Informacje

14.08.2019 17:24 Był podróżnikiem, pisarzem i odkrywcą

Powstaniec Maciej Kuczyński spoczął na Powązkach

SERWISY:


Maciej Kuczyński, powstaniec warszawski, podróżnik, pisarz, odkrywca spoczął w środę na warszawskich Powązkach. - Pojęcie bohaterstwa było poza nim, a wielokrotnie pokazywał, że był bohaterem - mówiła Monika Rogozińska, dziennikarka i współzałożycielka Oddziału Polskiego The Explorers Club.

Uroczystości pogrzebowe Macieja Kuczyńskiego rozpoczęły się w południe mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Następnie podróżnik został pochowany w rodzinnym grobie.

"Postać przepiękna"

Rogozińska podkreśliła, że Kuczyński był "niesamowicie skromny". - Poznałam go w 1993 roku, kiedy zakładaliśmy oddział polski The Explorers Club. Byłam z nim na wyprawach w Meksyku, Gwatemali, Hondurasie, Belize, Peru, Boliwii i nic właściwie o nim nie wiedziałam. A jest to postać przepiękna. O tym, że był powstańcem warszawskim, że jego ojciec i wuj zginęli w Katyniu, że jego drugi wuj zmarł piątego dnia Powstania, przeczytałam dopiero w 2005 roku, kiedy wydał książkę - opowiadała w rozmowie z dziennikarzami.

Wspomniała, że Kuczyński był "wspaniałym kierownikiem grupy, a jednocześnie to była taka rola, jaka powinna być - służebna dla innych, nigdy to nie był wódz". - To był człowiek, który służył innym. Nie zapomnę jego spokojnego, z uśmiechem: "nie przejmuj się" - dodała.

Jak mówiła, "pojęcie bohaterstwa" nie dotyczyło Kuczyńskiego. - On był poza tym, a przecież wielokrotnie pokazał, że był bohaterem - podkreśliła.

"Najbardziej znany polski jaskiniowiec"

Pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (1980) Leszek Cichy w imieniu Kapituły Kolosów (nagrody za dokonania eksploracyjne) powiedział, że "Maciek od samego początku był w Kapitule Kolosów". - Muszę przyznać, że współpraca z Maćkiem to była prawdziwa przyjemność. Maciek zawsze kulturalny, piękne słowa, zawsze sprawiedliwy w ocenie wszystkich dokonań - podkreślił.

Cichy opowiadał też, że dwa razy prowadził finał Kolosów i czuł się w obowiązku przedstawić wszystkich członków Kapituły. - Maćka przedstawiłem, jako najbardziej znanego polskiego jaskiniowca. Z pewnym zażenowaniem zwróciłem się potem do niego z przeprosinami, a on odpowiedział: "Leszku nic nie szkodzi, przecież chodzimy po jaskiniach" - wspominał.

Wybitny podróżnik i odkrywca

Maciej Kuczyński jest autorem ponad 30 książek o tematyce podróżniczej, powieści, reportaży, esejów - wydanych w łącznym nakładzie 1,6 milionów egzemplarzy.

Z wykształcenia architekt, współorganizator reaktywowanego po wojnie Klubu Wysokogórskiego, współzałożyciel krakowskiego Klubu Grotołazów, honorowy członek Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletni prezes i współzałożyciel Polskiego Oddziału The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku.

Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen, gdzie współzakładał polską stację polarną, a także wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruwenzori i na Alaskę.

Zdobył San Agustin - najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii, badaczem kultur prekolumbijskich Meksyku i Ameryki Środkowej, autorem przełomowej hipotezy na temat biologicznej i transcendentalnej wiedzy dawnych Meksykanów oraz źródeł jej pochodzenia.

Zmarł 5 sierpnia w Warszawie w wieku 90 lat.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o w lutym pogrzebie Jana Olszewskiego:


PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • trfgth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 11:49 ~trfgth

  Niestety umierają ludzie i koniec wspaniałego pokolenia. Polecam oglądać dokument Swiadkowie Epoki, to jedyna prawda co dzialo się w czasie wojny.

 • maro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2019 19:58 ~maro

  Cześć i Chwała. Niech spoczywa w pokoju.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »