Informacje

25.07.2017 21:34 Seweryn, Wyrypajew, Żerebcowa

Powstańcza Warszawa jak Aleppo.
"W wojnie nie ma nic romantycznego"

SERWISY:


Spektakl "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reżyserii Iwana Wyrypajewa, z udziałem Andrzeja Seweryna zostanie wystawiony z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" (autorka jest dziś uznaną dziennikarką i pisarką, mieszka w Finlandii) to opowieść o wchodzeniu w dorosłość, gdy wokół szaleje wojna. Czeczenka opisuje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994-04. Swój dziennik zaczyna jako 9-letnia dziewczynka, kończy jako 19-latka, prezentując własną wizję świata, miłości i dojrzewania z wojnami czeczeńskimi w tle.

Fragmenty dzieła Żerebcowej przeczyta w Muzeum Powstania Warszawskiego Andrzej Seweryn.

- Pola przeżyła dwie wojny, które opisała w swoim dzienniku. Wybraliśmy z niego fragmenty i je czytamy. To wzruszająca lektura. I niestety aktualna – ocenił reżyser Iwan Wyrypajew podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami. - Ważne jest dla nas, żeby pozbyć się pewnego romantyzmu, z jakim podchodzimy do tematów wojny. Wojna to okropna rzecz, straszna. Nie ma w niej nic romantycznego, tak giną ludzie, jest pełno krwi i strachu. Warto czasem posłuchać także o tym, nie tylko o wielkich zwycięstwach – podkreślił.

Sarajewo, Grozny, Aleppo

Jak przypomniał zastępca dyrektora muzeum dr Dariusz Gawin, spektakle teatralne od lat towarzyszą kolejnym obchodom rocznicy wybuchu powstańczego zrywu 1944 r.

- W tym roku pierwszy raz nie jest wprost o Powstaniu Warszawskim, ale nasza decyzja wynika z tego, że historia XX wieku, a także ostatnich lat, znaczy się miastami, które cierpiały. Miastami, które dotknęła wojna. Sarajewo, Grozny, Aleppo. Kiedyś taki los spotkał Warszawę. W tych miastach nie dokonuje się tylko czynów bohaterskich, nie są wyłącznie widownią wielkiej polityki i wielkich wydarzeń. To także cierpienie zwykłych ludzi, których dosięga wojna. W ten sposób ten spektakl wiąże się z losem Warszawy - dodał.

 

"Człowieczeństwa nie określają granice państw"

Twórcy spektaklu podkreślili, że wychodząc od zapisków o konkretnej wojnie, przedstawienie przemienia się w przypowieść o wojnie i dzieciach, zmuszonych przez dyktaturę okoliczności do przyspieszonego dorastania, zmierzenia się z przemocą, niesprawiedliwością i śmiertelnością.

Wyrypajew zauważył, że wielką wartością spektaklu jest także osoba i kunszt aktorski Andrzeja Seweryna. - Jak nikt panuje nad słowem, rytmem, głosem. To nie jest spektakl, w którym coś się dzieje. Czytamy ten dziennik, a ja – w miarę moich sił – wspomagam lekturę światłem, dźwiękiem, tak, by przesłanie tekstu wybrzmiało - dodał.

"Wyjdźmy ze sfery komfortu i przestańmy udawać, że nas to nie dotyczy" - zachęcają organizatorzy wydarzenia. "Nie ma cudzych wojen i cudzych dzieci, wszystko jest wspólne, nasze. Krzywda dziecka pozostanie krzywdą, niezależnie od miejsca i czasu, w których została wyrządzona. Człowieczeństwa nie określają granice państw" - dodają.

Premiera sztuki, jak zawsze, 1 sierpnia o północy. Kolejne spektakle od 2 do 5 sierpnia.

Z okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego powstała także płyta "Jestem przestrzeń" Moniki Borzym. Rozmawiali o niej goście "Wstajesz i weekend":


PAP/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • esej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 11:58 ~esej

  Doprawdy,porównanie dwóch sytuacji,w których ludzie nawzajem się mordują, świadczy o głupocie ludzi z PRLu? możesz wyjaśnić tę odkrywczą myśl?

 • ON666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 23:40 ON666

  Porównywanie 2 Wojny Światowej do Aleppo pokazuje że ludzie z PRL już dawno zgłupieli

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »