Informacje

23.09.2017 18:58 odsłonięcie pomnika Stanisława Sosabowskiego

"Poświęcił całe życie Polsce"

SERWISY:


Pomnik generała Stanisława Sosabowskiego - twórcy i dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej - odsłonięto w sobotę na Żoliborzu. Był to ostatni akcent obchodów 76. rocznicy sformowania brygady oraz Dnia Spadochroniarza.

Innymi punktami obchodów, które odbyły się z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej, był pochówek jednego z ostatnich żołnierzy brygady, gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, który zmarł w styczniu br. w Wlk. Brytanii w wieku 101 lat. Złożono też kwiaty na grobie gen. Sosabowskiego na wojskowych Powązkach. W Muzeum Wojska Polskiego zaprezentowano historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej.

- Gen. Sosabowski poświęcił całe życie Polsce - mówił wiceszef MON Michał Dworczyk podczas uroczystości odsłonięcia pomnika przy pl. Inwalidów, niedaleko pomnika 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Podkreślał, że polscy żołnierze na Zachodzie z determinacją walczyli o wolną i suwerenną Polskę, co wtedy niestety się nie udało. - Dziś możemy cieszyć się wolnością m.in. dzięki żołnierzom brygady. Dlatego jesteśmy im winni wdzięczność - zaznaczył.

Niedaleko willi

Rolę polskich żołnierzy w bitwie pod Arnhem podkreślał w swym wystąpieniu Raphael Varga, charge d'affaires ambasady Królestwa Niderlandów, która ufundowała pomnik wraz z Fundacją Driel-Polen, kultywującą pamięć udziału brygady w bitwie. Autorem popiersia jest holenderski rzeźbiarz Martin Abspoel, który zrezygnował z honorarium za jego wykonanie.

Pod pomnikiem - umiejscowionym kilkaset metrów od willi, w której przed wojną mieszkał Sosabowski - złożono wieńce i kwiaty. Obecni byli m.in. żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, która kontynuuje tradycje 1. brygady.

Sosabowski urodził się w 1892 r. Przed I wojną światową działał w ruchu niepodległościowym. W listopadzie 1918 r. zgłosił się do Wojska Polskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Wojenną. W latach 1928-1939 pełnił funkcje dowódcze w pułkach piechoty. Brał udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. Dotarł na Zachód, najpierw do Francji a po jej klęsce - do Wlk. Brytanii.

Otrzymał przydział na dowódcę formującej się 4. Kadrowej Brygady Strzelców, z której postanowił stworzyć pierwszą w historii WP jednostkę spadochronową. 23 września 1941 r. premier i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski nadał jej oficjalną nazwę i pozostawił do swej wyłącznej dyspozycji. Celem desantowców było przedostanie się drogą powietrzną do walczącej Warszawy, jednak nie zgodzili się na to Brytyjczycy.

Pracował jako robotnik

We wrześniu 1944 r. brygada wzięła udział w największej w II wojnie światowej operacji powietrzno-desantowej sprzymierzonych, której celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Cała operacja zakończyła się porażką, a straty brygady sięgnęły blisko 40 proc. Brytyjczycy winą obarczyli m.in. Sosabowskiego - któremu zarzucono niedopuszczalną krytykę swego dowództwa. W konsekwencji odebrano mu dowództwo brygady.

Po wojnie Sosabowski pozostał w Wlk. Brytanii, gdzie pracował jako robotnik. Zmarł w 1967 r. w Londynie. Jego prochy trafiły - zgodnie z wolą - na wojskowe Powązki.

TAK WYGLĄDAŁO ODSŁONIĘCIE POMNIKA WITOLDA PILECKIEGO:

 

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • michel40

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 11:36 michel40

  wnuk bohatera~wnuk bohatera

  Nie wiem Michael czy jesteś taki niedouczony , czy piszesz to co zaświtało w Twoim mikroskopijnym móżdżku . Poczytaj najpierw a później się wypowiadaj . Oni nie uciekli ich wywieźli i jedynym ich marzeniem było wrócić i walczyć tu . Obrażasz pamięć bohaterów

  Napisałem ogólnikowo "uciekli", bo jedni wyjechali, drudzy uciekli. Bohaterom oddaję cześć i to wszystkim, bez względu kto rządzi.

 • Julian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 11:09 ~Julian

  Trochę mnie to dziwi, bo dzisiaj mają preferencje ołtarzyki, pomniki, popiersia, płaskorzeźby, płyty pamiątkowe, ulice, place i skwery Tego bliźniaka....

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 08:34 Grzcie2083

  michel40michel40

  Tak z ciekawości, kiedy zaczniemy wynosić na ołtarze tych co zostali w kraju, a nie tych co uciekli?

  Wstawiłeś sobie w awatar dwie flagi , nimi się podpierasz a mózgu niestety ci nie przybyło.

 • wnuk bohatera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 21:42 ~wnuk bohatera

  Nie wiem Michael czy jesteś taki niedouczony , czy piszesz to co zaświtało w Twoim mikroskopijnym móżdżku . Poczytaj najpierw a później się wypowiadaj . Oni nie uciekli ich wywieźli i jedynym ich marzeniem było wrócić i walczyć tu . Obrażasz pamięć bohaterów

 • michel40

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2017 20:30 michel40

  Tak z ciekawości, kiedy zaczniemy wynosić na ołtarze tych co zostali w kraju, a nie tych co uciekli?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »