Informacje

24.06.2018 15:40 południowa obwodnica warszawy

POW: Jaki obiecuje filtry w tunelu.
Wcześniej rząd się nie zgodził

SERWISY:


- Będą filtry oczyszczające w tunelu pod Ursynowem, łączącym Południową Obwodnicę Warszawy - zapowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki. "Ratusz od początku roku apelował o filtry na Ursynowie. Dobrze, że rząd wycofał się ze złej decyzji" - odpowiedziała na Twitterze prezydent Warszawy.

- Przez wiele lat mieszkańcy walczyli o to, aby zbudować filtry oczyszczające powietrze w tunelu, który ma przechodzić przez Ursynów i ma prowadzić Południową Obwodnicę Warszawy. I tyle lat mieszkańcy o to walczyli dlatego, że Platforma Obywatelska popełniła błąd przygotowując przetarg do tej inwestycji bez filtrów oczyszczających powietrze - zaznaczył kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy podczas niedzielnego briefingu.

"Będą filtry"

Jak podkreślił, był kilka dni temu w Ministerstwie Infrastruktury i ma pozytywną informację dla mieszkańców Ursynowa. - Będą proszę państwa filtry oczyszczające powietrze w tunelu, tym największym tunelu w Polsce łączącym Południową Obwodnicę Warszawy. Chcę państwu powiedzieć, że sprawy związane z walką ze smogiem, z poprawą jakości powietrza, z ekologią będą bardzo wysoko w naszej agendzie programowej. Jako pierwsza grupa przedstawiliśmy kompleksowy program walki ze smogiem w Warszawie, który całe szczęście i za to dziękujemy zyskał pozytywne oceny, pozytywne opinie - powiedział Patryk Jaki.

Zaznaczył, że gdy powstanie tunel, powstaną również filtry oczyszczające powietrze. Szczegółów ustaleń w ministerstwie jednak nie ma.

Jak pisaliśmy, ursynowskie stowarzyszenia mówiły w sobotę jednym głosem. Podpisały pakt w sprawie montażu filtrów spalin w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Nawiązując do sobotniego protestu przeciwko budowie tunelu pod Ursynowem bez filtrów oczyszczających Jaki zaznaczył, że jest oburzony, że "brała w nim udział Platforma, która doprowadziła, do tego, że ten protest w ogóle miał miejsce". - Gdyby Platforma przygotowała dobrze ten przetarg, to dzisiaj my nie musielibyśmy nic naprawiać, nie musielibyśmy przygotowywać żadnej recepty. Mielibyśmy pewność, że filtry oczyszczające powietrze z tych dwóch części tunelu po prostu będą. A tak trzeba naprawiać ich błędy - podkreślił.

Dodał, że nie byłoby tego sukcesu bez zaangażowania radnych Ursynowa i Wilanowa, stowarzyszeń, które wspierały tę inicjatywę i wielu organizacji pozarządowych.

Sprawę skomentowała na Twitterze prezydent Warszawy. "Ratusz od początku roku apelował o filtry na Ursynowie. Dużo wcześniej niż zaczęła się "kampania wyborcza". Dobrze, że rząd wycofał się ze złej decyzji. Tylko dlaczego decyzje rządu ogłasza kandydat na prezydenta?" - napisała prezydent stolicy.


W lutym tego roku informowaliśmy o decyzji Ministerstwa Infrastruktury
, które odrzuciło odwołanie miasta dotyczące możliwości instalacji filtrów spalin w tunelu POW. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, wojewoda nakazał jedynie... zostawić na nie miejsce.

Południowa obwodnica Warszawy

Stanowisko w tej sprawie pod koniec ubiegłego roku zajęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jak możemy przeczytać w liczącej 168 stron decyzji środowiskowej, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (inwestor drogi - red.) ma zostawić miejsce na montaż urządzeń oczyszczających powietrze.

RDOŚ nakazał też, by po otwarciu tunelu drogowcy codziennie, przez całą dobę monitorowali jakość powietrza. Od wyników pomiarów uzależniony będzie montaż samych urządzeń.

Południowa Obwodnica Warszawy to droga ekspresowa, która pobiegnie przez Ursynów, Wilanów i Wawer. Umożliwi powiązanie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia oraz połączenie z Trasą Armii Krajowej, co ułatwi dojazd do Gdańska czy Białegostoku.

SOBOTNIE POROZUMIENIE W SPRAWIE FILTRÓW:

PAP,ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 10:17 ~Warszawiak

  Ten pan obieca Wam nawet gruszki na wierzbie , żeby posadzić tyłek na stołku prezydenta Warszawy . Panie Jaki , to podłe tak oszukiwać ludzi ! ŻEBY NIE WIEM CO PAN OBIECYWAŁ NIE ZAGŁOSUJĘ NA PANA .

 • GdzieRozliczaszPITkolego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 14:08 ~GdzieRozli…

  Mój kraj taki krótkowzroczny, chłopczyka ze wsi co to obiecuje złote góry bez pokrycia i przekrętasa niechlubnie "zasłużonego" dla Ursynowa będą chwalić i książki o nich pisać.

  Głosować, nie zabronie, a niech mnie! Nawet zachęcam do jak największej frekwencji, ale przypomnijcie sobie co Guział nabroił za czasów swojej kadencji na Ursynowie, a jak wierzycie w obietnice pazia co nic jeszcze nie zrobił, a zapewnia, że jest inaczej to zachęcam do zainteresowania się FAKTYCZNYMI osiągnięciami tychże kandydatów.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 10:29 ~Karol

  A Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.

  Naprawdę wierzycie w obietnice Jakiego? Nic Was doświadczenie z politykami a w szczególności z PiS-em nie nauczyło?

 • Benio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 09:44 ~Benio

  To jest najlepsze:

  W lutym tego roku informowaliśmy o decyzji Ministerstwa Infrastruktury, które odrzuciło odwołanie miasta dotyczące możliwości instalacji filtrów spalin w tunelu POW.

  Ale winna jest HGW... :-)

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 09:40 ~pol

  A ja będę walczył o wschodnią obwodnicę - to leży w interesie większości ,a nie garstki przeciwników


  zielonka_2000~zielonka_2000

  Brawo mieszkańcy Ursynowa! Udowodniliście, że warto walczyć o swoje interesy, a w jedności jest siła. My w Zielonce właśnie organizujemy protesty przeciwko budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy i Wasz sukces dodaje nam sił do walki! Brawo!!!

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 09:00 ~stonka

  Panie pośle Jaki, w jakim trybie załatwił Pan filtry w tunelu POW? Proszę o odpowiedź kiedy zostanie na budowlę filtrów ogłoszony przetarg. Dziękuję serdecznie.

 • szrama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 00:16 ~szrama

  Jaki obiecał już nawet tęczę i paradę równości. Wszystko zrobi żeby podlizać się Warszawiakom. Żałosny gość. A po wyborach - wicie, rozumicie, żartowałem :D Będzie układ jak w Opolu i pomniki smoleńskie na rogu każdej ulicy wiadomego imienia.

 • Żona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2018 23:19 ~Żona

  A obieca, pewnie, że obieca, on wszystko obieca, Bóg mnie pokarał takim chłopem...

 • zielonka_2000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2018 22:21 ~zielonka_2000

  Brawo mieszkańcy Ursynowa! Udowodniliście, że warto walczyć o swoje interesy, a w jedności jest siła. My w Zielonce właśnie organizujemy protesty przeciwko budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy i Wasz sukces dodaje nam sił do walki! Brawo!!!

 • sam swój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2018 19:10 ~sam swój

  Lepiej niech obieca flirty w tunelu. Może być weselej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »