Informacje

30.06.2011 07:20 Tysiące interwencji co roku

"Powiadom, nie toleruj"
przynosi efekty

Trwa trzecia edycja akcji "Nie toleruj - powiadom" organizowanej przez ZTM. - Przynosi rezultaty - przekonują urzędnicy i zwracają uwagę, że dewastacji z roku na rok jest mniej. Trochę mniej. Naprawy skutków bezmyślnych zniszczeń nadal kosztują miasto setki tysięcy złotych.

Zarząd Transportu Miejskiego co roku zachęca, żeby zgłaszać dewastacje policji i straży miejskiej. Na europejski numer alarmowy 112 dzwonią dziennie tysiące osób z całej Polski. Ile z nich zgłasza niszczenie przystanków Warszawie czy wybite szyby w stołecznych autobusach?

Na to pytanie nie odpowiedzą nam policyjne statystyki, choć oczywiście policjanci nierzadko takie interwencje podejmują. Ich dane nie są jednak aż tak szczegółowe. Nie rozróżniają też rodzajów aktów wandalizmu. Dlatego zajrzeliśmy do danych straży miejskiej.

Pasażer źródłem informacji

Zaraz po interwencjach własnych, to właśnie zgłoszenia od ludzi są najczęstszym powodem akcji. W tym roku (do 21 czerwca) wandalizm w komunikacji miejskiej zgłaszano 50 razy. Najczęściej niszczenie przystanków, kilka razy także pojazdów, a raz - nielegalne malowanie graffiti.

Dla porówniania interwencji własnych strażnicy podjęli 79, zaś tych na podstawie monitoringu 27. Raz straż miejska interweniowała na zlecenie policji.

Za wandalim w komunikacji ujęto dziewięć osób: siedem za niszczenie przystanków, dwie za graffiti.

Zobacz pełne zestawienie

"Wiedzą, że nie są bezkarni"

Chociaż ZTM nawet kilka razy dziennie musi wysyłać ekipy do naprawy przystanków i pojazdów, to inicjatorzy akcji przekonują, że z roku na rok takich interwencji jest coraz mniej. Dzięki temu, że przyzwolenie społeczne na wandalizm jest coraz mniejsze.

- Kampania przeciw wandalom i chuliganom, prowadzona od kilku lat przynosi efekty. Sprawcy tego typu zdarzeń, choć działają w tak dużej aglomeracji, wiedzą, że ich działanie nie pozostanie bezkarne - mówił z okazji inauguracji trzeciej edycji "Nie toleruj, powiadom" nadinspektor Adam Mularz, komendant stołeczny po

licji.

Zaś komendant straży miejskiej przekonywał, że dzięki współpracy policji, straży i ZTM rodzą się nowe metody walki z wandalizmem. - Kampania zainicjowała szereg działań, które dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo pasażerów, jak uruchomienie SMS Interwencyjnego przez straż miejską czy uzyskanie przez formację dostępu do oprogramowania, które pozwala zlokalizować tramwaje w ruchu - wyjaśniał Zbigniew Leszczyński.

Dewastacji coraz mniej

ZTM też chwali sobie współpracę ze służbami i podaje, że liczba dewastacji spada. O ile rok wcześniej trzeba było wstawić 1278 nowych szyb, zamontować 846 słupków przystankowych i wymienić 295 ławeczek wolnostojących, o tyle w ubiegłym wybito 1145 szyb, wyrwano lub uszkodzono 686 słupków i zniszczono 218 ławeczek. O kilkaset spadła też liczba dewastacji w pojazdach komunikacji miejskiej.

Policyjne wyliczenia też wskazują na spadek przestępstw popełnianych w komunikacji miejskiej. W 2010 r. w autobusach, tramwajach, w metrze i na przystankach popełniono ich ogółem 2 580. W 2009 roku było ich 2 833, a w 2008 – 3 106. Do 1 137 przestępstw doszło w autobusach (rok wcześniej było ich 1 209, a dwa lata wcześniej – 1 288), w tramwajach zanotowano 920 zdarzeń (w 2009 – 1046, a w 2008 – 1239). Na przystankach popełniono w ubiegłym roku 294 przestępstw, a w metrze – 229.

Straż miejska odnotowała w 2010 roku 14 887 zdarzeń w komunikacji miejskiej. W porównaniu z 2009 rokiem było lepiej - nawet o kilkaset zgłoszeń miesięcznie.

Spot akcji "Nie toleruj, powiadom":

"Nie toleruj, powiadom"

O aktach wandalizmu można informować policję i straż miejską, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 986. Pasażerowie mogą także powiadomić straż miejską smsem na numer 723 986 112.

mz/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Belvi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 22:30 ~Belvi

  a ulotki z dokładnymi adresami, szkół jazdy, okien, kredytów?? To nic z tym już nie zrobią??

 • alien

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 19:32 ~alien

  zanim dodzwonie sie na 112 wandale zdarza rozwalic kilka przystankow

 • kotitan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 13:59 kotitan

  jasne, szkoda, ze w ogole sa takie sytuacje, ale lepiej zeby banda niewyzytych lebkow zdemolowala przystanek niz twarz osoby, ktora np nie chciala dac im papierosa. tak to jest jak sie dzieciakom nie organizuje fajnie czasu, wyrastaja potem na ludzi-demolki.

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 12:44 ~b72

  Problemem sa nie ci, ktorzy dewastuja, ale ci, ktorzy tylko "niedbale traktuja otocznenie". Jezeli jest przyzwolenie na rzucanie petow i smieci na chodnik lub na ulice, na rozjezdzanie trawnikow, na wydeptywanie sciezek przez srodek trawnikow itd itp, to nie dziwmy sie, ze sa ludzie jeszcze bardziej prymitywni, ktorzy "uprawiaja" wandalizm. Im wiecej nie przeszkadza zwyklym ludziom, tym wiecej "wolno" prymitywom.

 • al fons

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 12:42 ~al fons

  dobrze ze podali numer strazy miejskiej, pod ktory mozna wyslac eske. ja sobie zapisalem - mam nadzieje, ze sie nie przyda, ale jakby byl potrzebny to bedzie pod reka

 • Proste

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 12:13 ~Proste

  Do emik - a dlaczego masz dostać w pysk? Przecież nie musisz się chwalić wandalom, że dzwonisz na 112. Udajesz, że nic nie nie widzisz, odchodzisz na bok i dzwonisz.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 11:17 ~marta2

  Mnie się wydaje , że największą patologią jest nasze prawo. Jest to twór biurokratyczny , nie mający nic wspólnego z prewencją . Najważniejsza jest duża ilość papierków , których ilość ma się zgadzać . Nie czyta tego ani sąd , ani prokurator . Bez sensu to jest. Świadek zdarzenia jak nie oberwie od wandala i będzie chciał je zgłosić to następnym razem mu się odechce. Trafi na mur znieczulicy-Policji , Sądów , Prokuratur. Najgorsze jest to , że te instytucje nie chcą żadnych zmian. Im jest tak dobrze .

 • emik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 10:51 ~emik

  A jak za takie dzwonienie dostanę w pysk, to kto pokryje koszty wstawienia porcelanowych zębów?

 • TLuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 10:30 ~TLuck

  A co jeśli zadzwonie - zaraz pewnie będe powoływany na świadka, będe musiał zeznawać i dodatkowo poświęcać swój czas na wypełnianie papierów urzędniczych. Pewnie będe musiał to załatwiać jak na wezwaniu w godzinach pracy urzędu, - ale i moich. A prokurator nawet jak ich złapią to ich wypuści zaraz, dostana kare - symboliczną, albo wcale. Jeszcze się dowiedzą w toku postępowania kto zadzwonił z jakiego telefonu i gdzie mieszka... To ja piernicze nigdzie nie dzwonie. A gdyby wystarczył anonimowy donos... ,żeby spowodować konsekwencje dla wandala a nie dla mnie... to bym się nie zastanawiał. A to Polska własnie.

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 09:38 ~seba

  i znowu widzimy zapis "z policyjnych statystyk"jest bezpiecznie,a to gówno prawda,ludzie nie zgłaszają,policjanci olewaja(dużo papierologi),strażnicy w godz,nocnych robią parkowanie(podziękujcie k-nt SM p.Leszczyńskiemu)
  Ale statystyki są super,a rzeczywistość jest dużo gorsza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »