Informacje

27.09.2015 13:05 ofiary stalinowskiej bezpieki

Pożegnanie Żołnierzy Wyklętych

SERWISY:

Żałobną mszą na pl. Piłsudskiego rozpoczęto uroczystości upamiętnienia ofiar stalinowskiej bezpieki. Na Wojskowych Powązkach zostanie odsłonięty panteon-mauzoleum, gdzie spoczną szczątki kilkudziesięciu Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Przed południem rozpoczęła się żałobna msza święta na pl. Piłsudskiego celebrowana przez bp polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Wystawionych przy ołtarzu 35 trumien ze szczątkami ofiar terroru komunistycznego, w tym pięć udekorowanych wstęgami Orderu Virtuti Militari, później w kondukcie żałobnym przewieziono na Wojskowe Powązki.

Ceremonia pogrzebowa z udziałem rodzin ofiar oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych rozpoczęła się przed panteonem-mauzoleum na Łączce w południe. Obecna jest tam premier Ewa Kopacz i wicepremier Tomasz Siemoniak oraz m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, minister kultury Małgorzata Omilanowska i wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Uroczystości zakończy apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców.

Upamiętnienie na Powązkach

W panteonie spoczną szczątki 35 z 40 szczątków zidentyfikowanych ofiar. Bliscy trzech osób: mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", ppor. Jerzego Miatkowskiego "Zawady" i kmdr. ppor. Zbigniewa Przybyszewskiego zdecydowali, że spoczną oni w grobach rodzinnych. Jak podaje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w związku z brakiem ostatecznej decyzji rodzin miejsce pochówku szczątków por. Romana Grońskiego i kmdr. Stanisława Mieszkowskiego nie zostało jeszcze ustalone.

Panteon ma formę 36 kamiennych jasnych bloków tworzących zwarty czworokąt o wymiarach 18 na 18 metrów. Jego projekt, wybrany w konkursie, przygotowali architekci Jan Kuka i Michał Dębek.

Na zewnętrznej części mauzoleum umieszczono inskrypcje. - To dość duży symbol narodowego orła i nieco obszerniejsza definicja tego miejsca. Pojawi się m.in. podwójne określenie spoczywających tam ofiar - nie tylko żołnierze wyklęci, ale przede wszystkim niezłomni. Jest też dodatkowe wyjaśnienie szczątki ofiar jakiego reżimu i z jakiego okresu są tu pochowane. Całość uzupełniają dwa fragmenty poetyckie odnoszące się do symboliki miejsca i dłuższy tekst opowiadający jego historię - opowiadał sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Według pierwotnych planów na mauzoleum miała się także znaleźć lista skazanych przez reżim komunistyczny na karę śmierci i straconych na Łączce między 1948 a 1956 r. - Pierwsza jej wersja, przekazana IPN, zawierała ok. 320 nazwisk. Instytut po kilkumiesięcznej, rzetelnej weryfikacji, pod którą podpisały się trzy osoby na czele z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, przekazał nam listę znacznie krótszą, liczącą ponad 170 nazwisk. Doszliśmy więc do wniosku, że skoro tak duży procent nazwisk budzi wątpliwości to może na wszelki wypadek jeszcze się wstrzymamy. Nie musimy bowiem tej listy umieszczać już teraz. Dla nas kluczowe jest stworzenie godnego miejsca spoczynku - podkreślił Kunert.

Dużo miejsca wewnątrz mauzoleum

W środku mauzoleum znajdują się nisze, w których zostaną umieszczone trumny zawierające szczątki ofiar odnalezione podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych na Łączce. Na zamykających je pokrywach zostaną umieszczone imię, nazwisko, stopień wojskowy, najbardziej popularny pseudonim, data i miejsce urodzenia, w przypadku mniejszych miejscowości z określeniem powiatu i dzienna data śmierci bez miejsca. Zostanie ono umieszczone jedynie w przypadku jeżeli będzie inne niż Warszawa, a rodzina ofiary będzie sobie życzyła, by spoczęła ona w mauzoleum.

- Nisze ze szczątkami zostaną ułożone w porządku daty ich identyfikacji. Będzie zatem sześć takich granic i między nimi zostanie utrzymany alfabet. Będzie to łamało porządek alfabetyczny, ale jesteśmy przekonani, że to jedyny sposób. Będą się bowiem pojawiały kolejne szczątki ofiar, których nazwiska będą się rozpoczynały na różne litery. W osobnym miejscu znajdą się trzy puste nisze, na których pokrywie zostanie zapisane imię i nazwisko oraz informacja, że zgodnie z wolą najbliższych ta ofiara została pochowana w grobie rodzinnym, z podaniem konkretnego miejsca - relacjonował Kunert.

Zaznaczył, że wewnątrz mauzoleum będzie dość dużo miejsca. - Chcemy tę uroczystość zorganizować tak, żeby przynajmniej po trzy osoby z każdej z rodzin ofiar weszły do środka i widziały z bliskiej odległości umieszczanie trumny ze szczątkami bliskiego w niszy. Oczywiście przewidujemy też miejsca dla innych członków rodziny obok panteonu - dodał sekretarz Rady.

>>>Więcej na tvn24.pl<<<


Autor: mk/gry / Źródło: PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2016 06:52 ~Pamięć  kabor~kabor

  ile można wytrzymać tej martyrologii ?
  kiedy będzie dzień tych najzwyklejszych żyjących ?
  antylewak~antylewak

  Doputy, dopóki nie odnajdziemy Bohaterów i nie rozliczymu ich oprawców !


  Rozliczenie~Rozliczenie

  Chętnie by się kogoś " Rozliczyło", ale muszę cię zmartwić: oprawcy dawno już ziemię gryzą, podobnie jak ich ofiary.

  Smutne, że dotąd nie udało się znaleźć szczątków bohaterskiego rotmistrza Pileckiego. Bandyci z UB chyba szczególnie starannie zadbali o sekretny pochówek.

 • Potępienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2016 06:49 ~Potępienie


  orxx~orxx

  Chwała Bohaterom! Ich uhonorowanie jest moralnym obowiązkiem naszego społeczeństwa, dobrze, że nareszcie udało się z niego wywiązać.
  Na odwrót~Na odwrót

  Ciekawe, że znów nie wzięto pod uwagę przekonań tych, co myślą zupełnie inaczej.

  Bo te obchody muszą być " Po linii " Partii Rządzącej. Wczoraj Kaczyński i Ziobro obnosili swoje bezbrzeżne potępienie dla UBeckich oprawców, wmawiając nam, Polakom, że nie mamy pojęcia jak to było naprawdę.

 • Polacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2016 06:43 ~Polacy


  stonka~stonka

  Warto dodać, że pod hasłem "stalinowska bezpieka" kryją się konkretni Polacy.
  ciekawy~ciekawy

  Coś podobnego, krewnych poznałeś?

  Nie da się ukryć, że ci konkretni Polacy byli w przytłaczającej większości pochodzenia żydowskiego. Główny kat UB Różański, Światło, Fejgin i dziesiątki innych.

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2015 20:32 ~ciekawy

  stonka~stonka

  Warto dodać, że pod hasłem "stalinowska bezpieka" kryją się konkretni Polacy.

  Coś podobnego, krewnych poznałeś?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2015 14:08 ~stonka

  Warto dodać, że pod hasłem "stalinowska bezpieka" kryją się konkretni Polacy.

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2015 10:27 ~sum

  orxx~orxx

  Chwała Bohaterom! Ich uhonorowanie jest moralnym obowiązkiem naszego społeczeństwa.

  Tak. Teraz kolej na uhonorowanie ofiar tych "bohaterów", mordujących skrytobójczo chłopów, którzy ośmielili się gospodarować na ziemi z reformy rolnej. Prowadzących wojenkę domową w odbudowującym się kraju. Rzeczywiście, "bohaterowie".

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2015 10:22 ~res

  Wybory blisko, więc ponownie, jak przed laty, rozpoczęła się polityczna gra trumnami.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2015 09:49 ~aaaa

  Za kilka lat bohaterem dla niektórych będzie Mariusz Trynkiewicz. Jemu też będą stawiać pomniki i dorabiać do tego martyrologię. Ale czego wymagać od ludzi wielbiących rydzyka, macierewicza, kaczora itd.

 • Na odwrót

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2015 23:06 ~Na odwrót

  orxx~orxx

  Chwała Bohaterom! Ich uhonorowanie jest moralnym obowiązkiem naszego społeczeństwa, dobrze, że nareszcie udało się z niego wywiązać.

  Ciekawe, że znów nie wzięto pod uwagę przekonań tych, co myślą zupełnie inaczej.

 • Rozliczenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2015 23:04 ~Rozliczenie


  kabor~kabor

  ile można wytrzymać tej martyrologii ?
  kiedy będzie dzień tych najzwyklejszych żyjących ?
  antylewak~antylewak

  Doputy, dopóki nie odnajdziemy Bohaterów i nie rozliczymu ich oprawców !  Chętnie by się kogoś " Rozliczyło", ale muszę cię zmartwić: oprawcy dawno już ziemię gryzą, podobnie jak ich ofiary.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »