Informacje

02.04.2019 08:32 Miał 104 lata

Powstaniec i lekarz Armii Krajowej. Zmarł Jan Gliński pseudonim Gbur

SERWISY:

"Zmarł Jan Bohdan Gliński 'Gbur', 'Doktór Jan'. Podczas Powstania Warszawskiego był lekarzem w Zgrupowaniu 'Gurt'. Prowadził punkt sanitarny przy ulicy Nowogrodzkiej 34. Miał 104 lata. Cześć jego pamięci!" - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum przypomniało na swojej stronie internetowej, że Jan Bohdan Gliński (urodzony 19 grudnia 1915 roku w Wiedniu) w latach 1934-1939 był studentem medycyny na Uniwersytecie imienia Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W sierpniu 1941 roku uzyskał dyplom lekarza.

Od 1940 do 1941 roku był pracownikiem Szpitala Powiatowego w Opatowie Kieleckim, a w latach 1942-1944 pracował jako asystent w Szpitalu Zakaźnym świętego Stanisława przy ulicy Wolskiej w Warszawie.

Wypędzony przez Niemców

We wrześniu 1939 roku Jan Bohdan Gliński jako strzelec-ochotnik 178. pułku piechoty uczestniczył w walkach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" generała Franciszka Kleeberga. Był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow, zwolniony w 1940 roku.

W konspiracji od lutego 1942 roku był członkiem organizacji "Unia", a następnie w Armii Krajowej - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania.

W sierpniu 1944 roku Gliński został wypędzony przez Niemców z Punktu Ratowniczo-Sanitarnego przy Nowogrodzkiej, który prowadził. Razem z chorymi i personelem trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie. Udało mu się z niego uciec i objąć kierownictwo szpitala powstańczego w Górcach (obszar dzielnica Warszawy).

Liczne odznaczenia

W maju 1945 roku wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie pracował jako lekarz powiatowy w Zgorzelcu. Był pierwszym dyrektorem tamtejszego szpitala powiatowego. W 1954 roku zaczął pracę w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Rudce (powiat Mińsk Mazowiecki), a w 1972 roku został jego dyrektorem.

Jan Bohdan Gliński został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także między innymi Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska, Medal Za Warszawę 1939-1945 oraz Medal Za Udział w Wojnie 1939.

"Celem człowieka jest pomoc potrzebującemu"

Z Janem Glińskim ps. Gbur rozmawiała reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan w serii rozmów "Powstańcy".

- Nie było żadnej wątpliwości - zapewniał były żołnierz AK, pytany, czy wahał się przed pójściem do Powstania Warszawskiego. - Byłem lekarzem Armii Krajowej, a żona z córeczką wyjechały do Kielc, tak że w domu byłem sam - wspominał. Dodał, że było "nie do pomyślenia", żeby żona próbowała go przekonywać do rezygnacji z udziału w Powstaniu.

Pełnił służbę w punkcie sanitarnym. - Miałem przydzieloną grupę sanitariuszek, przeszkolonych przez Armię Krajową - wspominał. - Choć były bardzo młode, to bardzo patriotyczne.

Jak mówił, jednym z najgorszych jego wspomnień jest zdarzenie z dnia, gdy Niemcy prowadzili przed czołgiem grupę Polaków. Czołg był otoczony żołnierzami, którzy w pewnym momencie zaczęli strzelać z karabinów do tych bezbronnych ludzi. Gliński dodał że Niemcy nie pozwolili zabierać rannych.

- Widok pędzonych przed niemieckim czołgiem ludzi i strzelanina Niemców to było chyba najgorsze - wyznał.

Gdyby spotkał się z młodymi ludźmi, podzieliłby się z nimi nadzieją, że "już takich wojen nie będziemy przeżywać". - Poza tym uważam, że celem człowieka jest pomoc potrzebującemu. Pomoc drugiemu człowiekowi, okazanie mu życzliwości, nieraz współczucia - to jest dla mnie najważniejsze - podsumował.

Jan Bohdan Gliński "Gbur" w rozmowie z Magdą Łucyan, reporterką "Faktów" TVN:

PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gdańszczanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 14:12 ~Gdańszczanka

  Wzruszenie zmąciło mi umysł. W swoim komentarzu napisałam "syzyfowa praca" a miałam na myśli benedyktyńską pracę! Przecież choć niesłychanie żmudna, bardzo owocna! Przepraszam, Panie Janie!

 • mały gurciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 13:55 ~mały gurciak

  Gdańszczanka~Gdańszczanka

  Niezwykły Człowiek. Kiedy odszedł na zasłużoną emeryturę, po wielu latach służby na polu medycyny, znów poświęcił się ludziom, a raczej pamięci o nich. Opracował dokument o lekarzach i farmaceutach II Rzeczospolitej - syzyfowa praca! Przeżył 103, nie 104 lata, w grudniu skończył 103. Osobiście wiele Mu zawdzięczam i zawsze będę o Nim pamiętać. Niech spoczywa w pokoju! A tam na górze z pewnością będzie blisko Najwyższego.


  Jestem z rodziny "gurtowskiej". Miałem zaszczyt poznać Pana Doktora 10 lat temu. Zaskoczyła mnie niesamowita jasność umysłu i młodzieńcza werwa. 1 sierpnia nie udało mu sie przedostać przez Al. Jerozolimskie na północ, na ul. Złotą gdzie walczyli jego koledzy. Odchodza ostatni z pokolenia niezniszczalnych...

 • Gdańszczanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 12:15 ~Gdańszczanka

  Niezwykły Człowiek. Kiedy odszedł na zasłużoną emeryturę, po wielu latach służby na polu medycyny, znów poświęcił się ludziom, a raczej pamięci o nich. Opracował dokument o lekarzach i farmaceutach II Rzeczospolitej - syzyfowa praca! Przeżył 103, nie 104 lata, w grudniu skończył 103. Osobiście wiele Mu zawdzięczam i zawsze będę o Nim pamiętać. Niech spoczywa w pokoju! A tam na górze z pewnością będzie blisko Najwyższego.

 • wiktoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 11:03 ~wiktoria

  cześć i chwała bohaterom..
  [*]

 • JJj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 09:22 ~JJj

  Cześć Jego pamięci!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »