Informacje

04.04.2012 18:58 ZNANE ZDJĘCIA W NOWEJ WERSJI

Powstanie podkolorowane

SERWISY:


Kolorowy film ze scenami z Powstania Warszawskiego pojawił się w serwisie YouTube. Materiał nie jest jednak cudem odnalezionym materiałem. To dobrze znane zdjęcia, które profesjonalnie pokolorowała jedna z włoskich firm.

- To pokolorowany miks znanych materiałów. Udostępniła je włoska firma, która zajmuje się kolorowaniem zdjęć – mówi Julia Sielicka-Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na filmie widać młodego kurier przemykającego przez płonące miasto i pantery sunące mostem Poniatowskiego. Widać też wojenną codzienność – gotowanie zupy na ruszcie z cegieł czy malowanie swastyki na szubienicy na ścianie. Ogromne wrażenie robią zdjęcia oddziałów wypalających i burzących kamienice. Na filmie widać Niemców obserwujących z mostu płonące miasto i żołnierzy rosyjskich wjeżdżających do miasta.

Powstania Warszawskie ma dosyć dobrą dokumentację zdjęciową. Ocalało też trochę filmów, ale kolorowe są rzadkością. Dlatego pojawianie się podkolorowanych kadrów wzbudzana zrozumiała sensację. Tym razem nie jest to wprawdzie wielkie odkrycie, ale film i tak robi duże wrażenie.

 

 

 

b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fryjo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 16:00 ~fryjo

  Uważam Powstańców za BOHATERÓW ,ale mimo wszystko myślę że wywołanie powstania to było działanie Rosjan aby najwrtościowszych i w sumie młodych Polaków wybić a tych co przażyli żeby trafili do niemieckiej niewoli...resztę umęczonych Powstańców jaka przeżyła łatwiej potem było wziąć w niewolę....jeśli mam rację -TO SZATAŃSKI PLAN NKWD

 • młody ppowstaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 17:26 ~młody…

  Pisząc o powstaniu pomyliłem nazwisko przywódcy na Sadybie był to drSzczubełko, który spoczywa ze swoimi poestańcami na cmentarzu w Wilanowie.

 • mlody powstaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 17:22 ~mlody powstaniec

  Dziecęce lata spędziłam w Warszawie podczas powstania, na SADYBIE GDZIE DOWÓDCĄ BYŁ KUCZERA z powstańcami chronili się w fortach.
  Zgineła w większości nasza młodzież i dzieci.Dorośli wiedzieli że powstanie się nie może uidać tak zadecydowali wielcy .Dzisiaj organizatorów powstania się odznacza i .wielbi, a powinno się za zniszczenie Warszawy i młodzieży ukarać

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 11:46 ~Wawiak

  do słoja, człowieczku gdyby ci najeźdżca wszedł z buciorami do domu, gwałcił, palił, rabował to byś inaczej gadał. Nie zabieraj głosu w tym temacie i jedź już święcić jajka.

 • astrowiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 11:39 ~astrowiktor

  Teraz czas na sensację w 3D.
  W przeważającej większości są to ujęcia z niemieckich kronik "Die Deutsche Wochanschau" i ruskich "Novosti Dnia", a część niby powstańczych jest sprzed '44 roku (np. stritart ze swastyką malowaną na Żoliborzu i szkolenie w Kampinosie).
  "Pantery" na Poniatowskiego to Panzer IV, ale i tak dobrze, że w notce nie pojawiają się "tygrysy"; ostatnie sceny - z przemarszem niemieckich jeńców i wiwatującym tłumem - to Poznań, kwiecień '45.

 • słój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 10:10 ~słój

  a co tu komentować? powstanie którego jedynym osiągnięciem było wykrwawienie Warszawy i zrównanie miast a ziemią... Sami organizatorzy powstania byli świadomi że jego klęska jest nieuchronna, ale co tam! Historii się pouczcie a nie pierdzielicie farmazony o "bohaterskim" powstaniu... Jarek z Lechem dobrze wam namieszał w głowach.

 • WBBB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 10:01 ~WBBB

  Tego filmu mojej babci nie odważe się puścic. Każde przypomnienie o naszej historii szczególne tej tragicznej jest potrzebne i daje wiele do myślenia...

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 01:21 ~Warszawiak

  w 5.00 jakiś starszy Pan elegancko przywalił w ten wredny r... jakiemuś szkopowi ! :) Piękne!

 • nhy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 23:35 ~nhy

  niech nam teraz to wszytsko odbudują!! matko przerazajacy widok - zniszczyli cała Warszawe. Nie dosc ze burzli to jeszcze spalili miotaczami, by przypadkiem cos nie zostało...a teraz jeszcze tu wracaja i chca swoje ziemie...

 • ERWIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 22:14 ~ERWIN

  KIEDY NIEMCY NAM ZA TO WSZYSTKO ZAPŁACĄ? ZA ZNISZCZENIE ZA KREW ZA BOL. KIEDY?

  WSTYD MI ZA WAS WYBORCY PO.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »