Informacje

23.04.2019 13:54 W MIEJSCOWOŚCI GÓRKI

Pożar w Puszczy Kampinoskiej.
Strażacy bronili domostw

SERWISY:


W miejscowości Górki zapalił się las, który jest częścią Kampinoskiego Parku Narodowego. W akcji gaszenia pożaru brało udział ponad 80 strażaków. Działania utrudniały warunki pogodowe - silny wiatr i suchość lasu. Po południu sytuację udało się opanować, ale straż zostaje na miejscu.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o rozprzestrzeniającym się ogniu przed godziną 12.

- Na miejscu pracuje 20 jednostek straży pożarnej, czyli około 80 ratowników. Mamy do czynienia z tak zwanym pożarem wierzchołkowym, czyli ogień idzie czubkami drzew. W skutecznej akcji przeszkadza silny wiatr, przez który ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko - poinformował przed godziną 13 Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Jak dodał, problemy potęgował fakt, że od dawna nie padał deszcz i w lasach jest bardzo sucho. - Sytuacja jest rozwojowa. Dodatkowo, w lesie jest nieco trudniej zorientować się ratownikom, którzy stoją na poziomie zero, a dookoła 20-metrowe drzewa - relacjonował.

Pogoda nie ułatwia akcji

Tomasz Wołoszyn z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim określał sytuację w Puszczy Kampinoskiej jako poważną.

- Jest silne zadymienie, a dodatkowo ze wstępnych informacji wynika, że ogień przedostał się na drugą stronę, na tory kolejowe. Trudno mówić o szczegółach, bo to bardzo duży obszar. Domostwa, które znajdują się na tym terenie, są bronione przez jednostki, które pojechały na miejsce, żeby w razie konieczności ugasić ogień - wyjaśnił po godzinie 14. Ostatecznie ogień nie doszedł do domów.

Sytuacja opanowana

Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. - Strażacy zapewniają, że ogień jest pod kontrolą. W miejscowości Górki ogień był tak bardzo rozwinięty, że zagrażał kilku gospodarstwom. Na szczęście, strażakom udało się tę walkę wygrać i domy nie ucierpiały - relacjonował na antenie TVN24. - Na pewno silny wiatr nie ułatwia sprawy i powoduje, że zagrożenie jest bardzo realne - podsumował.

Około 15 Kierzkowski potwierdził, że sytuację udało się opanować. - Trwa dogaszanie pożaru, które zakończy się zapewne dopiero za kilka godzin. Sytuacja się jednak już nie rozwija. Część strażaków już zakończyła działania i pojechała w inne miejsce. Szczęśliwie, nie przerodziło się to w duży pożar, nikomu nic się nie stało i żadne gospodarstwo nie uległo zniszczeniu - przekazał Kierzkowski.

Jak dodał, obszar, który objęty był zagrożeniem to około 40 hektarów. - To nie znaczy, że cały ten teren się palił. To obszar szeroki i długi na kilka kilometrów, więc jeszcze nie wiadomo jaka dokładnie jego część się spaliła - zastrzegł.

Uratowane gospodarstwo

Na miejscu był również reporter TVN24, który rozmawiał właścicielem gospodarstwa, któremu zagrażał pożar. Walenty Kowalewski opowiadał, że gdyby nie szybka i skuteczna akcja strażaków, spłonęłoby domostwo i budynki gospodarcze. - Na mojej działce ten ogień się zatrzymał, bo gdyby poszedł dalej, to już chyba nikt by tego nie uratował - wyjaśniał.

Przyznał, że dużym utrudnieniem akcji gaśniczej był silny wiatr. - Jest tu cała stodoła siana, słomy, bydło i obora. To było bezpośrednio zagrożenie, bo my z jednej strony broniliśmy, a wiatr przerzucił ogień na drugą stronę. To była okropna siła i wiry. Sąsiadce też ogień podszedł pod mury - relacjonował.

Ostatecznie ogień strawił tylko drewno na opał, zgromadzone na działce.


"Zagrożonych 40 hektarów lasu"

Kolejny duży pożar lasu wybuchł w Cieksynie w powiecie nowodworskim. Na miejsce przybyło 120 strażaków i 30 wozów strażackich. Zagrożonych ogniem jest 40 hektarów lasu.

- Zagrożone były domki letniskowe i domki mieszkalne, w tej chwili nie mam informacji o osobach poszkodowanych - powiedział PAP rzecznik mazowieckiej PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski. Jak podkreślił, "sytuacja wciąż jeszcze nie jest opanowana i pewnie jeszcze do wieczora tak będzie".

- To kolejny duży pożar na terenie województwa mazowieckiego. Sytuacja w lasach jest katastrofalna, bo jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Każda iskra, każda nieuwaga może spowodować duży pożar - podsumował strażak.

mp/pm/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 18:44 ~bbb

  a Bloch uratowany?

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 16:54 ~Tomek

  Włączam filmik a tam "sos pieczeniowy jasny" :-)

 • Ja też nie wiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 15:08 ~Ja też nie wiem

  Nieee, tamten zdaje się, siedzi.

 • nie wiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 14:27 ~nie wiem

  Ciekawe czy to ten sam podpalacz, o którym pisali jakieś 2-3 miesiące temu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »