Informacje

01.11.2012 22:09 Ratujmy Zabytki Powązek

Powązki: 120 tysięcy pierwszego dnia kwesty

Podczas pierwszego dnia 38. kwesty Ratujmy Zabytki Powązek zebrano ok. 120 tys. zł - poinformował przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.  Kwesta potrwa do 4 listopada.

Na rzecz powązkowskich zabytków kwestuje ok. 250 osób, głównie przedstawicieli świata teatru i filmu. Wśród kwestujących w czwartek można było spotkać m.in. Maję Komorowską, Wojciecha

Młynarskiego, Kazimierza Kaczora i Magdalenę Zawadzką.  Z puszką na datki pojawiła się również prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Tradycyjnie kwestę wspierał zespół Mazowsze oraz członkowie Towarzystwa i Miłośników Kolejnictwa.

Rekord w 2012 roku

W ubiegłym roku podczas trzydniowej kwesty zaduszkowej Ratujmy zabytki Powązek zebrano rekordowe 257,8 tys. zł.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje kwesty od 38 lat. Jego założycielem i wieloletnim przewodniczącym był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach. Do skarbonki ustawionej przy jego grobie, który znajduje się przy Alei Katakumbowej, zazwyczaj trafia najwięcej pieniędzy. W ubiegłym roku było to ponad 12,1 tys. zł.

Renowacja 1300 nagrobków

W ciągu 38 lat działalności Komitet zadbał o renowację ok. 1300 z ok. 2000 najcenniejszych grobów.

Jedna z najokazalszych renowacji, przeprowadzonych w ostatnim czasie dzięki staraniom komitetu, dotyczyła kaplicy nagrobnej rodziny Znamierowskich w kwaterze 188. Eklektyczną budowlę wzniesiono w 1882 r. według projektu znanego warszawskiego rzeźbiarza Bolesława Syrewicza.

Wśród najcenniejszych odnowionych w 2012 r. obiektów jest m.in. pomnik nagrobny Napoleona Łubieńskiego herbu Pomian, działacza kulturalnego. Nagrobek zdobi piaskowcowa rzeźba postaci Łubieńskiego, autorstwa Władysława Olszynki, oraz dwa zachowane medaliony portretowe z brązu, siostry zmarłego Adeli Łubieńskiej i ojca generała Tomasza Łubieńskiego, działacza społecznego i przedsiębiorcy. Inne odrestaurowane zabytki to m.in.: nagrobki Stanisława Wysockiego, rodzin Tafiłowskich, Potockich, Tańskich, kaplica Kazimierza Brzezińskiego, nagrobki rodziny Dembińskich.

Kryzys, mniej renowacji?

Z powodu obecnego stanu finansów w 2013 r. i prawdopodobnie w roku następnym, komitet zmniejszy liczbę prac konserwatorskich. Wpływy z 38. kwesty mają zostać przeznaczone w większości na pokrycie obecnych zobowiązań z tytułu wykonywanych konserwacji.  Zakres przyszłych prac konserwatorskich zależeć będzie także od pozyskanych środków z innych niż kwesta źródeł i z dofinansowania ze środków publicznych. W 2011 r. na remont powązkowskich zabytków władze Warszawy przekazały 126 tys. zł, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 60 tys. zł. Ponadto ok. 86 tys. zł pochodziło od osób prawnych i fizycznych.W 2013 r. Komitet planuje odnowienie ok. dziesięciu nagrobków średniej wielkości  powązkowskiej nekropolii, m.in. nagrobków rodzin Norwid, Błeszyńskich i Pałuskich. Rozpocznie się również odbudowa i renowacja muru cmentarnego oddzielającego Cmentarz Powązkowski od cmentarza żydowskiego wzdłuż dawnej ul. Smętnej.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę.

PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Futbolfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2012 16:52 ~Futbolfan

  Na Cmentarz Bródzieński (vel Bródnowski) także niech kwestują. Tak w ogóle nie tylko na Powązkach trzeba remontować nagrobki.

 • Adonis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2012 13:09 ~Adonis

  otco~otco

  nie wiem dlaczego kwestują? HGW ma duże premie jeszcze większe rozdaje to mogłaby sama wypełnić całą te puszkę

  Władza jest pazerna...

 • otco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2012 22:40 ~otco

  nie wiem dlaczego kwestują? HGW ma duże premie jeszcze większe rozdaje to mogłaby sama wypełnić całą te puszkę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »