Informacje

08.06.2019 00:08 Przy rondzie Daszyńskiego

Pożar wieżowca w centrum stolicy. Ogień 100 metrów nad ziemią

SERWISY:

Pożar na 25. piętrze wieżowca Warsaw Hub wybuchł w piątek wieczorem. Do akcji gaśniczej skierowano 120 strażaków, którzy walczyli z ogniem przez kilka godzin. Nikt nie został poszkodowany. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie w budynku przy rondzie Daszyńskiego pojawiły się po godzinie 22. Najpierw na 25. kondygnacji, krótko potem przeniosły się na kolejne piętra.

- Doszło do pożaru najwyższych kondygnacji budynku wysokościowego Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego. Sytuacja jest rozwojowa - mówił krótko po godzinie 23 w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Mariusz Hantulski z warszawskiej straży pożarnej. - Działania prowadzimy zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz - relacjonował Hantulski.

120 strażaków

Na miejsce pożaru wysyłane były kolejne jednostki straży pożarnej. O godzinie 2 w nocy rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że na miejscu pracują 34 zastępy straży pożarnej - łącznie 120 strażaków.

Wówczas pożar był już opanowany i rozpoczęło się jego dogaszanie.

Krótko potem Karol Kierzkowski, rzecznik komendy wojewódzkiej straży zapewnił: - To już prawie koniec pożaru. W tej chwili na miejscu obecny jest również komendant główny PSP i mazowiecki komendant PSP, którzy nadzorują akcję.

Dodał też, że strażacy będą prowadzić akcję dogaszania, a następnie dozorowania i sprawdzania tego miejsca. Może to potrwać od 8 do 12 godzin.

"Brak informacji o poszkodowanych"

- Nie ma zagrożenia dla sąsiadujących obiektów i mieszkańców - podkreślał jeszcze w trakcie akcji na antenie TVN24 Karol Kierzkowski.

Zaznaczał, że z racji pożaru na wysokich piętrach budynku, prowadzenie akcji gaśniczej było bardzo trudne. Paliły się cztery kondygnacje od 23. do 26.

- Ponieważ to budowany dopiero budynek, nie posiada on instalacji, które pozwalają na gaszenie ognia i wykorzystywanie ich przez strażaków, jak w przypadku ukończonych wieżowców - zaznaczał z kolei Paweł Frątczak.

- Budynek został podzielony na trzy odcinki bojowe. Woda podawana jest z samochodów i przetłaczana na wyżej położone piętra do zbiorników, skąd przetłaczana jest jeszcze wyżej - do kolejnego odcinka - opisywał przebieg działań Frątczak. - Na ostatnie piętro nie można się dostać klatką schodową, bo jej jeszcze nie wybudowano, dlatego strażacy korzystają z drabin - wyjaśniał.

Jak z kolei mówił Mariusz Hantulski, zapaliły się materiały budowlane.

- To wszelkiego rodzaju papy, wełny i inne materiały wykończeniowe - powiedział. - Z informacji, którą na razie posiadamy, w budynku nikt nie przebywał. Nie mamy informacji na temat osób poszkodowanych - dodał.

Zamknięte ulice

Ulice wokół biurowca trzeba było zamknąć dla ruchu. Teren otoczyła policja, którą w zabezpieczeniu wspierała też straż miejska.

Policjanci apelowali do mieszkańców, by nie zbliżali się do miejsca pożaru w związku z zagrożeniem dla życia. Powodem były rozżarzone elementy konstrukcji spadające z najwyższych kondygnacji.

Zwracał na to uwagę także Karol Kierzkowski. - W każdej chwili mogą spaść większe elementy, a na pewno spadają te, które płoną. Pamiętajmy, że lecą one z wysokości 20 pięter, więc nawet najmniejsze ich części mogą spowodować poważne obrażenia ciała - ostrzegał w trakcie działań.

Strażacy przez większość czasu starali się ograniczyć rozwój pożaru na niższe kondygnacje budynku, które były zagrożone przez spadające elementy konstrukcji.

- Tam też powstają małe pożary, które mogą się przerodzić w duże. Dlatego ważne jest, by na każdej kondygnacji byli strażacy z gaśnicą, ograniczając w ten sposób rozwój pożaru - mówił Kierzkowski.

Rano strażacy poinformowali o ugaszeniu pożaru.

Wieżowiec w budowie

Kompleks The Warsaw Hub miał być oddany do użytku w 2019 roku. Składają się na niego trzy wieże: dwie o wysokości 130 metrów i jedna niższa - 86-metrowa. To kolejne wysokie budynki, których od kilku lat przybywa w nowej dzielnicy biurowej na Woli.

W budynkach zlokalizowanych wzdłuż Towarowej, tuż przy stacji metra Rondo Daszyńskiego, zaplanowano 113 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mają się w nich znaleźć biura oraz lokale usługowe i handlowe - w tym hotel.

>>> REPORTERZY24 PRZESYŁAJĄ ZDJĘCIA I NAGRANIA PŁONĄCEGO WIEŻOWCA <<<

mj/asty/PAP/ak/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • luzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2019 08:58 ~luzik


  hihi~hihi

  Warszawska Notre Dame?
  Analityk~Analityk

  Tylko, ze ten HUB nie jest jeszcze zabytkiem. I szybko nie będzie.

  Nigdy nie będzie. Za kilkanaście lat zostanie zburzony, bo nie opłaci się remontować. I w jego miejscu powstanie nowy. Jeszcze wyższy i jeszcze bardziej szklany.

 • miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2019 07:22 ~miro

  Ludzie, to nowa forma PROMOCJI!(nie dajcie się nabrać). Warsaw Spire też płonął (pod pełną kontrolą)

 • odyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 12:48 ~odyn

  o a ile szkodliego syfu powstalego ze spalenia sie materialow budowlanych spadnie na ludzi,domy, balkony, chodniki, samochody ?? Podziwiam niefraobliwosc tych co ida w poblize pozaru tylko z ciekawosci.

 • odyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 12:34 ~odyn

  ciekawe jak pozar wplynal na konstrucje, czy jej nie uszkodzil. A co z zanieczyszczeniami powstalymi podczas pozaru i jakiego rodzaju sa te zanieczyszczenia i jak szkodliwe dla ludzi?

 • nbmnbnbnbn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 11:34 ~nbmnbnbnbn

  waws~waws

  Przestroga dla innych - bydynki są co raz większe. SP powinna być przygotowana na takie sytuacje sprzętową i organizacyjnie. A ludzie bardziej ostrożni


  Akurat w Polsce straż jest w miarę przygotowana. W miastach są odpowiednie jednostki, są dość wymagające przepisy a w przypadku gdy to jest potrzebne są gotowe jednostki ratownictwa chemicznego. Nawet pomimo tego, że u nas samochodów elektrycznych jak na lekarstwo to straż ma odpowiednie technologie do gaszenia płonących baterii.
  I całe szczęście, bo jak widać po przykładzie Paryża czy Londynu, zaniedbania w ten materii mogą być fatalne (nawet jeśli chodzi tylko o przepisy).

 • ano ino to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 11:15 ~ano ino to

  wełna "sama" zapaliła się o 23.00 Teraz będzie wysokie odszkodowanie a wcześniej bezpłatna pomoc strażaków i innych służb

 • Prawy i Sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 11:12 ~Prawy i…

  Stsując logikę posłanki Krystyny Pawłowicz, skoro warto było sprawdzić, czy w pożarze kościoła w Gdańsku nie maczało rączek LGBT, to tu warto zbadać czy nie była to sprawka pisowskiego elektoratu przeciwna obcemu kapitałowi.

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 10:52 ~rsz

  Janek~Janek

  Czy to nie miała być nowa siedziba pisu?

  siedziba homoseksualistów

 • Współczesność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 10:44 ~Współczesność

  Wojtek~Wojtek

  Która dam była niższa A jak długo gasili Ciekawe że przez 700 lat się nie spaliła A teraz tak w XXI W

  Masz na myśli katedrę Notre Dame ? Gasili długo, bo siedemsetletnie mury bardzo łatwo mogły się zawalić. Nie dało się gasić ze śmigłowca, dla ocalenia pięknego zabytku musieli bardzo uważać.

 • Hubold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 10:37 ~Hubold

  jarek~jarek

  jarek znalazl nowa miejscowke na swoj biurowiec

  Jak wyremontują, to wreszcie stamtąd będzie mógł patrzeć na świat z góry ( Bez drabinki ).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »