Informacje

30.07.2013 15:01 film autorstwa jana komasy

Powstańcze kroniki w kolorze. "Historia zyskała nowy wymiar"

SERWISY:


Autentyczne, ale pokolorowane a wcześniej poddane żmudnej obróbce kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku, złożyły się na oryginalny film fabularny "Powstanie Warszawskie". Reżyserem jest Jan Komasa, który równolegle pracuje nad "Miastem 44", opowiadającym o losach młodych ludzi w czasie powstańczego zrywu.

"To pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk" – informują twórcy "Powstania Warszawskiego".

Jego pomysł wyszedł od dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego i Piotra Śliwowskiego, kierownika sekcji historycznej tej placówki. Jak opowiadała na wtorkowej konferencji prasowej dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz "początkowo wydawał się absolutnym szaleństwem".

- Każdy, kto trochę zna się na kinie wie, że nie zdarzyło się dotąd by ktoś z autentycznych, dokumentalnych kronik, postanowił zrobić fabułę-dramat historyczny. Okazało się jednak, że to jest możliwe, i ogromne chapeau bas dla pomysłodawców i twórców projektu – mówiła Odorowicz.

Młodzi wchodzą w Powstanie

Bohaterowie to dwaj bracia, operatorzy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związki Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, którzy otrzymują za zadanie dokumentację Powstania Warszawskiego. Robią wszystko, żeby przyłączyć się do jednego z oddziałów. Odganiani przez wojskowych, początkowo dokumentują życie cywili. Dopiero później mogą nakręcić "prawdziwą" wojnę.

"Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz głębiej - dosłownie i w przenośni - w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję" - opisują fabułę twórcy.

Współczesne dialogi

Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: m.in. Michał Żurawski, Mirosław Zbrojewicz i Antoni Królikowski, którzy użyczyli swych głosów bohaterom filmu.

Nad koloryzacją materiałów zdjęciowych czuwał uznany polski autor zdjęć Piotr Sobociński jr (wnuk Witolda i syn Piotra Sobocińskiego). Scenariusz napisali wspólnie Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski oraz Jan Komasa. Za montaż odpowiadały Milenia Fiedler – najwybitniejsza w Polsce mistrzyni w tej dziedzinie i Joanna Brühl.

Muzykę stworzył Bartosz Chajdecki. Promująca film, niezwykle poruszającą piosenkę napisał i wykonuje Adam Nowak, lider zespołu Raz, dwa, trzy. Po jej prezentacji w muzeum długo nie cichły brawa.

Prace wymagały zaangażowania specjalistów ds. militariów, ubioru, architektury, urbanistów, varsavianistów i historyków.

Pół roku morderczej pracy

Film powstał, dzięki nowoczesnej technologii do koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Jak wyliczają autorzy, do przejrzenia było 6 godzin kronik z Powstania Warszawskiego, pracowano przez 6 miesięcy, 1000 godzin trwały konsultacje kolorystyczne, zrobiono 1200 ujęć i wybrano 112 000 klatek.

Praca nad materiałem wyjściowym, a nie były to jak podkreślają twórcy negatywy filmów, lecz "kopie kopi", była karkołomnym zadaniem. Najpierw nad niemym materiałem kronik Powstania, pracowali specjaliści czytający z ruchu warg. Tak odtwarzano przebieg rozmów powstańców.

Potem zaczęła się najtrudniejsza część pracy tzw. restoring, czyli ręczne usunięcie brudów z taśmy niwelowanie rys oraz ręczne niwelowanie uszkodzeń taśmy. Na końcu była kolorowano używając unikalnego oprogramowania, wymyślonego i stworzonego w Hollywood.

Ze względu na fakt, iż materiały filmowe użyte w "Powstaniu Warszawskim" były mocno zniszczone, w wielu przypadkach ciężko było dobrać właściwy kolor.

- Jest w filmie np. scena gdy powstańcy ustawiają w kolejce po zupę. No i mieliśmy problem, chcąc być w każdym szczególe wiernym historycznej prawdzie. Jaka to byłą zupa? Jeśli pomidorowa, trzeba użyć odpowiedniego koloru. Wszystko trzeba było sprawdzić - opowiadał Piotr Sobociński jr.

Lekcja historii o Polsce

Prace nad 90-minutowym filmem jeszcze trwają. Za około dwa miesiące na kolejnej konferencji, twórcy zaprezentują mediom pełniejszy obraz swojej pracy. Już dziś jednak można z absolutną pewnością wyrokować, że obraz zaistnieje i zapewne zostanie dostrzeżony również poza granicami kraju. Trudno lepszą lekcję polskiej historii, dla niemających o niej pojęcia cudzoziemców, a także o większą reklamę polskiego kina.

Jan Ołdakowski pokazał już pierwsze efekty pracy żyjącym jeszcze powstańcom. - Nigdy w życiu nie widziałem w niczyich oczach takiego wzruszenia, jak wtedy, gdy po projekcji, patrzyłem właśnie na nich – zdradził.

Film ma niebawem pojawić się w kinach. Konkretna data nie została na razie podana.


Justyna Kobus /ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • para w gwizdek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 14:27 ~para w gwizdek


  słoik~słoik

  Gdyby wszyscy siedzieli z załozonymi rekami i czekali na cud, siedzielibyśmu jeszcze na drzewach...
  Chwała Zwyciężonym!
  Jar_bydgJar_bydg

  Za kilka lat będzie,że porażka powstania to zwycięstwo a zniszczenia to zamierzone wyburzenie domów,dzięki czemu
  powstała nowoczesna Warszawa z trasą WZ,dworcem centralbym,Pałacem Kultury,metrem...........

  Niebawem ukaże się książka "Obłęd 44" ,Tam jest bardzo mądre stwierdzenie"W 1944 były trzy możliwości: walczyć z Niemcami ,walczyć z Sowietami albo nie robić nic.Należało wybrać tę ostatnią. " Polecam ,dowiecie się ,że powstanie to był "prezent dla Stalina"

 • Osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 13:15 ~Osa

  Cześć i Chwała Bohaterom !!!!!

 • pos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 11:41 ~pos

  Zdjęcia 1,2,3 - uśmiechnięci ludzie w czasie wojny.
  Wyjdźcie teraz na ulicę - zaspępione twarze gdy mamy wolność....

 • Gal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 21:51 ~Gal

  I teraz wiem na co idą moje podatki. Oddaje honor, cześć i pamięć powstańcom oraz twórcom tego filmu. Szalony projekt, a efekt w zwiastunie niesamowity. Moim zdaniem warto do tego dołączyć projekt zdjęć powstańców i wyłapać klatki z filmu na których są widoczni żyjący powstańcy oraz pokazać jak wglądają dzisiaj. Nie wszczynajcie awantur na forum o tym czy powstanie było czy nie było słuszne. Powstanie jest faktem a z faktami się nie dyskutuje.

 • Jar_bydg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 14:57 Jar_bydg

  słoik~słoik

  Gdyby wszyscy siedzieli z załozonymi rekami i czekali na cud, siedzielibyśmu jeszcze na drzewach...
  Chwała Zwyciężonym!

  Za kilka lat będzie,że porażka powstania to zwycięstwo a zniszczenia to zamierzone wyburzenie domów,dzięki czemu
  powstała nowoczesna Warszawa z trasą WZ,dworcem centralbym,Pałacem Kultury,metrem...........

 • zzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 14:40 ~zzz

  Cuda się nie zdarzają.
  Sprawy trzeba brać we własne ręce i Oni - Powstańcy -to zrobili. Należy Im się za to szacunek!

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 14:20 ~słoik

  Gdyby wszyscy siedzieli z załozonymi rekami i czekali na cud, siedzielibyśmu jeszcze na drzewach...
  Chwała Zwyciężonym!

 • kim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 11:41 ~kim
  Borys~Borys

  Ale chyba czas powiedzieć..Ktos z doroslych pchnąl dzieci- powtazam dzieci do walki. Przez to szaleństwo zgineło 200 tys warszawiaków i zniszczono waszawe?? Pytam kto odpowie za to ludobójstwo!!
  Nieodpowiedzialny rząd londyński powinien być potępiony za
  ludobójstwo.Pchnąć12 tys.nieuzbrojonych dzieci przeciwko
  uzbrojonemu garnizonowi warszawskiemu.
  Gdyby Rosjanie zajęli Warszawę to i tak powstańcy znależliby
  się w lagrach albo włączonoby ich do Kościuszkowców jak
  oddziały AK,które wyzwoliły Wilno z 13 na 14 lipca 44r.
  Stanisław~Stanisław

  Powstanie zakończyło się katastrofą tylko dlatego że Rosjanie z przyczyn politycznych wstrzymali ofensywę .
  Potomek Warsa i Sawy~Potomek Warsa i Sawy


  Naprawdę myślisz, że gdyby nie powstanie to nikomu nic by się nie stało a stolica byłby nietknięta :))
  Hitler nigdy nie oddałby Warszawy, zrównałby ją z ziemią a mieszkańców wymordował.
  Jar_bydgJar_bydg  Powstance to nasi bohaterowie! Nie dali pluć sbie w twarz i pomiatać! Mimo że byli mali 'zbrojnie' to wielcy duchym i chwała im za to! Swojej Ojczyzny i honoru trzeba bronić! Jakby kiedyś każdy był jak większość dziś bezhonorowych to nasz kraj juz dawno zniknał by ponownie z map.

 • Lord Momo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 11:34 ~Lord Momo

  Axak~Axak

  W 40 sekundzie pojawia się prof. Witold Kieżun (skończył w tym roku 91 lat). W czasie powstania sam jeden wziął do niewoli 14 uzbrojonych po zęby Niemców(Niemców, nie nazistów!!!). Za ten czyn otrzymał od Bora Krzyż Virtuti Militari


  Prędzej w 41 sekundzie.

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Kiezun_W_28_sierpnia_1944.jpg/612px-Kiezun_W_28_sierpnia_1944.jpg

 • emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 11:17 ~emeryt

  Jeżeli ktoś słyszał o Teheranie to trzeba
  przypomnieć,że Roosevelt sprzedał Polskę
  Stalinowi i tym samym wszyscy mieli gdzieś
  powstańców!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »