Informacje

31.05.2011 21:28 komisja zagospodarowania dzielnicy

Powstaje plan zmian
na placu Wilsona

SERWISY:

 

- Plan zagospodarowania pl. Wilsona jest już nieaktualny, należy go uzupełnić i poprawić - uważają żoliborscy radni i przystępują do działania. W środę rozpoczynają dyskusję na temat zmian w dokumencie. - Chcemy zapytać o zdanie stowarzyszenia, architektów i  przygotować projekt zmian planu - zapowiada radny Adam Buława(PiS).

- Minęło 9 lat od kiedy uchwalono plan zagospodarowania dla okolic ul. Słowackiego( w tym pl. Wilsona-red.), to jednak w przypadku takiego miasta, jakim jest Warszawa, szmat czasu. Wiele się zmieniło i należy ten dokument poprawić - wyjaśnia radny Buława.

Początek dyskusji  na temat planu w środę na dzielnicowej komisji zagospodarowania przestrzennego. Radni przygotowali już wstępną listę zmian, które miałyby znaleźć się w poprawionym dokumencie.

- Należy np. wykreślić zapis o potrzebie likwidacji stacji benzynowej, która nie istnieje od kilku lat- mówi Adam Buława. Przypomina również że w obowiązującym planie nie ma np. słowa o ogródkach kawiarnianych na pl. Wilsona. - Gdybyśmy się trzymali literalnie zapisów, to większość ogródków powinna zniknąć - mówi.

Plac bez torów i z wjazdem do garażu?

Radni chcieliby też likwidacji nieczynnego torowiska tramwajowego przecinającego plac Wilsona, od kilku lat nie jeżdżą po nim tramwaje, nie wiadomo jednak, czy nie będzie to kolidowało z planem rozwoju transportu, według którego pracuje ZTM.

Samorządowcy chcą również zaproponować miejskim urzędnikom wpisanie do planu zagospodarowania wjazdu do garażu podziemnego pod ul. Słowackiego. Znajduje się tam tzw. pustka technologiczna metra. Komora miała zmienić się w parking już sześć lat temu. Niestety, na inwestycję zabrakło pieniędzy. Wjazd miałby się wpasować między sklep "Merkury" a budynek urzędu dzielnicy.

Wszystkie postulaty żoliborskich radnych trafią pod obrady rady dzielnicy , a później do prezydent stolicy i biura architektury. Dopiero wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym wszczęciu procedury zmiany planu.

Pomysły na Wilsona

Niewykluczone, że samorządowcy skorzystają również z pomysłów opracowanych przez 

oragnizacje zajmujące się przestrzenią miejską. Na środowej komisji swoją koncepcję na przebudowę placu Wilsona zaprezentuje m.in. Grupa M20. W ich wizji plac schodzi pod ziemię i to dosłownie. Głównie po to, żeby znaleźć miejsce na nowe restauracje, puby, kawiarnie czy sklepy.

- Chodzi o zagłębienie wyspy centralnej do poziomu antresoli metra. To pozwoliłoby zrobić z niej plac. Lokale handlowe powstałyby wówczas pod dzisiejszymi jezdniami - tłumaczył  kilka tygodni temu Witold Weszczak z grupy M20.  Pomysł M20 wywołał ogromne poruszenie wśród internautów portalu tvnwarszawa.pl.

- Plac Wilsona powinien być, tak jak teraz, efektywnym węzłem komunikacyjnym łączącym obszary Bielan i Łomianek z centrum aglomeracji warszawskiej - przekonywał  w swoim komentarzu na Łukasz.

- Zagłębienie placu nie przywróci go ludziom, raczej wprost przeciwnie. Powstanie betonowa klatka, w której mało kto będzie chciał przebywać - uważa z kolei Michał Rapacki z Żoliborza, który dla tvnwarszawa.pl oceniał projekt rewitalizacji placu  przygotowany przez grupę M20.

 

Dyskusja na temat  zagospodarowanie serca Żoliborza: komisja planowania przestrzennego 1 czerwca godz. 18.00 ratusz Żoliborza, sala nr 328.

ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cosmit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 11:03 ~Cosmit

  A może na odwrót, jezdnie pod ziemię. Zwłaszca, że ratusz cały czas odgraża się budową mostu Krasińskiego z podłączeniem do placu (Wilsona/Komuny Paryskiej), a już został puszczony ruch po wiadukcie przy dworcu Gdańskim.
  Nie za dużo samochodów tam jeździ przypadkiem? Mam nadzieję, że ktoś wreszcie zrobi analizę tego obszaru i ograniczy ruch samochodów do minimum.
  Może wreszcie ten plac ożyje, stanie się miejscem przyjemnym i przydatnym dla mieszkańców Żoliborza.

 • jboj@poczta.onet.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 20:54 ~jboj@poczt…

  Czy spaliny z samochodow beda splywac na nizszy poziom ? Bo zapory wokol zaglebienia nie widze !

 • rdzenny warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 15:29 ~rdzenny warszawiak

  Jak na placu pojawiły by się fontanny w tym zagłębieniu to było by to bardzo przyjemne miejsce do odpoczynku na kawę albo piwo. Ciekawie i na nowo zagospodarowane miejsce było by czymś odżywiającym dość starą dzielnicę.

 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 15:51 ~Gorzkiewski

  Ekhm, TVN Warszawa jest na platformie cyfrowej, dokup dekoder do telewizora (drobny i w miarę tani) - zresztą mamy zarzucić analogową za parę lat. A lejowi po bombie mówimy stanowcze nie!

 • OPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 15:17 ~OPP

  A jeszcze jeden pomysł... powinni zrobić tam szklaną szybę nad metrem, albo jakąś efektowną kratownicę, coby można było przejeżdżające metro podglądać.

 • bezdziury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 14:49 ~bezdziury

  Ludzie nie lubią siedzieć w dołku. Zwykle chcą mieć kontakt wzrokowy z otaczającym ich światem, przechodzącymi ludźmi, architekturą, która nawet jeśli nie jest doskonała, to jednak jest prawdziwa a nie sztuczna. Wykopanie tej dziury na środku placu da taki sam efekt jak ogródki gastronomiczne w centrach handlowych.

 • aks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 13:28 ~aks

  @Anty... da jse pigułę na luzik, si?

 • Any city center

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 11:09 ~Any city center

  A jak wymawiasz Chopina? Masz cos tylko przeciwko Tarchominowi, czy jeszcze jakieś inne rejony Cię bolą?
  Pewnie jesteś profesorem polonistyki od wieków osiadłym na Żoliborzu...

  CityCenter

  Plac 28 Prezydenta Stanów Zjednoczonych powinien wyglądać, jak przed wojną wyglądał Plac Żeromskiego.

  Tarchominiakom przypominam, że Plac Wilsona wymawiamy przez "W" nie "Ł". Na Rodno Waszyngtona, też nikt nie mówi Washingtona.

  Także tarchominiaki, uczcie śie historii miasta, w którym osiedliście, abyście mogli błyszczeć przed swoimi dziewczyna mi i żonami, tak jak błyszczy najpiękniejsza stacja metra na świecie; Metro Plac Wilsona.
  Ciao

 • misia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 10:56 ~misia

  zniknięcie TVN Warszawa z anteny to najgłupsza decyzja podjęta przez TVN. Dla wielkich z TVN nie liczy się, że nam warszawiakom i nie tylko, ta stacja była potrzebna aby orientować się w tym co dzieje się w mieście w różnych dziedzinach? A może czas pomyśleć o REAKTYWACJI!!! Tylko szkoda ludzi którzy odeszli a byli świetni

 • el_guapo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 10:52 el_guapo

  @~m
  To oświeć nas o jakie tory chodzi?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »