Informacje

11.03.2012 07:16 "Tworzymy miejsce fascynowania się"

Powstaje Muzeum Jazzu

SERWISY:


W gablotach instrumenty wielkich muzyków, na ścianach nuty nakreślone ręką wybitnych kompozytorów, muzyka sącząca się z głośników. Obok kawiarnia i klub koncertowy. Tak ma wyglądać pierwsze w tej części Europy Muzeum Jazzu, które grupa entuzjastów chce stworzyć w Warszawie.

- Uwielbiam jazz i fotografię, dlatego przez wiele lat fotografowałem koncerty jazzowe. Ale bezpośrednim impulsem był utwór Jarka Śmietany "A Story of Polish Jazz". Pojawia się w nim 76 bohaterów, twórców polskiego jazzu. Okazało się, że w przeszłości sfotografowałem już 20 z nich, postanowiłem więc zrobić zdjęcia wszystkim. Zajęło mi to trzy lata. Pomyślałem, że przydałoby się wykorzystać zgromadzone materiały i kontakty. Wtedy przyszedł pomysł Muzeum Jazzu – wspomina Andrzej Rumianowski, prezes Muzeum Jazzu (w organizacji).

Zaginiona trąbka Nahornego

Od pomysłu do przecięcia wstęgi daleka droga, ale twórcy placówki nie tracą czasu. Uruchomili stronę internetową, pozyskują pamiątki, opisują je i fotografują. Udało się już zdobyć część prywatnego archiwum Jerzego "Dudusia” Matuszkiewicza, Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego czy Tomasza Szukalskiego.


Inni muzycy także deklarują, że dorzucą coś od siebie. - Chętnie sprezentowałbym trąbkę, którą wygrałem na konkursie Jazz Nad Odrą. Miałem ją kilkadziesiąt lat, chociaż nigdy na niej nie grałem. Niestety zaginęła przy kolejnej przeprowadzce. Ale na pewno znajdę dla nich coś innego – żartuje Włodzimierz Nahorny, pianista i saksofonista jazzowy.

Muzeum ma tętnić życiem

Jest już wstępna koncepcja muzeum. Jakie będzie? W muzealnych wnętrzach staną gabloty z nutami, starymi zdjęciami z jazzowych festiwali, plakaty oraz instrumenty, na których grali wielcy muzycy. Twórcom zależy jednak, żeby muzeum nie stało się izba pamięci, dlatego ma tętnić życiem. Planują salę koncertową, salę prób dla młodych jazzmanów, kawiarnię i klub.

- Jak mówi wiceprezes Marek Gaszyński "Muzeum Jazzu to będzie więcej niż zwykłe Muzeum Jazzu" z kapciami i zbiorami do oglądania. Będzie miejscem nie tylko dla prawdziwych muzealiów, ale także do grania, słuchania, oglądania, uczenia, organizowania i fascynowania się – opowiada Andrzej Rumianowski.

Bardzo jazzowy adres

Plany są ambitne, ale brakuje wciąż najważniejszego - przestrzeni wystawienniczej. Choć wszyscy urzędnicy odnoszą się do pomysłu z sympatią, konkretne deklaracje nie padły.

Na razie muzealne ekipa urzęduję w biurze przy ul. Konopnickiej 6, które udostępnił polski oddział YMCA (Young Men’s Christian Association). Warto zauważyć, że to jeden z najbardziej jazzowych adresów stolicy. W historycznej siedzibie YMCA w 1946 roku odbyło się pierwsze w powojennej Polsce jam session. Wzięli w nim udział muzycy, którym udało się przeżyć wojenną pożogę. Także tu w jednym z pokoików przez 9 lat mieszkał pisarz i animator polskiego jazzu Leopold Tyrmand.

Nie tylko dla jazzfanów

Środowisko jazzowe przyjęło wiadomość o powołaniu muzeum ze zrozumiałym entuzjazmem.

- Kiedyś planowaliśmy stworzenie Międzynarodowego Centrum Jazzu, w którym byłaby też część muzealna. Ale to się nie udało, dlatego dobrze, że powstała inicjatywa Muzeum Jazzu. Ważne, żeby zrealizowano je ponad środowiskowymi podziałami – twierdzi Mariusz Adamiak, szef Warsaw Summer Jazz Days. Założyciel Akwarium dodaje, że po klubie zostało wiele ciekawych pamiątek, które chętnie sprezentuje nowemu muzeum.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor festiwalu Jazz Na Starówce. - Wszystkie sprawy ważne z kulturalnego punktu widzenia, warto upamiętniać. Ale trzeba to potraktować mądrze, urządzić nowocześnie, zdobyć ciekawe eksponaty i dobre miejsce. Najważniejsze, żeby przyciągnąć do przyszłego muzeum także ludzi spoza jazzowej branży – przekonuje Krzysztof Wojciechowski. Jak dodaje z przyjemnością podzieli się plakatami z autografami, które przez lata gromadził.

Stany mają ich 7

- Czuję, że robimy coś zupełnie nowego. Podobnych muzeów na świecie jest 11, z czego 7 w Stanach Zjednoczonych, a w naszej części Europy żadnego. Polski jazz zasługuje na takie miejsce. Świadkami jego powstania będą ikony, tworzące polski jazz 60 lat temu: Carmen Moreno, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Witold Sobociński, Jan "Ptaszyn", Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak – podsumowuje prezes Muzeum Jazzu i zachęca do podpisywania petycji.

Piotr Bakalarski

The American Jazz Museum:
Jazz Museum Bix Eiben Hamburg
:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 00:43 ~tad

  -jak samam nazwa wskazuje-muzeum,to ma być przede wszystkim o korzeniach-a nie o tych co kiedys bedą grali-i o to sie obawiam-dr jazz

 • Razer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 21:43 ~Razer

  Eeee ja szczeze powiem ze chyba debil pisal ten artykul stek bzdur. Najpierw proponuje sie troszke dowiedziec a dopiero pozniej pisac .

 • Kwartola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 10:46 ~Kwartola

  Rewelacyjny pomysł!Mieliśmy i mamy światowej sławy muzyków jazzowych-dlatego trzeba pamiętać o ich dokonaniach szczególnie pokazać polskiemu społeczeństwu że w tej dziedzinie sztuki jesteśmy potęgą

 • Sosnowiczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 10:41 ~Sosnowiczanin

  Bardzo dobrze, im więcej ciekawych muzeów w stolicy, tym więcej turystów będzie przyjeżdżać i zostawiać tam pieniądze.

 • Amstrong

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 10:29 ~Amstrong

  Popieram !

 • Adek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 09:57 ~Adek

  ~gdańszczanin No oczywiście bo wolał byś byśmy już nice w tym kraju nie robili. Może odrazu połóż się do trumny i czekaj na śmierć?

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 09:52 ~Zenek

  Pamiętamy Komede i niech muzeum o nim pamięta.

 • gdańszczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 09:41 ~gdańszczanin

  Kolejna marnowanie pieniędzy podatników...

 • Piotr G1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 09:13 ~Piotr G1

  Ciekawe, czy ktoś jeszcze pamięta jednego z prekursorów zakazanego dixielandu w Polsce lat 50. Zygmunta Wicharego? Nosił "bikiniarskie" skarpetki w kolorowe paski uważając już wówczas /słusznie!, że chcąc być sławnym należy "podpaść" władzy. Grał z nim m.in. Z.Namysłowski. Mam archiwalne zdjęcia. pegaw@op.pl

 • YES

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 09:08 ~YES

  SUPER

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »