Informacje

03.02.2017 13:40 Liczba radnych może się nie zgadzać

Poważny błąd w projekcie PiS. Tworzy przestrzeń do manipulacji

SERWISY:


Politycy PiS założyli, że w nowej Radzie Warszawy będzie zasiadać 50 osób. Każda gmina i każda dzielnica ma mieć swojego reprezentanta. Ustawa nie uwzględnia jednak tego, że zdominowana przez PO
Rada Gminy Warszawa może tworzyć nowe dzielnice. Teoretycznie, chcąc wygrać wybory, mogłaby podzielić te przychylne sobie na wiele mniejszych, tak by każda miała swojego radnego. – To poważny błąd legislacyjny – oceniają prawnicy.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że za utworzeniem Super-Warszawy przemawiają argumenty merytoryczne. Opozycja nie ma jednak najmniejszych wątpliwości - ten projekt powstał tylko po to, by PiS mogło wygrać wybory w Warszawie, a w normalnych warunkach jest skazane na porażkę. Włączenie radnych z ościennych gmin, w których partia Jarosława Kaczyńskiego jest popularniejsza niż w samej stolicy, ma dać im przewagę w nowej radzie, a zatem zdobyć władzę.

Ile dzielnic, ilu radnych?

Szkopuł w tym, że obok Rady Warszawy ma działać także 31-osobowa Rada Gminy Warszawa, której przypisano istotne kompetencje - możliwość dokonywanie zmian w podziale dzielnicowym. W artykule 86. czytamy, że Rada Gminy Warszawa może dowolnie "tworzyć, łączyć, dzielić i znosić" dzielnice. Do całej operacji wystarczy jedna uchwała.

Ustawa jest tak skonstruowana, że gdyby zdominowana przez PO Rada Gminy Warszawa chciała bezwzględnie wykorzystywać swoje kompetencje, to również mogłaby się zająć geografią wyborczą. Pojawia się pytanie: czy jeśli Rada Gminy Warszawa zwiększy liczbę dzielnic (przykładowo z 18 do 26), to Rada Warszawy (skupiająca radnych ze stolicy i ościennych gmin) też będzie musiała się zwiększyć?

Jeśli tak, to Rada Gminy Warszawa mogłaby dowolnie poszatkować przychylne sobie dzielnice (chociażby Ursynów czy Wilanów) i w dużej Radzie Warszawy zwiększyć liczbę "swoich".

Ale sytuacja nie jest jednoznaczna. Z jednej strony w projekcie jest wyraźnie napisane, że każda dzielnica ma swojego przedstawiciela w radzie Warszawy. Z drugiej strony – liczba 50 członków jest "twardym" elementem projektu.

"Poważny błąd legislacyjny"

O opinię postanowiliśmy zapytać prawników.

Zdaniem Aleksandry Błaszczyńskiej, radcy prawnego z kancelarii Chałas i Wspólnicy proponowane zmiany prowadzą do nieusuwalnej sprzeczności wewnętrznej ustawy. - Polegającej na tym, że Rada Gminy Warszawa jest w istocie prawnie pozbawiona możliwości zmniejszenia oraz zwiększenia liczby dzielnic, pomimo uregulowania takiego formalnego uprawnienia w ustawie. Każda bowiem taka zmiana prowadzić będzie automatycznie do niezgodności z ustawą – tłumaczy Błaszczyńska.

Jak dodaje prawniczka, zmniejszenie liczby dzielnic (na przykład do 14) spowoduje, że liczba mandatów do zdobycia będzie zbyt duża (bo nadal 50) i organ nie będzie należycie obsadzony w wyborach. Z kolei zwiększenie liczby dzielnic doprowadzi do sytuacji, w której radnych zostanie wybranych zbyt wielu, albo któraś z dzielnic lub gmin w ogóle nie będzie mogła wybrać radnego.

- Jest to bardzo poważny błąd legislacyjny – przekonuje Błaszczyńska. - Tym poważniejszy, że akty organów gmin pozostają (w projekcie PiS – red.) pod nadzorem wojewody i sądów administracyjnych, podlegając wyeliminowaniu z obrotu prawnego w razie sprzeczności z prawem. Zatem wszystkie akty Rady Gminy Warszawy modyfikujące liczbę dzielnic będą musiały być usuwane z obrotu prawnego ze względu na niezgodność z ustawą - kwituje.

"Niespójność w ustawie"

Podobnie zapisy projektu ocenia radca prawny Damian Michalak. - Słusznie wychwyciliście państwo niespójność. Liczba radnych niekoniecznie musi korespondować z  liczbą jednostek pomocniczych. Kiedy ktoś zmniejszy liczbę dzielnic, dojdzie do sytuacji, że mamy za mało osób w Radzie Warszawy. Wówczas stanie się ona organem kadłubowym. Jeśli natomiast zwiększymy liczbę dzielnic - będzie kłótnia o to, kto usiądzie w ławach – wyjaśnia.

Radca przyznaje, że szukał kompromisu w innych przepisach, ale go nie znalazł. – Mówiąc wprost, wszystko gra do momentu, kiedy ktoś nie zmieni liczby dzielnic – zauważa i dodaje – gdybym był legislatorem, to przepis, który twardo wskazuje liczbę 50 osób w radzie napisałbym bardziej elastycznie.

"Zapisy są niekonstytucyjne"

- Niezależnie od powyższego, uregulowanie jest nie tylko błędne pod względem techniki legislacyjnej. Jest też niekonstytucyjne – dodaje Aleksandra Błaszczyńska.

Zdaniem radczyni, projekt PiS "zrywa z ogólnymi zasadami Kodeksu Wyborczego". Wybory powinny być bowiem równe. Podobnie jak równą siłę musi mieć głos każdego wyborcy. Z tego względu Kodeks wyborczy gwarantuje zawsze pewną elastyczność tworzenia okręgów wyborczych w zależności na przykład od liczby mieszkańców.

- Ścisły przydział jednego mandatu dla każdej dzielnicy i każdej gminy w oderwaniu od liczby mieszkańców powoduje, że konstytucyjna zasada równości wyborów nie jest zachowana. Głos mieszkańców niewielkich gmin ma dużo większą siłę, aniżeli głos mieszkańców licznie zamieszkanych dzielnic warszawskich - podsumowuje.

Ten problem obrazuje poniższa grafika:

 

Dyskusja w szerokim gronie

Ocenę komplikuje dodatkowo to, że szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania wyborów w nowej Warszawie wciąż nie są znane. PiS zaznaczył w swoim projekcie, że określi je odrębna ustawa.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Jacek Sasin przyznał, że część zapisów projektu ulegnie zmianie. Niewykluczone, że zmieni się też sposób wyboru przedstawicieli do rady aglomeracyjnej. Z okręgów jednomandatowych – na tryb proporcjonalny.

- W tej chwili zostały już skierowane zapytania do wszystkich organizacji samorządowych, skupiających samorządy, o opinie na temat ustawy, będziemy w Sejmie nad nimi deliberować - powiedział poseł PiS.

Karolina Wiśniewska /kv/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 09:01 ~Nick

  Uprzejmie prosimy o włączenie Łodzi do Warszawy.

 • Kopacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 19:36 ~Kopacz

  Maja~Maja

  Na akcję zawsze będzie reakcja. Drodzy nie piszcie "ten kraj" jest chory.

  To już nie jest „ten kraj”?

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 15:49 ~Antek

  FErD~FErD

  Czy Sielce też będą w Warszawie?

  Zgodnie z Wikipedią "Sielce stały się częścią Warszawy w roku 1916".

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 12:31 ~wawat

  Co do tytułu artykułu:
  Poważnym błędem w demokracji Polski jest PiS, a nie jego ustawa.
  W sumie Jarka nie rozumię (nie zażyłem leków!). Za komuny "walczył" z tym co teraz sam stosuje!!!
  Macie silniejsze leki??

 • andrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 11:58 ~andrew

  To nie ustawa tylko ustawka.

 • zaniepokojona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 11:28 ~zaniepokojona

  Nie da się ukryć, że jest to tylko i wyłącznie polityczna decyzja chodzi o przejęcie władzy Pisu w Warszawie, brak referendum na temat tego łączenia administracyjnego jest jednoznaczną wskazówką, że PiS Warszawy się boi, przykro tu mówić ale niektórzy ludzie nie posiadają elementarnej wiedzy społecznej i tym samym dają dowód poparcia dla PiSu. Centralizacja władzy w Warszawie jest dużym zagrożeniem dla przyłączonych gmin zostaną pozbawione autonomii a Warszawą rządził już PIS i dlatego Warszawa drugi raz nie da się oszukać
  Ludzie zacznijcie myśleć jeżeli uważacie, że skupienie władzy w jednym ręku da Wam korzyści to nie wiem macie krótką pamięć i nie pamiętacie już KC PZPR i tych złotych kibelków na Helu dla wybranych.

 • Maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 10:58 ~Maja

  Na akcję zawsze będzie reakcja. Drodzy nie piszcie "ten kraj" jest chory. Po pierwsze nasz kraj a po drugie nie kraj a określona grupa ludzi. Kaczyński choćby stanął na czubku i tak nie złamie większości Polaków.
  Nos do góry nie damy się.

 • FErD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 08:32 ~FErD

  Czy Sielce też będą w Warszawie?

 • mumi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 02:44 ~mumi

  ten kraj jest CHORY! kiedy czytam wypowiedzi jakiś ćwierćinteligentów, że po przyłączeniu do wawy pojadą autobusem za 2 złote to śmiać mi się chce, to - drodzy rodacy - że będziecie teoretycznie w stolycy nie wpłynie na odległość z waszej miejscowości do centrum, dalej tyle samo benzyny trzeba będzie zużyć na dojazd i podróż też będzie trwała tyle samo, a ktoś czyli KAŻDY mieszkaniec tej ąfi fąfi metropolii będzie musiał za to zapłacić w jakiejś formie ze swojej kieszeni, tak się płynie na Titanicu jest wesoło jest kolorowo a katastrofa wliczona w cenę...

 • bart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 00:32 ~bart

  andre_valenducqandre_valenducq

  To nie jest blad !!! Chca rozbic klike i to im sie uda !!!!!!!!!!!!


  Masz problem z używaniem polskich znaków czy piszesz z Rosji trolu?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »