Informacje

14.08.2017 17:58 Otwarcie w setną rocznicę

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

SERWISY:

Do 2020 roku powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W poniedziałek ogłoszono wyłonienie jego projektu. Przetarg na budowę muzeum ma zostać ogłoszony do października. Start budowy zaplanowano na wiosnę 2018 roku.

W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca prezentacji koncepcji budowy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Wojska Polskiego Witold Głębowicz ogłosił, że sąd konkursowy powołany przez dyrektora placówki, wyłonił projekt "obiektu memorialnego - nie tylko samego muzeum, ale także i swego rodzaju pomnika, który ma się znajdować w Ossowie". Jak dodał, ma on upamiętniać zarówno bitwę, jak i wysiłek całego społeczeństwa w roku 1920.

Głębowicz poinformował, że projekt został wyłoniony w wyniku zamkniętego konkursu. - Zostały skierowane zapytania do sześciu pracowni projektowych, otrzymaliśmy jedną pracę, praca ta, wysoko oceniona przez sąd konkursowy, została przygotowana przez pracownię "Dom i Miasto" - powiedział.

W setną rocznicę

W konferencji brał udział Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej zwrócił uwagę, że "Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika". Jak ocenił, "to jest rzecz zupełnie niebywała".

Zdaniem szefa resortu obrony Bitwa Warszawska tak samo dobrze oddaje dramatycznie trudne losy naszego narodu, jak i wielkość Wojska Polskiego. -Jej godne uczczenie jest naszym absolutnym obowiązkiem - podkreślił.

Szef MON poinformował, że wybrane założenie ideowe "polega na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami - od transzei przez wozy bojowe; a także oznaczające wielkość i ogrom tego wydarzenia i samej bitwy - dwa wielkie, mierzące 120 metrów, proporce biało-czerwone, które będą widoczne z bardzo dużej odległości"

Jak mówił, Ossów miał być dla wojsk sowieckich "wrotami do Warszawy". - Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli tę konferencję wraz z państwem przeprowadzić tam na miejscu - powiedział Macierewicz.

"Narodowy polski pejzaż"

Zaznaczył, że budowa muzeum, to niejedyne planowane upamiętnienie Bitwy Warszawskiej na przedpolu Warszawy i w samej Warszawie.

- Będziemy chcieli też patronować zbudowaniu pomnika w Radzyminie, bo wielka bitwa o Radzymin miała znaczenie nieprzemijające, no i oczywiście w samej Warszawie, gdzie musi stanąć prędzej czy później kolumna chwały Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że wszystkie te projekty zrealizujemy lub zaczniemy do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - mówił minister obrony.

W jego ocenie nie ma takiego warszawiaka i nie ma takiego Polaka, który by nie chciał, żeby ta największa bitwa w dziejach świata, jaką Polacy przeprowadzili zwycięsko, nie została odzwierciedlona, nie została przypomniana, nie stała się częścią naszego warszawskiego i narodowego, polskiego pejzażu.

- Tamci żołnierze na to zasłużyli, ale i dzisiejsi Polacy, wy państwo, na to też zasłużyliście - podkreślił Macierewicz.

Budowa w 2018 roku

Wiceszef MON Michał Dworczyk poinformował, że przetarg związany z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej i monumentu, który ją upamiętni, zostanie ogłoszony przez Muzeum Wojska Polskiego do końca października. Rozpoczęcie budowy nastąpić ma wiosną 2018 r.

- Dalsze działania będą przebiegały w sposób następujący: do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy - powiedział Dworczyk.

- Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata, a (...) na 100-lecie bitwy, żeby obiekt został otwarty. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy MON-u dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować - podkreślił wiceszef MON.

Wedle zapowiedzi Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zobacz też: "Zaryglowane drzwi w Muzeum Techniki. Jesteśmy zdezorientowani"

PAP/md/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nitfus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2017 12:56 ~nitfus

  W tym ustawionym konkursie wygrał pan Czesław Bielecki, kumpel PiSu i autor siedziby TVP, najbardziej nieudanego polskiego projektu XXI wieku.

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2017 12:54 ~architekt

  Konkurs był ustawiony. Takie konkursy zawsze daja przynajmniej 2 miesiace na opracowanie koncepcji, w tym bylo 10 dni. Pan Bielecki przypadkiem zajmował się "hobbystycznie" tematem od 6 miesięcy i miał gotowy projekt. Przypadkiem na tej samej działce. Nie da się przygotować koncepcji z wizualizacjami i animacją (!) w 10 dni. Dlatego też tylko jedna pracownia zdołała dostarczyć projekt - ta, która wczesniej o nim wiedziala.
  SARP odcina się od tego konkursu, przyznaje że wygląda na ustawiony.
  Nasz rząd pozwala sobie na jawną korupcję, na oczach wszystkich, a my im na to pozwalamy.

 • biś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 15:54 ~biś

  realista~realista

  Dla kogo to muzeum??? Ci którzy walczyli w tej bitwie już dawno nie żyją????Jakoś obyli się bez tego.

  To Muzeum Powstania Warszawskiego też już PRAWIE nie jest potrzebne - prawda? CZY TY WIESZ CZŁOWIEKU CO TO SĄ MUZEA? I PO CO SĄ? ŻEBY P A M I Ę T A Ć!!! że, jesli swoim dzieciom o tymnie powiesz, to,zeby zobaczyły to w muzeum...

 • beba21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 15:39 ~beba21

  kolo~kolo

  Muzea pomniki a w Polsce nadal problem z przedszkolami, drogami armia w rozsypce nie wspominając o reszcie.


  Armia - jak widzimy - we wspaniałej rozbudowie, drogi - w rozbudowie (przejeź się po Polsce, to zobaczysz, przedszkola - też rosną (jak przybywa dzieci) a muzea takie jak to - TO TEŻ JEST ELEMENT EDUKACJI! Bo -
  zapatrzeni na zachód - zapominacie o naszej wspaniałej historii (i dlatego wstydzicie się być Polakami!)

 • beba21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 15:31 ~beba21

  do: hehe
  Jest napisane: "praca ta, wysoko oceniona przez sąd konkursowy, została przygotowana przez pracownię "Dom i Miasto" . Jak nie wiesz kto to jest DiM - to się zainteresuj. Ja wiem!Jeden z najlepszych polskich architektów -CzB!

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 12:33 ~hehe

  Oczywiście ani słowa o tym, kto wygrał. Tajemnica wojskowa?

 • Lech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 12:30 ~Lech

  Cmentarz poległych polskich żołnierzy – włączono w skład poligonu w Zielonce i surowo zakazano wstępu na jego teren.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 12:30 ~wawa

  Pietrzak~Pietrzak

  Wstyd żyć w Warszawie, w której nie ma pomnika Bitwy Warszawskiej.

  Nikt cię tu siłą nie trzyma.

 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 12:27 ~jkk

  To kiedyś ma szansę powstać Muzeum Macierewicza.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 11:31 kubat

  Pietrzak~Pietrzak

  Wstyd żyć w Warszawie, w której nie ma pomnika Bitwy Warszawskiej.

  To chyba od niedawna przywieźli Cię w koszyku skoro nie wiesz o tym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »