Informacje

03.09.2013 18:21 Andrzej Halicki ostrzega

"Powołanie komisarza może sparaliżować Warszawę"

SERWISY:


Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki ocenił we wtorek, że gdyby doszło do odwołania w referendum prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i powołania na jej miejsce komisarza, to Warszawie może grozić paraliż decyzyjny.

- Jest duże zagrożenie paraliżem podejmowania decyzji. To jest ten bilans, który każdy warszawiak powinien mieć w głowie - oświadczył Halicki na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

"Komisarz może weryfikować pełnomocnictwa"

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział wezwał w poniedziałek premiera Donalda Tuska i polityków PO, by sprostowali swoje wypowiedzi dot. referendum ws. odwołania prezydent stolicy. Lider WWS za nieprawdziwe uznał informacje mówiące, że po odwołaniu prezydent stolicy wygasną zarządy wszystkich dzielnic i udzielone im pełnomocnictwa.

Do tej kwestii odniósł się we wtorek Halicki. Jak przyznał, pełnomocnictwa nie wygasają automatycznie, ale mogą zostać wygaszone.

- Guział ma rację, że pełnomocnictwa nie wygasają automatycznie, ale komisarz będzie mógł, bo ma do tego pełne prawa, zmieniać pełnomocnictwa, weryfikować je, potwierdzać. Może też wygasić takie pełnomocnictwo i udzielić go innej osobie, to jest sytuacja skrajna, ale miała już miejsce - powiedział polityk PO.

Polityk straszy paraliżem

Zaznaczył też, że praktyka w okresie przejściowym, za jaki uznał czas między powołaniem komisarza a wyborami w stolicy, polega na niepodejmowaniu decyzji na które czekają obywatele i miasta. - Taka praktyka nie wynika z prawa, ale z urzędniczej asekuracji. Czyli może nastąpić paraliż decyzyjny - dodał Halicki.

Podkreślił, że zgodnie z ustawą o samorządzie wraz z prezydentem kończą pracę wiceprezydenci, którzy zajmują się m.in. inwestycjami w mieście. - Oczywiście te zadania będzie musiał zorganizować komisarz, ale tu znowu mamy okres przynajmniej spowolnienia działań - zauważył Halicki.

Do kwestii pełnomocnictw odniósł się jeszcze w poniedziałek dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak. Jak powiedział, praktyką stosowaną w warszawskim urzędzie jest wymiana wszystkich pełnomocnictw po zmianach na stanowiskach, m.in. po zakończeniu kadencji urzędującego prezydenta miasta (tak było np. w 2005 r., gdy ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński został wybrany na prezydenta kraju). Podkreślił, że taka praktyka wynika z orzecznictwa sądów, które niekiedy kwestionują ważność pełnomocnictw, jeśli nie udzielił ich urzędujący prezydent miasta.

Referendum 13 października

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. Będzie ono ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu, czyli w przypadku warszawskiego referendum, co najmniej 389 430 osób.

Jeśli Gronkiewicz-Waltz zostałaby odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) niezwłocznie wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

Premier pozytywnie o Gronkiewicz-Waltz

Premier Donald Tusk w piątek mówił, że gdyby musiał wyznaczyć komisarza Warszawy, starałby się wybrać osobę gwarantującą stolicy bezpieczeństwo. Według niego osobą najbardziej kompetentną jest obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz lub ktoś z jej ekipy.

Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa, na czele której stoi burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania zbierali też przedstawiciele partii politycznych. Organizatorzy referendum zarzucają Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca, źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.


PAP/wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 14:56 ~wawiak

  Do POkemonów

  Nie straszcie nas paraliżem Warszawy tylko pakujcie mandżur i wypad !

 • zadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 14:16 ~zadra

  Panie Halicki, w 2010 r. w katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 osób, wśród których było wiele osób bardziej decyzyjnych w swoich działaniach niż te, które podejmuje prezydent Warszawy. Wówczas nie było paraliżu państwa, i na pewno nie będzie paraliżu stolicy po odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pańskich naprawdę idiotycznych wypowiedzi nie da się już słuchać, więc niech pan oszczędzi nerwów mieszkańcom Warszawy i przestanie się publicznie wypowiadać.

 • rene

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 12:44 ~rene

  wont od koryta zarówno hgw jak i tusk z załym po

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 11:42 ~Warszawiak

  misio mal kontent~misio mal kontent

  Panie Halicki!W Warszawie już raz był komisarz. Poradziliśmy sobie. Teraz też damy radę. Więcej wiary w Warszawiaków.
  I tak miasto działa na bazie udzielonych przez HGW pełnomocnictw.Nic nie stoi na przeszkodzie aby takie pełnomocnictwa szybko zostały wydane przez komisarza.Sam komisarz nie musi pojawiać się w Ratuszu,a Warszawa będzie funkcjonować.  miso masz bardzo mały rozumek i jeszcze mniejszą pamięć !!

  Mieliśmy już komisarza w Warszawie a bajzel był taki jak by Po z PiS razem rządziło w Warszawie wie to każdy co w tedy próbował coś załatwiać w urzędach i jego sprawa opierała się o komisarza.

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 10:35 Kompletna bzdura

  "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy."

  Władysław Gomułka

 • Władek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 09:55 ~Władek

  Panie Halicki Warszawa będzie pamiętać Panu działania na szkodę referendum - w wyborach będą efekty, żegnaj się pan z korytem.

 • YYY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 09:11 ~YYY

  Jak można sparaliżować to, co już od kilku lat jest sparaliżowane?

 • rere

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 09:05 ~rere

  Pan halicki chyba nie wie ze straszenie wyborcow nie jest zbyt dobrym pomyslem

 • Pan_Dziej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 08:48 Pan_Dziej

  Ludzie! Ten człowiek nie wiedział do jakiego urzędu złożyć skargę na referendum. A Tuska nazywał "Mesjaszem". Jakie on ma pojęcie o komisarzu?

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 08:39 ~ola

  Pani Gronkiewicz-Waltz powinna byc dalej Prezydentem stolicy, nikt nic lepszego nie zrobil niz ona i nikt nic nie zrobi, nie oszukujmy sie!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »