Informacje

16.01.2018 21:24 przetarg na autora koncepcji

Poszukiwane pomysły
na 600 praskich lokali

SERWISY:


Ponad 600 lokali na Starej i Nowej Pradze czeka na koncepcję gospodarowania. Ratusz ogłosił przetarg na opracowanie planu długofalowego zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi. Oferty można składać do końca stycznia.

Celem przetargu jest wybór podmiotu, który zajmie się opracowaniem koncepcji gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do miasta na czterech wybranych obszarach - Starej i Nowej Pragi, w rejonie Dworca Wschodniego oraz na Kamionku.

- Podmiot, który wygra przetarg, będzie musiał przeanalizować obecne usługi, przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców i na koniec opracować koncepcję zestawu branż i funkcji na określonych praskich ulicach - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Decyzja mieszkańców

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie analiza obecnego stanu sektora handlu i usług oraz sytuacji pustostanów na wskazanych obszarach. Jak zapowiada ratusz, wykonawca będzie też odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji społecznych, dzięki którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat dostępnych usług oraz zasugerują, jakie warto byłoby wprowadzić.

Dodatkowo, jeśli będzie to możliwe w opracowanej koncepcji mógłby zostać określony tak zwany profil przewodni każdej z ulic. "Opracowanie będzie musiało zawierać rekomendacje dotyczące zestawu branż i funkcji najemców z uwzględnieniem ich różnorodności, który będzie najlepszy z punktu widzenia mieszkańców" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Ożywienie gospodarcze

Poza tym, w koncepcji ma też znaleźć się dokumentacja techniczna dla lokali, które nie były wynajmowane od co najmniej roku. Ratusz zakłada, że wykonawca dokona analizy czynników, które mogą "ograniczać zainteresowanie przedsiębiorców wynajęciem danej przestrzeni". Czego skutkiem będzie stworzenie poradnika zawierającego profilowanie najemców. Taki poradnik ma też uwzględniać propozycje zmian w procedurach najmu, które zachęcą przedsiębiorców.

Odpowiednia polityka lokalowa ma doprowadzić do ożywienia gospodarczego i ochronę działań o dużej wartości społecznej czy kulturowej.

Jak informuje ratusz, projekt jest częścią Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Będzie współfinansowany z unijnych środków. W sumie miasto przewiduje 749 tysięcy złotych na opracowanie koncepcji i związane z tym działania.

Program rewitalizacji Pragi

W ramach programu rewitalizacji Pragi w ostatnim czasie odnowiono 10 szyldów północno-praskich rzemieślników. Projekt "re:design 4" objął lokale działające przy ulicach: Ząbkowskiej 11, Wileńskiej 21 i 31, Stalowej 14 i 15, Szwedzkiej 7 oraz  11 Listopada 12. Każdy z szyldów swoim wyglądem nawiązuje do tradycji warszawskiej typografii. O inicjatywie pisaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl.

Programu Rewitalizacji na Pradze Południe, Pradze Północ i Targówku rozpoczął się w 2015 roku. To w jego ramach zrealizowano między innymi Centrum Kreatywności Targowa, Centrum Młodych przy Inżynierskiej czy Muzeum Warszawskiej Pragi. Trwają też prace nad stworzeniem pierwszej w Warszawie kamienicy międzypokoleniowej przy Stalowej 29 i Centrum Kultury Nowa Praga w pałacyku Konopackiego. W ramach programu rozbudowywana jest też II linia metra.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o Centrum Kreatywności na Targowej:

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2018 10:42 ~real

  Chwila. Teraz lokale stoją puste, bo NIKT ICH NIE CHCE WYNAJĄĆ!
  A Hania, by rozwiązać problem pustych lokali, których NIKT ICH NIE CHCE WYNAJĄĆ, zatrudnia firmę prywatną, która za grube pieniądze napisze bajkę pod tytułem - Jak wyobrażam sobie najemców?

  I jak okaże się, że potrzebni są szewcy, krawcy, hodowcy gęsi, to hania będzie płaciła ludziom, by zechcieli się nauczyć rzemiosła i za pensję z ratusza, siedzieli jako aktorzy w tej bajce o wspaniałym mieście pod rządami najwspanialszej z prezydent???

  To może, by było taniej i szybciej, w tych lokalach umieścić bezrobotnych absolwentów szkół teatralnych?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 18:27 ~real

  julek~julek

  Ludzie czy ja śnię ??? Oni uważają że "odgórnie" może jakąś nadzwyczajną ustawą albo rozporządzeniem zagospodarują lokale... :) Komunizm czy głupota w najwyższej formie???

  Jak znam HGW, to będą zachęty finansowe z naszych podatków, dla zaprzyjaźnionych organizacji aktywistycznych, by zechcieli łaskawie wziąć te lokale za darmo :)

 • julek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 17:59 ~julek

  Ludzie czy ja śnię ??? Oni uważają że "odgórnie" może jakąś nadzwyczajną ustawą albo rozporządzeniem zagospodarują lokale... :) Komunizm czy głupota w najwyższej formie???

 • MatowyMat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 16:22 ~MatowyMat

  A wygląda to tak: Jest lokal do wynajęcia w stanie "do remontu". Najemca zgadza się na jakąś nawet sensowną stawkę najmu, która wydaje się atrakcyjna, gdyż przeprowadza on remont na własny koszt. Umowa na 2-3 lata. Najemca inwestuje i uruchamia działalnoś. Po dwóch latach przychodzi pełny ZUS, a z urzędu dzielnicy propozycja nowej stawki najmu wyższej o jakieś 200% "no bo standard lokalu wysoki" w wyniku remontu wykonanego na koszt najemcy. Najemca zwija interes. Lokal stoi pusty 2-3 lata i znów jest w stanie "do remontu", bo w międzyczasie ktoś zdąrzył się 5 razy włamać i go zdewastować i tak to się kręci.
  W innym wariancie nieremontowany lokal rotacyjnie co 2 lata zmienia najemcę i przeznaczenie, bo nowa proponowana stawka najmu jest "tylko" o 100% większa+pełny ZUS. Tak wyglądają w Warszawie wszystkie lokale uzytkowe wynajmowane przez miasto.

 • Lokals

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 14:34 ~Lokals

  W każdej normalnej części Warszawy o tym, jaka działalność jest prowadzona w lokalu i ile jest pustostanów decyduje ręka rynku! Po prostu na Pradze jest dużo ubogich ludzi, starych, z nałogami, a i młodzi nie mają w głowie chodzenia po kawiarniach, drogich restauracjach, pizzeriach, burgerowniach, cukierniach, lodziarniach... Wystarczy Biedra z czteropakiem za 8 zeta. Stąd puste lokale na Pradze. Ot moja diagnoza. Poproszę te 700 tysi za fatygę.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 12:35 ~gaga

  HGW potrafi~HGW potrafi

  Hania ma kolejne zadanie, "zagospodarować" 600 lokali :)

  niech zagospodaruje swoją osobą jeden - 3x3 na Rakowieckiej....

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 10:24 kubat

  Tomek Mucha~Tomek Mucha

  Praga to część Warszawy która w ostatnich kilku latach zmieniła się chyba najbardziej. Wiele remontów, inwestycji i rewitalizacji dosłownie odczarowało tą dzielnicę. Widać też że komunikacja oraz życie stało się łatwiejsze. Brakuje tylko właśnie większej ilości miejsc w których nie tylko mieszkańcy ale i ludzie odwiedzający Pragę będą mogli się zatrzymać. Mam nadzieję że będą to lokale pasujące do klimatu Pragi który jest niepowtarzalny.

  "...ludzie odwiedzający Pragę będą mogli się zatrzymać...". Skoro stać Miasto na finansowanie tego typu instytucji, może ktoś zastanowi się czemu padają małe zakłady rzemieślnicze, usługowe i handlowe. Kto je wykańcza, wysysając wysokość czynszu z palca. Na moim osiedlu, w ciągu ostatnich 2 lat zlikwidowało się trzy sklepiki i dwa punkty usługowe. Właściciele ich podawali tylko jeden motyw tego - windowanie czynszu i to we wszystkich przypadkach w budynkach zasobu miejskiego. Nie prywatnych kamieniczkach.

 • kroll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 10:13 ~kroll

  na cacy powino byc wszystko zrobiona wysiada to miejsce spotkan kultu szlify cegiel lub styropian renowacja za przystankiem pare drzewa wyciac i wypic pomarzyc

 • Hania potrafi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 09:18 ~Hania potrafi

  Prof Hania jest zdolna. Znajdzie pomysł na te 600 lokali, tak samo jak znalazła pomysły na kamienice i działki.

 • hania potrafi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2018 08:31 ~hania potrafi

  HGW potrafi rewitalizować.
  Wystarczy popatrzeć, jak pięknie zrewitalizowała Plac Powstańców, przed Bankiem. Jak tam pięknie, tłoczno i gwarno, prawdziwe Kultowe Miejsce, ulubiony punkt spotkań mieszkańców i obowiązkowy przystanek każdej wycieczki :)

  Nawet targ rybny nie pomógł w reanimacji tego denata stworzonego przez HGW.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »