Informacje

15.02.2019 19:34 traktem królewskim

Pożegnanie Jana Olszewskiego. Kondukt dotarł na Stare Miasto

SERWISY:


Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego, wraz z odprowadzającym ją konduktem, została przewieziona z kancelarii premiera do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz rodzina zmarłego.

W piątek ok. godz. 20 trumna z ciałem byłego premiera odjechała w kondukcie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Trumnę z gmachu kancelarii premiera wynieśli żołnierze. Trumna, przykryta biało-czerwoną flagą, została umieszczona na wojskowej lawecie. Następnie w kondukcie ruszyła Alejami Ujazdowskimi w stronę Nowego Światu, by dotrzeć do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście, gdzie zostanie wystawiona. Od godz. 22 zaplanowano czuwanie i modlitwy.

Konduktowi towarzyszył szwadron kawalerii Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa. Wzdłuż trasy zebrali się mieszkańcy Warszawy.

Msza z udziałem władz państwowych

Wcześniej w kościele świętego Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie odbyła się msza żałobna w intencji premiera. W mszy, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha - chrześniak i krewny zmarłego - uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz. Poza prezydentem i premierem, byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier Beata Szydło, członkowie rządu, a także prezes Kaczyński.

W piątek rano trumna z ciałem Jana Olszewskiego została wystawiona w kancelarii premiera. Do gmachu wnieśli ją politycy i byli członkowie rządu Olszewskiego. Pośród nich byli między innymi Antoni Macierewicz, Piotr Naimski oraz Jan Parys. Przy trumnie została wystawiona warta honorowa Wojska Polskiego. Była także księga kondolencyjna.

Hołd byłemu premierowi oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.

Plan dwudniowych uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego

Główne uroczystości w sobotę

Główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera zaplanowano na sobotę. Msza żałobna odbędzie się o godzinie 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej, w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Państwowy pogrzeb byłego premiera

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że szczegóły uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną byłego premiera.

- Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów - poinformował minister.

Żałoba narodowa po śmierci Olszewskiego

Po śmierci Jana Olszewskiego prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową. Rozpoczęła się ona o północy z czwartku na piątek i będzie obowiązywała do soboty, do godziny 19. W czasie jej trwania flagi państwowe w Warszawie, podobnie jak w całej Polsce, opuszczone zostały do połowy masztu, a flagi państwowe na miejskich autobusach i tramwajach zostały przepasane żałobnym kirem.

Część warszawskich teatrów postanowiła nie odwoływać swoich spektakli. Jak dowiedziała się PAP, repertuary nie zostają zmienione m.in. w teatrach: Narodowym, Powszechnym, Polskim, Och-Teatrze, Polonii oraz w Buffo.

Wydarzenia rozrywkowe w wielu klubach, na przykład w Stodole, Proximie, Palladium oraz w Hybrydach, również nie zostaną odwołane.

Z uwagi na żałobę odwołany został sobotni spektakl "Trema" w teatrze Komedia. Teatr oferuje wymianę lub zwrot biletu zakupionego na to wydarzenie. Natomiast spektakle wystawiane w piątek pozostają bez zmian; każdy rozpocznie się minutą ciszy.

Z kolei premiera spektaklu "Nogi Syreny", która miała odbyć się w piątek w teatrze Syrena, w związku z żałobą przeniesiona została na poniedziałek na godz. 21.

Opozycjonista w czasach PRL

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992.

W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Reprezentował między innymi Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

Wielokrotnie okazywał wsparcie dla działań opozycji. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom w konstytucji PRL. W styczniu 1976 r. napisał wraz z Wojciechem Ziembińskim "List 14" przeciwko wprowadzeniu do konstytucji zapisu nienaruszalności sojuszu z ZSRR, bronił robotników z Radomia i Ursusa. Podpisał oświadczenie 14 intelektualistów z czerwca 1976, solidaryzujące się z protestami robotniczymi.

Był twórcą Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, brał też udział w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników.

Prawnik związków zawodowych

Na początku lat 80. był doradcą Komisji Krajowej "Solidarności" i Zarządu Regionu Mazowsze. Współtworzył też pierwszy statut "S". W czasie strajków sierpniowych wraz z Wiesławem Chrzanowskim przygotował statut organizacji Wolnych Związków Zawodowych, który przedstawił komitetowi strajkowemu w Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym bronił wielu działaczy "Solidarności", w tym Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego.

Był doradcą w Sekretariacie Episkopatu Polski, występował jako oskarżyciel posiłkowy oraz jako reprezentant rodziny księdza Jerzego Popiełuszki w procesie oskarżonych o jego zabójstwo. W mowie oskarżycielskiej przedstawił morderstwo jako polityczną prowokację. Z kolei w 1989 roku pracował nad wyjaśnieniem okoliczności zabójstw dokonanych na trzech księżach.

Brał udział w obradach zespołu do sprawy reformy prawa karnego w ramach Okrągłego Stołu. Nie wystartował też w wyborach do sejmu kontraktowego i odrzucił propozycję uczestnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Później, jako mąż zaufania w PKW, wspierał Lecha Wałęsę w wyborach prezydenckich.

Olszewski został premierem w grudniu 1991 roku. Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku poprzedziło upadek jego rządu. W czasie tzw. nocy teczek do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

W późniejszych latach pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

>>Czytaj więcej na ten temat w TVN24.PL<<

PAP/kk/ran/ap/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 22:22 ~ito


  ito~ito

  Tak sobie wspominam premierowanie Olszewskiego, przywołuję jego działalność publiczną- i kompletnie nie ogarniam rozmiarów tego cyrku.
  stupuk~stupuk

  i już tego nigdy nie ogarniesz, nawet nie próbuj. Sprawdź swój poziom iq, to sporo wyjaśni.

  No to oświeć mnie, jaki sens ma wielka feta na cześć marnego premiera i szkodliwego polityka? Taki, jak ołtarzyki na cześć fatalnego prezydenta?

 • ducktowers

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 17:43 ~ducktowers

  budaruska~budaruska

  Tusk nam zrobił Irlandię, a Trzaskowski Tęczowe San Francisco.

  A teraz Kaczor nam Polskę umebluje po swojemu. A w środku staną dwie wieże.

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 15:30 ~ito

  apel~apel

  My, weterani walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, represjonowani za wierność Polsce przez niemieckich, sowieckich i komunistycznych zbrodniarzy, zwracamy się z gorącym apelem do pana Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, przewodniczącej rady m.st. Warszawy oraz wszystkich radnych stolicy, o nieprzywracanie nazw ulic i obiektów, które w jakikolwiek sposób upamiętniają osoby propagujące zbrodniczy system totalitarny, jakim był komunizm.

  Musisz poprawić tekst, pani w szkole nie tak mówiła.

 • wolny elektron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 11:54 ~wolny elektron

  hmmm~hmmm

  wzniosłe słowa, pomniki, ordery, pogrzeby, dni żałoby narodowej, konferencje międzynarodowe, i ogólnie budowanie potęgi RP, a w rzeczywistości brak jakiejkolwiek koncepcji na polską gospodarkę, rozwój technologiczny i społeczny, czy nawet obronność, polska klasa polityczna oderwała się już dawno od realnego życia i buja w sferach, które przeciętnego obywatela obchodzą coraz mniej

  Wybory się zbliżają. Trzeba czymś udobruchać "ciemnego luda". Koncepcja jest taka, żeby było tak jak było...

 • Powrót sprawiedliwości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 10:55 ~Powrót…

  Czytaj~Czytaj

  Przywracanie dawnych nazw ulic pokazuje, że komunizm wrócił do Warszawy.

  Nie, pokazuje, że PiSowi nie udało się do końca zrujnować wymiaru sprawiedliwości.

 • Kameralna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 10:52 ~Kameralna

  Edd~Edd

  Zdjęcia przedstawiają kameralną uroczystość tylko z udziałem polityków PiS. Na tę uroczystość nie zaprosili polityków z innych partii.

  Może zapraszali, ale nikt nie przyszedł?

 • apel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 09:09 ~apel

  My, weterani walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, represjonowani za wierność Polsce przez niemieckich, sowieckich i komunistycznych zbrodniarzy, zwracamy się z gorącym apelem do pana Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, przewodniczącej rady m.st. Warszawy oraz wszystkich radnych stolicy, o nieprzywracanie nazw ulic i obiektów, które w jakikolwiek sposób upamiętniają osoby propagujące zbrodniczy system totalitarny, jakim był komunizm.

 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 08:57 ~budaruska

  Tusk nam zrobił Irlandię, a Trzaskowski Tęczowe San Francisco.

 • Czytaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 08:07 ~Czytaj

  Przywracanie dawnych nazw ulic pokazuje, że komunizm wrócił do Warszawy.

 • oszukany 89

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 08:04 ~oszukany 89

  Chciał przeciąć grubą linię. Ale pająki mu nie pozwoliły. Wtedy miały grubą sieć, a teraz tę sieć mają jeszcze mocniejszą. Są nadal wśród nas i zostawiły po sobie potomstwo. Dlatego u nas już nigdy się nic nie zmieni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »