Informacje

18.05.2016 18:50 na warszawskich Powązkach

Pożegnanie Marii Czubaszek

W środę w Warszawie odbył się pogrzeb Marii Czubaszek. Pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, zmarła w zeszłym tygodniu w wieku 76 lat. Pożegnali ją rodzina i przyjaciele.

Maria Czubaszek została pochowana na warszawskich Powązkach Wojskowych. W pogrzebie uczestniczyli m.in. Magda Umer, Artur Andrus, Jacek Fedorowicz, była minister kultury Małgorzata Omilanowska czy dziennikarz Jerzy Iwaszkiewicz.

"Niepowtarzalna"

- Powinniśmy wspominać przede wszystkim to, że była jedyna, niepowtarzalna, fantastyczna, konsekwentna w swoich oryginalnych poglądach - wspominał Czubaszek Krzysztof Materna.

- Myślę, że Marię trzeba wspominać jako osobę niepowtarzalną - mówił Grzegorz Miecugow. - Wiem, że każdy jest niepowtarzalny, ale ona była niepowtarzalna w takim specjalnym stylu - dodał.

Dziennikarka, autorka tekstów, satyryk

Maria Czubaszek rozpoczęła pracę w 1960 r. w Programie I Polskiego Radia, w 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia.

Była autorką wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus".

Czubaszek pisała także teksty do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu m.in. Alibabek, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Kuklińskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko, Ryszarda Rynkowskiego.

Pisała też dialogi do filmów, np. "Filip z konopi" i "Murmurando". Współtworzyła także scenariusze do seriali "Psie serce", "Na Wspólnej" oraz "Brzydula".

Przez wiele lat była komentatorką "Szkła kontaktowego" w TVN24.

20 maja 2009 r. od ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

PAP/TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zelus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 21:07 ~Zelus

  Bez względu na światopogląd wszyscy staniemy kiedyś przed Sądem Bożym. Baczmy, byśmy nie stanęli z pustymi rękami bądź z rękami pełnymi złych uczynków.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 15:27 ~Sławek

  Bar~Bar

  Niektórzy utrzymują, że pani Maria wcale tam na górze nie ma źle. Siedzi sobie przy barze z papieroskiem, aniołki podają jej popielniczki, a naokoło pełno znajomych satyryków. I psów, które bardzo lubiła.

  Maria Czubaszek była ateistką. Może więc warto uszanować jej światopogląd.

 • Bar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 22:34 ~Bar

  Niektórzy utrzymują, że pani Maria wcale tam na górze nie ma źle. Siedzi sobie przy barze z papieroskiem, aniołki podają jej popielniczki, a naokoło pełno znajomych satyryków. I psów, które bardzo lubiła.

 • Jestem z Kobry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 19:46 ~Jestem z Kobry

  Angole nadziwić się nie mogą, że Polacy rozumieją hermetyczny dowcip " Monty Pythona ". A to przecież jest takie
  bliskie twórczości pani Marii...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »