Informacje

07.09.2012 06:10 fragmenty starego mostu wyłowią na dniach

Poszukiwacze "skarbów" walczą z czasem

SERWISY:

Dla nich niski poziom wody w Wiśle to okazja, by zakończyć trwające od kilku miesięcy przygotowania. Poszukiwacze "skarbów" liczą, że w najbliższych dniach uda się wydobyć i przetransportować pierwsze fragmenty starej konstrukcji mostu Poniatowskiego, która zalegają na dnie od 1945 roku.

Gdy woda w Wiśle osięgnęła rekordowo niski poziom, szczątki mostu po praskiej stronie stolicy mogą oglądać spacerowicze. Ale to przede wszystkim ułatwienie dla robotników, którzy od marca przygotowują się do wydobycia fargmentów starej przeprawy.

Wyłowią na dniach?

- Trzeba wyczyścić pewne fragmenty mostu i rozkuć beton, żeby do innych się dostać. Jest sporo prac pomocniczych - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Barbara Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Właśnie na zlecenie IBDiM wyspecjalizowana ekipa pracuje przy wyławianiu starej przeprawy. O robotach pisaliśmy już w kwietniu tego roku. Przygotowania są jednak pracochłonne, a rzeka bywa kapryśna. - Prace trwają długo. Były momenty, że trochę mocniej popadało. Wisła nanosiła piasek i wszystko było przysypywane. Prace trzeba było rozpoczynać od nowa - wyjaśnia  Rymsza.

Trafią do instytutu

Teraz wszystko jest jednak na dobrej drodze, by szczątki wreszcie wydobyć. - Wody jest bardzo mało, więc mamy nadzieję, że w najbliższych dniach uda się wydobyć fragmenty i przetransportować do instytutu - przekonuje Rymsza.

Później szczątki trzeba będzie zabezpieczyć. - Chcemy jeszcze we wrześniu przeprowadzić prace antykorozyjne, a później wystawić wyłowione fragmenty na terenie naszego instytutu - zapowiada Rymsza.

Również most Kierbedzia

Na początku roku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o odnalezionym po prawie 70 latach fragmencie mostu Kierbedzia, najstarszej warszawskiej stałej przeprawy. Most Kierbedzia stał w miejscu, gdzie dziś jest most Śląsko-Dąbrowski.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mintra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2012 21:26 ~mintra

  A kiedy obudzi sie nasz konserwator zabytkow?.?

  Gdzienon jest???

 • normalny człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2012 12:25 ~normalny…

  A gdzie nadzór konserwatorski i archeologiczny ? ludzi z wykrywaczami ścigają bo monetki z PRL wykopują a tutaj !!! niszczy się zabytki na oczach wszystkich i NIC !!! SKANDAL !!!

 • syreniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2012 17:15 ~syreniarz

  Hmm, dziwny to ratunek zabytku. Coś co było niemal całe i można było sobie na to wejść teraz jest w kawałkach. Elementy metalowe cięte palnikiem, betonowe chodniki rozbite koparką, drewniana kostka, którą wyłożono ulicę (tak ulica na tym moście w 44 była wyłożona kostką drewnianą kol. Nick w przeciwieństwie do chodnika) - leży w piachu niezauważona i zero nadzoru konserwatorskiego. Jeszcze trochę takiego ratunku tej dawnej Warszawy i pozostaną tylko zdjęcia.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 23:52 ~aaaa

  Przecież w warszawie i tak już niema prawdziwych warszawiaków co to za bitwa i wywyższanie się, ja od dzieciństawa niemieszkam w warszawie, moi sąsiedzi tez z tamtąd uciekli. Wszyscy prawdziwi warszawiacy wiedzą że teraz większośc to przyjezdni a niby skąd się wzioł ursynów może tam prawdziwi z dziada pradziada są jak ta dzoelnica od niedawna tak naprawde jest jak mój ojciec był mały to opokwiadał jak tam kapusta rosła

 • Aniela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 22:19 ~Aniela

  byłam dziś ,nic tam nie robią...

 • obet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 22:16 ~obet

  pejsiak~pejsiak

  Pozdrawiam prawdziwych, pelnokrwistych,czystowarszawskich braci chrzescijan,i przypominam Wam:Ulice Wasze ,kamienice Nasze.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 21:33 ~Nick

  Loki~Loki

  Wartość to to miało, dopóki nie dorwała się do tego banda z palnikami. Zachowała się drewniana powierzchnia jezdni, zachowały się barierki i resztki latarni. Tak, jak przęsło spadło do Wisły w 44. Teraz będzie to tylko mały kawał blachy, bo wydobycie przeprowadzają ludzie nie mający o tym najmniejszego pojęcia (zabytek palnikiem i koparą!?).

  Co ty za brednie pioszesz? Byłeś tam?Żadnej drewnianej jezdni w 45 juz tam nie było. Był o dziwo asfalt. A w wydobywanym fragmencie nie ma juz od lat5 barierek ani latarni, zostały jedynie tory tramwajowe i resztki odciągów.

 • Sammna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 19:53 ~Sammna

  czy naprawde stac nas na takie kosztowne kaprysy??? w dobie kryzysu no chyba ze chodzi o to by dac ludziom prace...

 • nervosol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 19:40 ~nervosol
  smoker~smoker

  Tak w sumie po co nam ten most? Rozumiem posprzątać rzekę, ale żeby w muzeum trzymać stary most. Z resztą jak widać na zdjęciach mocno pocięty palinkami.
  mirol~mirol

  To jest historia Warszawy, po tych mostach chodzili nasi pradziadowie. To jest jakby część nas samych, rodowitych Warszawiakow. Napływowym ciężko to zrozumieć niestety....
  Warszawianka~Warszawianka

  Słoikowi pradziadowie krowy paśli a nie po naszym moście się przechadzali, to i słoiki nie uważają tego za pamiatkę...
  kostar~kostar

  Kiedy "słoikowi" pradziadkowie paśli krowy, warszawscy podcinali pejsy...


  ...oburzyły się słoiki, które za wszelką cenę chcą być "miastowi" :).

 • pejsiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 18:57 ~pejsiak

  Pozdrawiam prawdziwych, pelnokrwistych,czystowarszawskich braci chrzescijan,i przypominam Wam:Ulice Wasze ,kamienice Nasze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »