Informacje

30.07.2011 16:44 Msze, biegi, spektakle, koncerty

Powstańczy weekend Warszawy

SERWISY:

Oddać hołd powstańcom można na różne sposób: modląc się, składając kwiaty pod pomnikiem, ale także biegając czy śpiewając. Najbliższe dni upłyną w Warszawie pod znakiem obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

SOBOTA

W sobotę o godz. 19 będzie można pomodlić się w intencji powstańców w Parku wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

O 21 startuje XXI Bieg Powstania Warszawskiego. Biegacze pobiegną ulicami o szczególnym znaczeniu historycznym. Uczestnicy będą mieli do wyboru dystans 5 lub 10 km.

NIEDZIELA

W niedzielę uroczystości skumulują się na placu Krasińskich. O godz. 18.00 odbędzie się uroczysta polowa msza święta przy pomniku Powstania Warszawskiego. Godzinę później rozpocznie się Uroczysty Apel.

O godz. 20.00 rozpocznie widowisko "Dni Gniewu". Widowisko w reżyserii Jarosława Minkowicza odbywa się na styku dwóch światów, tego z 1944 roku oraz dzisiejszego, zwariowanego, zdominowanego przez nowe technologie. W powstańców wcielą się Danuta Stenka, Kinga Preis i Łukasz Garlicki. Za oprawę muzyczna odpowiada Józef Skrzek, który zaprosi do współpracy Motion Trio oraz Atom String Quartet.

PONIEDZIAŁEK

Poniedziałek będzie przede wszystkim dniem oficjalnych uroczystości. Odbędą się one o godz. 10.00 w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera, o 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza (uroczysta zmiana warty), o 13.00 u biegu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", o godz. 14.00 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej , o godz. 16.00 na Powązkach przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".

O godz. 17.00 jak co rok Warszawa, zawyją syreny i klaksony a miasto przystanie na chwilę, żeby oddać hołd swoim bohaterom. Kilka minut wcześniej nad Warszawwą przeleci wojskowy herkules, który zrzuci 100 tysięcy ulotek przypominających o "Godzinie W".

O godz. 19.00 odbędą się uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" i modlitwa ekumeniczna na cmentarzu powstańców na Woli. Dwie godziny później zapłonie ognisko pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Wieczorem na placu Piłsudskiego zabrzmią powstańcze piosenki. Będzie je można śpiewać także w innych dzielnicach. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

O północy swoją premierę będzie miało przedstawienie w reżyserii Michał Zadary "Awantura Warszawska. Waszyngton – Moskwa – Londyn" w Sali pod Liberatorem.

bako//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dariusz Woszczyński

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2011 21:10 ~Dariusz…

  @ mza
  Hołd ludności cywilnej zamordowanej przez Niemców w trakcie i po Powstaniu oddaliśmy dziś o godz. 17 i będziemy oddawać przy różnych okazjach przez najbliższe 63 dni.
  Pan/i oczywiście jest przekonany/a, że gdyby nie Powstanie to te 180 tyś. ludzi przeżyło by wojnę? Rozumiem, że takie wnioski wyciąga pan/i na podstawie świadectw historycznych o humanitarnym traktowaniu ludności cywilnej przez wojska niemieckie lub sowieckie? Stalin po rozpoczęciu walk o Warszawę na pewno porozumiał by się z Hitlerem, żeby na czas tych walk mieszkańców należy przesiedlić w jakieś bezpieczne miejsce a po zakończeniu odnowić im zrujnowane mieszkania lub wybudować nowe...
  Decyzja o wybuchu powstania była jak najbardziej słuszna. Rozumieli to Warszawiacy wtedy, masowo wspierając walczących, rozumieli to Ci którzy zakochani w tym mieście podnieśli je z ruin, Ci, którzy w okresie okupacji sowieckiej do 1989 r. pielęgnowali pamięć o Powstaniu i czerpali z niej i rozumiemy to my, którzy w ogromnej większości oddajemy hołd walczącym i cywilom!

 • wolnościowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2011 14:42 ~wolnościowiec

  mza weź się człowieku zamknij już. Poległym należy się pamięć i uczczenie ich bohaterskiego zrywu o wolność i niepodległość. Jeżeli tego nie rozumiesz to polecam głębszą lekturę niż tylko haniebny ostatni wpis na Twiterze niejakiego Radka Sikorskiego. Zostaw Warszawiaków i ich rocznicę w spokoju.

 • Wawa 5 pokolenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2011 14:34 ~Wawa 5 pokolenie

  Szacunek Powstańcy!!!

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2011 10:05 ~mza

  @cześć
  wszechwiedzący dobrze mi sie robi jak czytam taki post. Ja nie wiem co by było za to ty już wiesz co by było. To już z twojej strony szczyt idioctwa.Naucz się historii nie tylko na podstawie wspomnien "genetycznego patrioty' Suskiego &comp

 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2011 23:22 ~mirek

  MZA postawił właściwe pytanie. Powinna być na to udzielona odpowiedź np. przez historyków.

 • cześć ich pamięci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2011 22:20 ~cześć…

  mza zamilcz bo się niedobrze robi. Łatwo się ocenia sprzed komputera po 70 latach ? nigdy się nie dowiesz co by było gdyby nie doszło do Powstania i gdyby Warszawiacy pozwolili się wywieść na roboty i armia czerwona walczyłaby o miasto po swojemu.

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2011 16:53 ~mza

  a kto odda hołd dziesiątkom tysięcy mieszkańców Warszawy wymordowanym dzięki "właściwej" decyzji genialnych dowódców jedynej słusznej Armii Krajowej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »