Informacje

31.03.2012 08:30 nowe miejsce na Powiślu

Powstaje Dobra Dobra
"To nie będzie druga Jadłodajnia"

SERWISY:

Jeśli zapomnieliście o Dobrej po zamknięciu Jadłodajni, oni chcą Wam o tej ulicy przypomnieć, ale - dla odmiany - nie nocnymi imprezami. Dwie kawiarnie, studio tatuażu, pracownia ceramiczna, kino, a nawet stolarnia, powstają w budynku z lat 30. – Będzie to miejsce idealne do odpoczynku i pracy – zapowiadają twórcy artystycznego podwórka przy ul. Dobrej 14.

- Czy będzie tu przytułek dla dzieci? – takie było podejrzliwe pierwsze pytanie wspólnoty mieszkaniowej do twórców nowego miejsca kulturalnego w podwórku przy Dobrej 14. Młodzi zapaleńcy jednak nie przejęli się chłodnym przyjęciem. Od kilku miesięcy siłą własnych mięśni i portfeli (niektórzy wzięli kredyty bankowe) tworzą „Dobrą Dobrą”.

"Tworzyć, nie imprezować"

Czy będzie to nowe podwórko w stylu tego przy Dobrej 33/35, gdzie działała między innymi Jadłodajnia Filozoficzna?

- Wiele osób nas o to pyta. Nie, nie będzie to druga Jadłodajnia. Nie nastawiamy się na życie nocne, chcemy funkcjonować w dzień. Chcemy tworzyć, a nie imprezować – tłumaczy Iga Sekuła, jedna z twórczyń „Dobrej Dobrej”.

Mieszkanie jak w PRL-u

Plan jest taki, by w jednopiętrowym budynku z lat 30. (przed wojną działa tu stajnia), na ponad 800 metrach kwadratowych stworzyć miejsce idealne zarówno do odpoczynku, jak i pracy. Powstaną małe kino, tatuażownia, pracownia biżuterii, sitodruku, ceramiczna i stolarnia. Do tego dwie kawiarnie – "Wars&Sawa" i "Bardzo Dobra". Ta druga ma być idealnie odwzorowanym PRL-owskim mieszkaniem.

- Prowadzę z tatą również skup złomu, więc mam dostęp do prawdziwych perełek. Nie mówię "komuno wróć", ale z nostalgią wspominam dzieciństwo. Wystrój nie będzie zrobiony z zamienników przypominających PRL, ale z oryginalnych starych rzeczy. Nie zabraknie słuchowisk radiowych, dobrego jazzu i muzyki poważnej – mówi Rafał Puderecki, twórca „Bardzo Dobrej”, która powstanie na pięterku kamienicy.

W planach jest również organizowanie małych koncertów akustycznych i targowisk rękodzielniczych. W końcu miejsce ma być pełne artystów rzemieślników.

Start przed wakacjami

- Chcielibyśmy stworzyć miejsce, gdzie furczeć będzie twórczość. Pracowania stolarska będzie otwarta, każdy będzie mógł przyjść, wynająć narzędzia i zrobić z nasza pomocą wszystko, co mu się wymarzy – opowiada Łukasz Perkowski, który w trakcie rozmowy heblował własnoręcznie zrobione drzwi do stolarni.

Budynek, w którym powstanie „Dobra Dobra”, młodzi twórcy wydzierżawili  od Akademii Muzycznej. Umowa obowiązuje do 2014 roku. Na podwórku przy Dobrej 14 w przyszłości powstać ma nowy gmach uczelni. - Zanim jednak inwestorzy znajdą pieniądze, dano nam szansę, by coś tu zrobić – wyjaśnia Michał Kołyga, jeden z twórców i zaprasza na otwarcie w maju.

Bartosz Andrejuk//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »