Informacje

10.02.2012 19:53 Zintegrowany System Zarządzania Ruchem

Powstają kolejne
inteligentne skrzyżowania

SERWISY:

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem obejmuje kolejne skrzyżowania. Inteligentne światła pojawią się między innymi na Emilii Plater czy Witosa na wysokości Idzikowskiego.

- Dzięki temu systemowi w godzinę przez dany odcinek ulicy jest w stanie przejechać nawet tysiąc samochodów więcej - zachwala Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Pomagają w tym kamery i regulowana komputerowo sygnalizacja świetlna.

Decyduje komputer

Informacja o panującej na skrzyżowaniu sytuacji jest przekazywana światłowodem do centrum zarządzania, znajdującego się przy ul. Chmielnej. Tam program komputerowy analizuje ruch na konkretnych odcinkach ulic i reguluje fazy zielonego oraz czerwonego światła, dostosowując je do natężenia ruchu.

- Oczywiście wszystko odbywa się w ramach obowiązującej na danej ulicy prędkości - zaznacza Sobieraj.

Kilkadziesiąt inteligentnych skrzyżowań

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem działał jeszcze niedawno na 37 stołecznych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych (m.in. na Wisłostradzie, ul. Czerniakowskiej, Al. Jerozolimskich i Powiślu).

Kilka miesięcy temu do systemu drogowcy dołączyli skrzyżowanie i przejście dla pieszych na Wybrzeżu Szczecińskim w okolicach Stadionu Narodowego, a także Wał Miedzeszyński przy łącznicy mostu księcia Józefa Poniatowskiego.

- Mniej więcej dwa tygodnie temu włączyliśmy do systemu również skrzyżowania Wincentego Witosa i Jana III Sobieskiego oraz Jana III Sobieskiego i Ludwika Idzikowskiego - mówi Sobieraj. - A chcemy "dobić" do 45 miejsc. System wdrażany jest również na skrzyżowaniu Witosa i Idzikowskiego oraz Witosa z Ludwika van Beethovena. Chcemy, żeby zadziałał jeszcze tej zimy - dodaje.

Następne w kolejce będzie przejście dla pieszych przez ul. Emilii Plater na wysokości Dworca Centralnego. Na razie ma jeszcze status tymczasowego, ale sygnalizacja ma zmienić się w stałą w pierwszej połowie tego roku.

Ile to kosztuje?

- Wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem odbywa się w ramach kosztów modernizacji danego skrzyżowania czy przejścia dla pieszych - tłumaczy Sobieraj. - Tak będzie też w przypadku Emilii Plater. Jesteśmy przed przetargiem, więc nie chcemy zdradzać, jaki to będzie koszt w tym przypadku - dodaje. Ale zaznacza, że cena może sięgnąć około kilkuset tysięcy złotych.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • M_156

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2012 20:15 ~M_156

  Bzdura. Wystarczy popatrzeć jak na każdym skrzyżowaniu te tramwaje mający niby priorytet stoją bo skrzyżowanie jest zablokowane samochodami - patrz Żelazna, czy JP II. Naprawdę polecam piesze wycieczki w godzinach szczytu tym "inteligentnym inaczej" projektantom. Nie wspomnę co dzieje się na ulicach prostopadłych do Al Jerozolimskich, a wszystkie dojazdówki do Pl Zawiszy to istny horror

 • do_M156

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2012 12:14 ~do_M156

  Wielokrotnie było już tłumaczone - w Al. Jerozolimskich jest zastosowany priorytet dla tramwajów i komunikacji miejsckiej i pod tym względem system działa bez zarzutu.

 • M_156

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2012 09:48 ~M_156

  Proponuję aby pomysłodawca tego pseudo inteligentego systemu przejechał się w godzinach 15-18 od Pl. Zawiszy do Marszałkowskiej al. Jerozolimskimi to może zmieni mu się koncepcja... Ten system to kompletne nieporozumienie - NIE DZIAŁA. A organizację ruchu na Pl. Zawiszy zaprojektował ktoś kto nigdy nie miał prawa jazdy

 • man

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 20:47 ~man

  O rowerach pomyślcie !

 • eliminator_korkow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 20:42 ~eliminator_korkow

  Po przebudowie skrzyżowan Sobieskiego-Sikorskiego oraz Sobieskiego-Idzikowskiego znacząco poprawiły się warunki jazdy w tamtym rejonie. Jeśli kierowcy tego nie dostrzegają polecam wizytę u okulisty.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 19:21 ~mieszkaniec

  masakra z tymi skrzyzowaniami!! mieszkam na brudnie w okolicy Ul. bazylianskiej i odkad przebudowali skrzyzowanie Rebielinskiej i bazylianskiej (zrobili lewoskrety odddzielne to korki jakie sa na bazylianskiej to przechodzi ludzkie pojecie w szczycie nie da sie skrecic z wysockiego w bazylianska!!! i tak jest mniejwiecej od godziny13-14 do godziny srednio 19!!!! czego nigdy wczesniej nie bylo!!!!

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 18:22 ~mmm

  Powinno być tak: 45 skrzyżowań sterowanych przez komputery, to 45 urzędniczych etatów mniej.

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 16:59 ~skaut

  Czy aby inteligentne skrzyżowania są projektowane przez inteligentnych ludzi?

 • BANAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 16:31 ~BANAN

  Oby okazały się inteligentniejsze od zarządzającego ruchem w Warszawie inżyniera G. :)

 • Służew i Służewiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2012 16:26 Służew i…

  Markus~Markus

  Ciekawe kiedy wpadną na pomysł, żeby coś takiego zrobić na wylotówkach z Warszawy. Np. Al. Krakowskiej w stronę Janek, gdzie nie ma zielonej fali na światłach, tylko jest czerwona. Gdy człowiek rusza z pod świateł na zielonym na następnym skrzyżowaniu zapala się czerwone. Potem się nie ma co dziwić, że stoi się w gigantycznych korkach przy wyjeździe z Warszawy...

  Ale na al. Krakowska trochę inaczej wygląda niż np. Wisłostrada, tam są co chwila uliczki boczne (oczywiście w stronę Janek), dużo TIRów, które po powstanu łącznika z obwodnicą oraz ekspresówką na Janki przestaną tamtędy jeździć. Tam gdzie można to zrobić tam robią.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »