Informacje

23.09.2014 18:21 w wersji Pasikowskiego

"Powstanie Warszawskie"
chce walczyć o Oscara

SERWISY:


Film "Powstanie Warszawskie" rozpoczął kampanię oscarową w USA. Jego twórcy liczą na nominację w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". Na potrzeby międzynarodowej publiczności, producent filmu Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło anglojęzyczną wersję obrazu. W jej powstanie zaangażowano reżysera Władysława Pasikowskiego.

Pasikowski do fabuły autorstwa Jana Komasy dodał nową postać – Amerykanina, któremu dwaj bracia tłumaczą historię, dziejącą się na ich oczach w 1944 roku, w Warszawie.

Długi wyścig do "short listy"

- Dystrybucja "Powstania Warszawskiego" w USA rozpocznie się na przełomie października i listopada 2014 roku. W tej chwili mamy zaplanowane pokazy w Los Angeles i Nowym Jorku – mówi Jan Ołdakowski, producent filmu i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Mamy nadzieję, że film dotrze do jak najszerszej publiczności. Dla Polaków, ale przede wszystkich dla powstańców to niezwykle istotne, by świat poznał historię naszej stolicy podczas II wojny światowej. W tej chwili trzymamy kciuki, by udało nam się wygrać wyścig do oscarowej "short listy" – dodaje.

Wyjątkowy film

"Powstanie Warszawskie" to film zmontowany z kronik nakręconych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, m.in. przez: Antoniego Bohdziewicza "Wiktora", Stefana Bagińskiego "Stefana" i Jerzego Zarzyckiego "Pika".

Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów, skonstruowano fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał poddano po montażu rekonstrukcji, koloryzacji oraz udźwiękowiono.

Na potrzeby filmu napisano też specjalne dialogi, które czytają aktorzy, wśród nich Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. Część to dialogi fikcyjne, wymyślone przez twórców filmu. Niektóre wypowiedzi są jednak prawdziwe - odtworzono je po analizie zdjęć z kronik i dzięki pomocy specjalistów od czytania z ruchu warg.


b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • htszt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 13:56 ~htszt

  A mnie jest przykro, ze hitlerowcy tak bezwzględne zniszczyli DOROBEK CALEJ WARSZAWY, ZABYTKI, WYMORDOWALI inteligencję warszawską, której zostały może dwa procenty... Zadbajmy o ten nikly procent ORYGINALNYCH ZABYTKÓW, KTORE DO DZIS STOJĄ !!! W Śródmieściu, na Woli, na Pradze. Nie może miasto sie wziac za uratowanie naszych kamienic? To na co idą pieniądze? Powstanie warszawskie przyniosło niestety jeszcze większe straty. Byl to ruch nieracjonalny. A Stalin tylko cieszył sie, ze Warszawa sie wykrwawiła. Osądzenia hitlerowców i esesmanów, sowietów, którzy mordowali polskich oficerów na wschodzie tez bylo w stu ...

 • usia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2014 09:42 ~usia

  Jeden z gorszych filmów jakie widziałam, powinni oddawać kase za bilety... Za to 'Miasto 44' to film, który jako jeden z nielicznych polskich filmów powinien otrzymać nagrodę

 • szmoku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2014 09:24 ~szmoku

  Żaden polski film, w którym nie ma mowy o holocauście żydów i czynnym udziale w nim Polaków, nie ma szans na jakiekolwiek nagrody w USA.

 • dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2014 09:01 ~dario

  Też jestem zdania że film trzeba pokazywać jak najszerszej rzeszy odbiorców, szczególnie za granicą. Ale żeby zaraz po Oscary .....znowu chyba ktoś chce zarobić przy tak zwanej okazji promocji skazanej z góry na niepowodzenie.

 • nonnonononoonnhahhahah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2014 08:25 ~nonnononon…

  Kaśka~Kaśka

  Nie spodziewałam się pod artykułem pozytywnych komentarzy. Smutne ale polskie.....


  Kasiu, miałaś rację spodziewając się tego ale nie masz racji pisząc jakie to polskie.
  To nie jest Polskie. Musisz wiedzieć, że po 1945 roku Sowieci tworząc nowe władze nie ufali Polakom. Nawet tym którzy przed wojną byli komunistami lub w trakcie walczyli w ramach ich armii.
  Do Polski przywieziono wtedy z Rosji, korzystając z nazwisk zamordowanych (dlatego dziś odkopanie każdej mogiły budzi tyle emocji), całe rzesze urzędników. Większość z nich nawet nie mówiła po Polsku.
  Jednak z czasem zadomowili się, nadal współpracowali z NKWD. Jednocześnie kiedy mówili w miarę już dobrze, społeczeństwo nieświadome ich pochodzenia dość szybko ich akceptowało, bo to przecież Polacy, bo przecież nazwiska rodowe mają itd.
  Ich dzieci zostawały aparatczykami, funkcjonariuszami, urzędnikami. Dzieci urodzone w Polsce i często nie mające pojęcia o pochodzeniu rodziców. Potem przyszły ich wnuki które dziś są w tak zwanym wieku produkcyjnym.
  Pomimo, że te wszystkie pokolenia przerosły na wylot już Polską, nadal pozostała jedna, przekazana im przez dziadków zasada - zasada totalnej lojalności wobec komunistów, sowietów i ich następców.
  A to dlatego, że strach przed "dekonspiracją" choć dziś grożący najwyżej ośmieszeniem, jest przekazywany z pokolenia na pokolenie choć bez wiedzy dlaczego.
  I to właśnie ci ludzie sami nie rozumiejąc dziś swojego postępowania są tak antypolscy - wzięli to z wychowania w domu.
  Dlatego będą zawsze krytykować Powstanie Warszawskie - bo popsuło ono Stalinowi szyki bo nie mógł on oskarżyć oficjalnie AK o współpracę z nazistami - znaczy móc mógł ale nikt w to nie uwierzył.

 • Felek Majcher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2014 08:13 ~Felek Majcher

  I bardzo dobrze, bo to wyjątkowy film i podejrzewam, że jedyny w swoim rodzaju.


  Ktoś tu pytał kogo na świecie interesuje PW. Właśnie trzeba robić wszystko aby światu pokazać jak to wyglądało, należy przypominać bo już teraz w wielu krajach panuje przekonanie, że to Polska napadła na nazistowskie Niemcy.

  A ktoś kto, ma przesyt historii swojego kraju, powinien pomyśleć nad emigracją.

 • Kaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2014 23:39 ~Kaśka

  Nie spodziewałam się pod artykułem pozytywnych komentarzy. Smutne ale polskie..... ziejcie jadem na wszystko i na wszystkich bo tylko to potraficie robić. Zero wsparcia dla ciekawych projektów i pomysłów.

 • zośka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2014 21:52 ~zośka

  Jeszcze trochę i tą nachalną propagandą odniosą przeciwny skutek - obrzydzą wszystkim PW. Ja już mam przesyt.

 • Eris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2014 20:37 ~Eris

  Nie skichajcie się.

 • objektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2014 20:09 objektywny

  Ludzie nie robcie sobie jaj z pogrzebu !. Kogo na swiecie interesuje powstanie warszawskie ?????.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »