Informacje

09.06.2014 18:11 sprawa dyrektora szpitala św. Rodziny

Powołał się na klauzulę sumienia, SLD chce śledztwa

SERWISY:


SLD skierował wniosek do prezydenta stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala św. Rodziny. Sojusz apeluje o kontrolę w szpitalu, zamierza zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Chazana.

Wniosek o odwołanie Chazana skierował do prezydent miasta wiceprzewodniczący Rady Warszawy z ramienia SLD Sebastian Wierzbicki. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział też, że jego partia najpóźniej we wtorek zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Chazana.

"Apelujemy o kontrolę"

Wierzbicki w liście do Gronkiewicz-Waltz domaga się także przeprowadzenia kontroli w szpitalu przy ul. Madalińskiego oraz informacji na temat liczby przeprowadzonych zabiegów aborcyjnych oraz liczby odmów ich wykonania. Chce też, by ratusz sprawdził, ilu lekarzy z miejskich placówek podpisało deklarację wiary.

Ponadto SLD zaapelowało do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o przeprowadzenie kontroli w szpitalu. "Apelujemy o kontrolę w szpitalu, a nie jak proponuje minister wszczęcie postępowania etycznego. Można odnieść wrażenie, że dziś próbuje on wymigać się od takiej kontroli" - powiedział sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Nie wskazał innego szpitala

Zawiadomienie do prokuratury, które zamierza złożyć SLD ma dotyczyć m.in. poniedziałkowej publikacji tygodnika "Wprost". Tygodnik opisał historię młodej rodziny w Warszawie. Chazan - jak podał tygodnik - powołując się na konflikt sumienia odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Ponadto, jak powiedziała tygodnikowi matka, domagał się dostarczania kolejnych wyników badań i "chciał wszystko jak najdłużej przeciągać", aby minął termin, kiedy można legalnie wykonać aborcję w przypadku, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Chazan jest jednym z ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia, który podpisał deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Kiedy okazało się, że Chazan podpisał deklarację, SLD złożyło wniosek o odwołanie go z pełnionej funkcji. "Dzisiejsze publikacje tylko to potwierdziły, pomimo tego Platforma Obywatelska na ostatniej, czwartkowej sesji rady miasta odmówiła publicznej debaty na ten temat" - powiedział w poniedziałek Wierzbicki.

Złamano prawo?

Szef resortu zdrowia poinformował w poniedziałek na Twitterze, że sprawę Chazana kieruje do wyjaśnienia przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodał, że prawidłowość realizacji kontraktu skontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia, a postępowanie medyczne sprawdzi Ministerstwo Zdrowia wraz z konsultantem krajowym. "Jeśli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa, zwrócę się do prokuratury o wyjaśnienie sprawy" - zapowiedział minister.

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety (do osiągnięcia przez płód zdolności do życia poza organizmem matki), jest wynikiem czynu zabronionego (do 12. tygodnia ciąży) lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki).

Z kolei w myśl ustawy o zawodzie lekarza "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego".

Art. 30 mówi o obowiązku udzielenia pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

O SPRAWIE CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vvvv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 15:56 ~vvvv

  Powiewaja mi tak zwane ~osmiorniczki~ PO oraz ~sledz~ PIS-u, bo to tylko upodabania kulinarne - kazda wladza zarla i zrec bedzie na koszt podatnika ... Ale nie odpuszcze wladzy spraw zdrowia i zycia kobiet polskich, czyli zdrowia i zycia 50% spoleczenstwa!

  Bezwzglednym obowiazkiem wladzy jest zapewnienie kobietom faktycznego dostepu do wszystkich procedur medycznych zgodnych z prawem i zakontraktownych przez NFZ. Nie moze byc dalej tolerowana sytuacja, ze za przyzwoleniem panstwa ww. prawa kobiet sa naruszane przez placowki sluzby zdrowia (wykonujace zadania NFZ)oraz przez lekarzy posiadajacych kontrakty NFZ. Zatem od NATYCHMIAST musi w Polsce przestac istniec problem odmowy przepisywania srodkow antykoncepcyjnych,odmowy kierowania pacjentek na badania prenatalne,odmowy wykonania aborcji w przypadkach ustawowo okreslonych, zatajania informacji o uszkodzeniu plodu,odmowy usmierzania bolow porodowych,przedkladania praw plodu do zycia i zdrowia nad przwa kobiet rodzacych do zycia i zdrowia. Nadto musi byc zlikwidowany problem uprawnien personelu medycznego do przedkladania swoich praw (Deklaracje Wiary)nad prawa pacjenta.
  W panstwie prawa zadna wladza nie moze swoich uprawnien i obowiazkow domniemywac!!!!!!!! Jesli brakuje w sluzbie zdrowia unormowan prawnych to je ustawowo wprowadzcie, a jesli przepisy w roznych ustawach sa sprzeczne, to je zmiencie!

 • pentla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2014 21:14 pentla

  Aaaa~Aaaa

  "~Tomko

  SLD ? To nie dziwi. W kraju skąd te chazary pochodzą, skrobanka to normalka zamiast prezerwatywy, a życie ludzkie nic nie warte..."
  No i mamy SREDNIOWIECZE w XXI wieku. Ksieza rzadza po co ten rzad darmozjadow. Przeczytalem o tym artykul w holenderskiej gazecie i scielo mnie z nog WSTYD sie przyznac, ze pochodzi sie z tego kraju. Koledzy z pracy zadaja pytania co z tym polskim rzadem wlasciwie jest. Rzad rzadzi czy kosciol. Toz to jakies kpiny...
  Jeżeli uważasz, że prezerwatywa zapobiega wadom genetycznym, to gratuluję mądrości.
  Po drugie masz racje, nic nie warte dla tego lekarza było życie, zdorwie i psychika matki, którą chciał skazać na rodzenie chorego i umierającego dziecka

 • rumek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 20:29 ~rumek

  Professor Chazan ma dwie moralnosci.Ciekawe czy swoja corke skazal by ma taka traumę,wiedząc,ze jej brzuch to siatka na noszenie praktycznie grupka.Zdarza się i tak,ze taki kadłubem wbrew opini lekarzy żyje.Oddycha i tylko tyle.Ani Państwo,ani Kościół,ani Pan Profesor nie bieg a wtedy z pomocą.Wiem co mowie,bo znam taka sytuacje.Mam propozycje:proszę zaadoptować ciężko upośledzone dziecko,zwolnic się z pracy i żyć za 800 zł.Twoje sumienie mierny lekarzy o szybko się zmieni.

 • dghd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 20:12 ~dghd

  Już się zaczyna. Ekspedientka w sklepie nie sprzeda ci mięsa, bo powie, że chroni zwierzęta, karetka w niedziele nie przyjedzie, bo dzień święty święcić, a w końcu się trafi taki lekarz, co powie, że mu wiara nakazuje w ofierze bogu złożyć twojego pierworodnego, a jego moralność nie pozwala mu tego nie zrobić. Strach w ciążę zachodzić, bo jeszcze się trafi pozamaciczna i się będą kazali w imię wiary wykrwawić na śmierć.

 • Aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 20:02 ~Aaaa

  "~Tomko

  SLD ? To nie dziwi. W kraju skąd te chazary pochodzą, skrobanka to normalka zamiast prezerwatywy, a życie ludzkie nic nie warte..."

  Jeżeli uważasz, że prezerwatywa zapobiega wadom genetycznym, to gratuluję mądrości.
  Po drugie masz racje, nic nie warte dla tego lekarza było życie, zdorwie i psychika matki, którą chciał skazać na rodzenie chorego i umierającego dziecka

 • sdfhsfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 11:54 ~sdfhsfgh

  Wszystkim którzy chcą powoływać się na klauzulę sumienia zaproponować pracę za "Bóg zapłać". Szybciutko zapomną o swojej klauzuli...

 • diana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 11:38 ~diana

  Profesor Chazan prowadzi pacjętkę 1000 x lepiej niż inni lekarze w warszawskich szpitalach.Dokładnie i z wielką rozwagą
  analizuje wyniki badań i zaleca odpowiednie działania.Sama jestem matką czwórki dzieci, ale tylko jedno było prowadzone przez profesora, różnica
  w prowadzeniu ciąży jest nieporównywalna,
  w innych szpitalach kobietę traktuje się jak intruza, a za ludzki poród
  najpierw trzeba sowicie zapłacić.
  Bogu dzięki że w dzisiejszych czasach mamy jeszcze takich lekarzy dla których liczy się człowiek a nie mamona

 • Bzdurnicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 11:20 ~Bzdurnicy

  Skandal, że takiego wykształconego zacofanego pajaca dotuje NFZ. Jeżeli ma potrzebę bzdetnego wierzenia w żydowskie mecyje niech leczy w swojej klinice. XXI wiek, a w naszym kraju skandaliczny brak wiedzy o wierze i zacofanie. Boli jak słyszy się o zacofaniu wśród ludzi wykształconych. Tak jakby nic umysłem nie potrafili ocenić. Żyją dogmatami+bzdurami!! Dramat kraju!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 10:58 ~qwerty

  Mariusz~Mariusz

  Niech autor tego artykułu nauczy się że Bóg się pisze z dużej litery!


  bóg to urojenie dlatego pisze się to z małej litery.

 • rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 10:45 ~rodowity


  rodowity~rodowity

  złamał prawo dożywotni zakaz wykonywania zawodu odebranie uprawnień,
  Polska zaczyna być gorsza od kraju rządzonego przez Talibów lub ekstremistów islamskich
  Tomko~Tomko

  SLD ? To nie dziwi. W kraju skąd te chazary pochodzą, skrobanka to normalka zamiast prezerwatywy, a życie ludzkie nic nie warte...

  pomyśl zanim napiszesz, prawo jest jednoznaczne nie wolno go łamać bo to oznacza anarchię
  Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem sytuacji

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »