Informacje

13.02.2016 12:18 "zostanie wyeksponowana"

Powojenna mozaika ukryta pod gipsem. Cenne odkrycie przy Nowym Świecie

SERWISY:

Ciekawego odkrycia dokonano w trakcie remontu jednego z lokali przy Nowym Świecie 39. W trakcie prac odsłonięto powojenną mozaikę autorstwa Andrzeja Konarskiego.

Nikt nie przypuszczał, że w pomieszczeniu, które należało po wojnie między innymi do Przedsiębiorstwa Barów Mlecznych, a w ostatnim czasie znajdował się sklep z ubraniami, pod płytami karton-gipsowymi (które położono w trakcie ostatniego remontu czyli ok. 16 lat temu) kryje się ta unikatowa dekoracja.

Do jej odkrycia doszło w trakcie remontu wykonywanego przez nowych najemców lokalu. O tym ciekawym odkryciu został poinformowany konserwator zabytków.

"Odkryta mozaika pochodzi z lat 60 XX wieku i została zaprojektowana dla lokalu użytkowego, który po odbudowie kamienicy po zniszczeniach wojennych użytkowany był przez Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych, a następnie Zakład Mleczarski Mokotów" - informuje stołeczny konserwator zabytków.

Według konserwatora, pierwotnie mozaika zajmowała całą powierzchnię ścian we frontowej sali lokalu, obecnie zachował się jedynie pas w górnej ich partii. "Stan zachowania mozaiki, poza miejscowymi uszkodzeniami, jest dobry"- dodaje.

"Ważny element dopełnienia budynków"

Teraz mozaika zostanie poddana konserwacji, a następnie wyeksponowana.

- Mozaiki bardzo często były wykorzystywane jako element dekoracyjny w architekturze powojennej. Zarówno modernistycznej, jak też socrealistycznej. - Były ważnym elementem dopełnienia budynków, nierzadko podkreślały ich wyraz ideologiczny. Te abstrakcyjne były za to wyrazem wolności artystycznej po 1956 r - napisał na Facebooku Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Warszawa skrywa wiele tajemnic. Pod koniec stycznia pisaliśmy o niezwykłym odkryciu na Białołęce.

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2016 10:51 ~ewa

  takie mozaiki są w wielu ośrodkach wczasowych w Polsce, w domach towarowych np. na Zoliborzu. Co poniektóre robione z rozbitych talerzy, pamietam takie ze szkolnej stołówki.

 • Co za bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2016 10:05 ~Co za bzdura

  Jakie odkrycie..... pamiętam tę mozaikę doskonale z lat 80-tych. Spędziłam dużo czasu w tym sklepie (wówczas sklep sprzedawał nabiał) stojąc w kilometrowych kolejkach po sery, masło itp. Sensacyjny ton artykułu przywodzi na myśl co najmniej odkrycie godne nieznanego działa Michała Anioła lub Leonarda Da Vinci. Co za bzdura.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 22:25 ~Tadeusz

  Bez przesady.Coś innego ale na pewno nie zabytek.

 • Mozaika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 16:14 ~Mozaika

  To nie jest żadne wybitne dzieło sztuki, po prostu kawałek dekoracyjnej mozaiki. Bardzo podobną, a nawet lepszą, usunięto bez żalu przy likwidacji kina "Skarpa". Po prostu taka była moda w latach sześćdziesiątych i nie ma co się nad tym rozczulać. To nie są bizantyjskie mozaiki z bazyliki Aja Sofia .

 • agamaria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 14:07 ~agamaria

  Teraz na szczęście "zmywa się" karton-gips.

 • lsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 14:05 lsd

  denondenondenondenon

  No arcydzieło światowej klasy. W latach 60-tych takich mozajek powstało tysiące i były powszechne. Mówiąc szczerze opatrzyły mi się bo były mało ciekawe i beż żalu rozstańmy się z nimi. Nie ma o co robić rabanu. Dzieła sztuki to to nie były a i upływ czasu nie wyniósł ich na "salony". Taki mamy klimat, taka była moda. Była i się zmyła.


  Niektórych dla zasady nie cieszy nic co miało miejsce lub dokonano w Polsce powojennej. Jakby Polacy nie byli Polakami bo żyli i mieszkali w kraju jaki był. A jaki tytuł do ocen mają ci co żyli sobie na Zachodzie i opłakiwali Polskę, na którą wypięli się w 1939 roku.

 • denondenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 13:55 denondenon

  No arcydzieło światowej klasy. W latach 60-tych takich mozajek powstało tysiące i były powszechne. Mówiąc szczerze opatrzyły mi się bo były mało ciekawe i beż żalu rozstańmy się z nimi. Nie ma o co robić rabanu. Dzieła sztuki to to nie były a i upływ czasu nie wyniósł ich na "salony". Taki mamy klimat, taka była moda. Była i się zmyła.

 • bar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 13:02 ~bar

  mam nadzieję że zostaną odrestaurowane i będą nas cieszyć

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »