziejny komentarz.


  dedus~dedus

  Proszę o polecenie ciekawej książki na temat historii Warszawy.
  hehe~hehe

  Jarosław Kaczyński - Jak tworzyłem historię Warszawy. Wydawnictwo Putin i Spółka.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2016 14:03 ~hehe

  dedus~dedus

  Proszę o polecenie ciekawej książki na temat historii Warszawy.

  Jarosław Kaczyński - Jak tworzyłem historię Warszawy. Wydawnictwo Putin i Spółka.

 • mat3usz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2016 13:21 ~mat3usz

  Dedus: bardzo ciekawe są książki/foto albumy z serii np. "Warszawa Lata 50".

 • dedus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2016 10:47 ~dedus

  Proszę o polecenie ciekawej książki na temat historii Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »