Informacje

01.08.2019 11:51 Jan Ołdakowski w TVN24

"Powstańcom zależy na wspólnocie ludzi szanujących się nawzajem"

SERWISY:


- Tegoroczna, 75. rocznica Powstania Warszawskiego to świetny moment, żebyśmy posłuchali co mają do powiedzenia o historii, ale także o dzisiejszym świecie, jak należy się zachowywać - mówił o powstańcach Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gość "Wstajesz i wiesz" TVN24 zaapelował o godne uczczenie rocznicy zrywu z 1944 roku.

>> 75. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj relację <<

- Godnie to znaczy manifestując wspólnotę, szacunek do pamięci, szacunek do samych powstańców i ich uczuć - sprecyzował Jan Ołdakowski.

Dyrektor namawiał do wsłuchania się w to, co powstańcy mają do przekazania. - Mówią o tym, że trzeba mieć szacunek do drugiego człowieka, że trzeba być odważnym i heroicznym, że należy być tolerancyjnym i pomagać słabszym, że należy być przyjacielskim i interesować się tym, co czują i potrzebują inni. Im bardzo zależy na wspólnocie ludzi szanujących się nawzajem - podkreślił Ołdakowski.

Polska Walcząca jako zobowiązanie

Dyrektor był także pytany o nadużywanie symbolu Polski Walczącej. - To ważny symbol dla Polaków. My, jako Muzeum Powstania Warszawskiego, wiemy, że jest używany przez wielu ludzi, ale musi być używany świadomie, ze zrozumieniem konsekwencji. Używanie tego znaku jest publicznym zobowiązaniem do tego, że będziemy tacy jak powstańcy, że ktoś, kto zobaczy ten znak na czyjejś koszulce, będzie wiedział, że ta osoba zachowa się w sposób mądry i wyjątkowy - przekonywał.

I przypomniał list-posłanie powstańców do młodych. - Opisali cnoty, którymi młodzi ludzie powinni się posługiwać, które powinni w sobie wypracować, by żyć w świecie, z którego będą dumni - sprecyzował gość "Wstajesz i wiesz". - Powstańcy nie lubią sytuacji zamieszania, nie lubią kiedy Polska wolność jest związana ze sporem, bo wiedzą, że żyjemy w wolnym kraju, za który oni przelewali krew a ich przyjaciele tracili życie - dowodził.

Relacje powstańcy - młodzi

Ołdakowski był także pytany, z czego czuje największą satysfakcję, jako dyrektor muzeum od początku jego istnienia.

- Jestem dumny z tego, że godzinę "W" jest momentem tak licznie świętowanym. W Warszawie widać niesamowite wydarzenie, coś co jest wyjątkowe na skalę europejską. Jestem dumny także z tego, że udało się zbudować sztafetę pokoleń, że wokół powstańców zawsze widać grupę młodych ludzi, która słucha tego, jak wyglądała historia, ale też tego, jak należy żyć. Dla mnie w działalności muzeum ważne jest to, co wydarza się w mieście oraz w relacjach między powstańcami a tymi, którzy wyglądają jak powstańcy 75 lat temu, czyli młodzieżą - odpowiedział Jan Ołdakowski.

>>75. rocznica Powstania Warszawskiego - zobacz program obchodów<<

Zdjęcie na stronie głównej: Wojciech Olkuśnik / PAP

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »