Informacje

02.08.2014 11:44 Małżeństwa w czasach powstania

Powstańcza miłość, która przetrwała do dzisiaj. "Przecież jutro możemy nie żyć"

SERWISY:

Każdego dnia Powstania Warszawskiego statystycznie odbywały się cztery śluby. Czasem były zawierane pod wpływem impulsu i chwili, czasem - ze strachu, że mogą nie przeżyć, nie zdążyć. Takie powstańcze małżeństwa przetrwały do dziś. Materiał "Faktów" TVN.

W czasie Powstania Warszawskiego Grażyna Pilszak miała 19 lat. - Baliśmy się co z nami będzie. Któregoś dnia Maciej mówi do mnie: co będziemy czekać, weźmiemy ślub. I wzięliśmy ślub - opowiada. Tak samo postąpiło ok. 300 par. Miłość tych, którzy przeżyli trwa do dziś.

- Mój ojciec był z początku niezadowolony faktu, że z Lilią wzięliśmy ślub - mówi z kolei Bill Biega. - Z czego będziecie żyć? - pytał, a ja mu odpowiadałem: Who cares? Przecież jutro możemy nie żyć - wspomina. I dodaje, że ich podróżą poślubną był wyjazd do obozu jenieckiego.

Ślub po kilku godzinach znajomości?

Ilością ślubów zaskoczone było samo dowództwo Armii Krajowej. - Było przerażone tym, jak dużo jest tych ślubów. Miało nawet wrażenie, że pary pobierają się po kilku godzinach znajomości - przypomina Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 r. żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli nierówną walkę z wojskami niemieckimi o wyzwolenie okupowanej od 5 lat Warszawy. Bój o niepodległą Polskę zakończył się po 63 dniach, stając się największą akcją zbrojną podziemia w czasie II wojny światowej.

W czasie powstania zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Ogółem, ze wszystkich stołecznych dzielnic, do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet.

Zobacz też video z obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

Godzina "W":


<< WIĘCEJ NA TVN 24 >>

Fakty TVN, rf/kka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tajemnica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 23:23 ~tajemnica

  jestem młoda,ale jak oglądam takie wspomnienia,chwałę oddaną powstańcom to poprostu się wzruszam. Ci ludzie żyli intensywnie...popłakałam się 70 lat razem...
  mam 22 lata,jestem z moim chłopakiem 4 lata i marzę o tym,żeby być z nim do końca życia,tylko niewiem czy to wyjdzie. Bardzo go kocham,wiem,że on mnie też. Wyobrażam sobie nas jako staruszków. Ale teraz są zupełnie inne czasy...Widziałam taki demotywator (porównanie) że kiedyś walczyło się o miłość a teraz wymienia się kogoś na lepszy model...bez żadnej walki ot tak...

 • Miłość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 14:50 ~Miłość

  Byli młodzi, piękni i tak się kochali... No idylla po prostu. Moja matka też zdaje się, kochała swego męża, a mojego ojca, który zginął tuż po powstaniu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »