Informacje

16.05.2018 08:39 ankieta licealisty

Powstał ranking szkół przyjaznych
LGBT. "Były przypadki wykluczenia"

SERWISY:


Licealista stworzył ranking stołecznych szkół, które są przyjazne gejom czy lesbijkom. Przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka potwierdzają, że w wielu szkołach w Polsce brakuje tolerancji. Sprawie przyjrzał się reporter magazynu "Polska i Świat" TVN24 Łukasz Wieczorek.

Dominik Kuc przeprowadził badania, na które do tej pory nikt się nie zdecydował. Sprawdził, jaki stosunek do osób LGBT mają licealiści. Na pytania w sieci odpowiadali uczniowie z kilkudziesięciu stołecznych szkół.

- Pytania były przede wszystkim o obecność osób LGBT, o ich bezpieczeństwo ze strony uczniów oraz o stosunek szkoły – mówi Kuc.

"Były przypadki wykluczenia"

Na podstawie ponad czterech tysięcy odpowiedzi, powstała lista liceów przyjaznych dla gejów czy lesbijek. Wrzucił ją do internetu. Ma być wskazówką dla gimnazjalistów, którzy wybierają teraz dla siebie liceum.

Autor podzielił szkoły między innymi na bardziej i mniej przyjazne osobom LGBT i te, z których uczniowie wykasowali ankiety. - W każdej z tych mniej pozytywnych szkół były przypadki wykluczania osób LGBT, były przypadki niemiłych komentarzy. Były przypadki, w których nauczyciele śmiali się z homofobicznych żartów, albo robili przytyki uczniom LGBT – wylicza Kuc.

To nie były profesjonalne badania, wyniki jednak potwierdzają oficjalne dane. - W wielu szkołach na terenie naszego kraju jest totalny brak tolerancji dla wszelakiej inności – zaznacza psycholog Mirosława Kątna, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Sygnały o dyskryminacji gejów czy lesbijek systematycznie docierają do Rzecznika Praw Dziecka. Homoseksualiści skarżą się nie tylko na agresję kolegów, ale też na szykanowanie przez nauczycieli.  Kątna przekonuje, że dostaje sygnały o przyznawaniu gorszych ocen osobom o innej orientacji.

- Na przykład mówią, że bycie gejem jest chorobą i mówią, że to da się wyleczyć – dodaje Vyacheslav Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii.

Temat tabu

Im mniejsze miasto, tym większy problem. Z ankiety Dominika wynika, że w Warszawie w jednej trzeciej liceów temat osób LGBT to temat tabu. - Po spędzeniu trzech lat w tej szkole widzieliśmy naprawdę wszystko, więc jesteśmy przyzwyczajone do różnych zjawisk - mówi Paulina, jedna z uczennic.

Skala problemu jest nieznana. Na jaw wychodzi tylko część spraw. Czy do ministerstwa docierają sygnały o homofobii w polskich szkołach? - Polska szkoła jest dla wszystkich uczniów. Każdego traktujemy tak samo. Każdy przypadek dyskryminacji jest szczegółowo badany – odpowiedziała reporterce TVN24 Anna Zalewska, minister edukacji.

Koniec badania Dominika pokrył się z publikacją najnowszego raportu o równouprawnieniu osób LGBT. Pośród krajów Unii Polska zajęła przedostatnie miejsce. - Niski wynik Polski jest związany z tym, że dla przykładu w naszym kraju osoby LGBT nie mogą zawierać związków partnerskich, nie chroni nas prawo. To znaczy w Kodeksie karnym brakuje przesłanki orientacji seksualnej czy tożsamości jako chronionej – wyjaśnia Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

W porównaniu do zeszłorocznego zestawienia Polska spadła o jedno miejsce.

Łukasz Wieczorek
ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • racjonalizator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 20:34 ~racjonalizator

  Zróbcie żłobki, przedszkola, szkoły LBGT i problem potencjalnej nietolerancji w tych jednostkach zniknie. Świadectwa będą zawsze z przynajmniej jednym czerwonym paskiem i wszyscy powinni być zadowoleni. Fundusze będą szły w konkretne miejsca. Powstaną elitarne na skalę światową placówki.

 • dylemat lewaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 19:52 ~dylemat lewaków

  uczen00~uczen00

  nie ma takiej szkoly w polsce bo w polsce nie ma tolerancji dla spoleczenstwa LGBT. Jest to strasznie smutne ale licze na to ze kiedys sie to zmieni...

  No i problem. Szkoły mają być przyjazne LGTB czy uchodźcom muzułmańskim,tępiącym LGTB? :)

 • uczen00

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 15:06 ~uczen00

  nie ma takiej szkoly w polsce bo w polsce nie ma tolerancji dla spoleczenstwa LGBT. Jest to strasznie smutne ale licze na to ze kiedys sie to zmieni...

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 13:56 ~Antek

  gaga~gaga

  gdzie ta lista, bo moje dziecko idzie za rok do liceum i muszę wiedziec, gdzie jej nie posyłać. W niektorych szkolach są takie bastiony PO, że dzieci słuchają nauczycielek z wybałuszonymi oczami. Na szczęscie młodziez w większosci ma własny rozum i przeczekuje te gadki. Poza tym 15-letni chłopak raczej nie wie, czy jest gejem. Na ogól to nieśmiały krostowaty podrostek, ktory chcialby cokolwiek spróbować, a boi się.


  Ty idziesz za rok, znaczy się. Bo poziom umysłowy akurat pasuje.

 • ekspansywni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 10:20 ~ekspansywni

  osoba~osoba

  LGBT – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych.

  Raczej osób które uważają, że ich odmienna seksualność jest sensem ich życia. Oraz, że ma się stać sensem życia otoczenia.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 09:51 ~karol


  Dark~Dark

  POwinno się to leczyć. Kolega licealista widać, że hormony słabo, może za dużo piwa bezalkoholowego. Mnie tam nie przeszkadza zresztą, że ktoś kogoś w kiszkę, ale paradowanie z tym wyzwala akcje sprzeciwu.
  Artek~Artek


  I takie komentarze dobitnie pokazują, jak wiele trzeba zrobić w kwestii edukacji społeczeństwa. Zarówno w kwestii orientacji (leczyć się tego nie da, dla takich osób to często duży problem w którym należy je wspierać) jak i alkoholizmu (wyjątkowo prostacki komentarz na temat piwa bezalkoholowego).

  A mógł napisać sojowe latte i był by taki kulturalny.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 09:49 ~karol


  Kandydat~Kandydat

  Kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że jeśli wygra wybory, to udzieli patronatu Paradzie Równości.
  Równiejsi~Równiejsi

  No i przynajmniej pod tym względem dorównamy Zachodowi.

  Na szczęście nie dorównamy nigdy. Wcześniej ten zachód zdechnie słysząc że allach jest wielki.

 • osoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 09:05 ~osoba

  LGBT – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych.

 • dyktat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 08:29 ~dyktat  Dark~Dark

  POwinno się to leczyć. Kolega licealista widać, że hormony słabo, może za dużo piwa bezalkoholowego. Mnie tam nie przeszkadza zresztą, że ktoś kogoś w kiszkę, ale paradowanie z tym wyzwala akcje sprzeciwu.
  Akwaba~Akwaba

  Tego nie da się leczyć. To jest wada genetyczna, a nie czyjś kaprys.
  Tradycjonalista~Tradycjonalista


  Do połowy XX wieku dawało się skutecznie leczyć. Lekarstwo nazywało się "ojcowski pas". Stosowano go od tyłu, wprawiając ciało w wibracje, co skutecznie wytrząsało wszelkie głupoty z głowy dzieciaka.

  Ciekawe, jakie jeszcze wady genetyczne mamy wspierać i jakie -filie?

 • odważni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 08:26 ~odważni


  sADd~sADd

  dominik kuc ma chyba problem ze samym soba.
  Tradycjonalista~Tradycjonalista


  Swoja drogą, niezależnie od tego czy ma ze sobą problem czy nie, wykazał się dużą odwagą, występując publicznie z takim projektem. Musiał się liczyć z pierwszą falą rzeczowej krytyki, z drugą falą hejtu, i psychicznie na to przygotować. Taka odwaga zasługuje na uznanie, nawet gdy ideologicznie jesteśmy przeciwnikami.

  Młody Marks też miał marzenia i się nie bał.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »