Informacje

08.09.2013 16:57 Konferencja na Stadionie Narodowym

"Poświęcenie Ryszarda Siwca ratowało honor Polaków"

SERWISY:


- Poprzez samospalenie na Stadionie X-lecia w proteście wobec inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. Ryszard Siwiec ratował honor Polaków - mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym prezes IPN Łukasz Kamiński.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Karta i Dom Spotkań z Historią w związku z 45. rocznicą samospalenia Ryszarda Siwca na Stadionie X-lecia przybliżono znaczenie jego dramatycznego protestu, podjętego wskutek interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Symboliczne miejsce

- Tuż przed południem 8 września 1968 r. zaprotestował Ryszard Siwiec płonąc na Stadionie X-lecia. Ten moment sprzed 45 lat można przyjąć jak znak, symbol polskiej drogi do niepodległości - tłumaczył prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.

Jak podkreślił, symboliczne jest miejsce, w którym zorganizowano konferencję - Stadion Narodowy, powstały w miejsce istniejącego do 2008 r. Stadionu X-lecia. - Apeluję do polskiego parlamentu, aby znakiem tego stadionu była polska droga do wolności, od komunizmu do demokracji - mówił Gluza popierając pomysł ustanowienia Siwca patronem nowego stołecznego stadionu.

Prezes Karty przypomniał, że dramatyczny czyn Siwca przez długie lata nie był powszechnie znany, a postać filozofa i byłego żołnierza AK, który dokonał w 1968 r. samospalenia, zanim doczekała się upamiętnienia w wolnej Polsce, uczczono w Czechach, gdzie - w Pradze - istnieje jego ulica oraz pomnik. Czesi uhonorowali Siwca przyznając mu pośmiertnie także Order Tomasza Masaryka.

"Udowodnić, że wolność jest niepodzielna"

W opinii obecnego pierwszego sekretarza ambasady Czech Jana Krivosa czyn Siwca był aktem wielkiego bohaterstwa. - W odpowiedzi na inwazję Wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację postanowił on nie tylko wstrząsnąć sumieniem Polaków, ale także udowodnić, że wolność jest niepodzielna, a ludzkiej godności nie może złamać nawet najokrutniejszy reżim czy agresja - mówił w niedzielę Krivos podkreślając, że za przykładem Siwca poszedł czeski student Jan Palach, który dokonał samospalenia w 1969 r., stając się symbolem czeskiej walki o wolność.

- 45 lat temu w całej Polsce setki osób decydowały się na to, aby zaprotestować przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Żaden z tych protestów nie miał tak wielkiego i głębokiego znaczenia jak samospalenie Ryszarda Siwca (...). Poświęcenie jednego człowieka ratowało wówczas honor Polski i Polaków - podkreślił prezes IPN Łukasz Kamiński.

Jak wyjaśnił, poświęcając swe życie dla upragnionej wolności Siwiec stał się głosem sumienia wielu uciśnionych narodów. - Jego czyn nie był tylko protestem, to było głębokie wezwanie do obrony podstawowych wartości i praw człowieka, prawdy, wolności - zaznaczył Kamiński.

"Widzę człowieka, który płonie"

- Mamy kolorowy, piękny stadion, a ja nie wiem dlaczego cały czas widzę przed oczyma Ryszarda Siwca, widzę 100 tys. ludzi i święto dożynkowe, widzę człowieka, który płonie i coś krzyczy (...). Ten obraz jest silniejszy - mówił Maciej Drygas, reżyser filmu dokumentalnego "Usłyszcie mój krzyk" z 1991 r. opowiadającego o samospaleniu Siwca.

- Ten człowiek, jego czyn, cały jego kodeks moralny jest mi niezwykle bliski - przyznał Drygas tłumacząc, że dokument o dramatycznych wydarzeniach sprzed 45 lat jest pokazywany na całym świecie, mają one ponadczasową wymowę. - Mamy niezwykłą postać, bohatera. Naszym obowiązkiem jest robić wszystko, aby o nim nie zapomnieć - zaakcentował filmowiec.

Rusza projekt edukacyjny

Podczas konferencji opowiedziano także o idei projektu edukacyjnego IPN "Krzyk szarego człowieka. Ryszard Siwiec 1909-1968". Jak mówił Marcin Krzanicki z rzeszowskiego oddziału IPN, w ramach inicjatywy uruchomiono stronę internetową poświęconą Siwcowi - www.ryszardsiwiec.com; ponadto wydano dostępny w trzech językach (polskim, angielskim i czeskim) e-book, a także płytę CD z zawartością polskiej edycji serwisu internetowego, przeznaczoną dla placówek oświatowych. Poza tym do najnowszego numeru miesięcznika "pamięć.pl" dołączono broszurę "Całopalny".

Dyrektor Domu Spotkań z Historią Piotr Jakubowski przypomniał, że w DSH prezentowany był film Agnieszki Holland "Gorejący krzew" opowiadający o samospaleniu Jana Palacha. W przyszłym tygodniu planowane są projekcje innych filmów, a także - w czwartek - dyskusja dotycząca samospalenia jako formy protestu.

Usłyszeli przesłanie Siwca

Po konferencji na telebimie Stadionu Narodowego wyświetlono archiwalne materiały filmowe ukazujące samospalenie Siwca. Uczestnicy spotkania usłyszeli także fragment jego przesłania, które nagrał przed śmiercią. "Ludzie! Ludzie! Opamiętajcie się! (...) Nie dajcie się mordować! Żeby taka czy inna grupa ludzi zdobyła władzę totalną! (...) Usłyszcie mój krzyk! Krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie! Opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!" - krzyczał łamiącym się głosem Siwiec.

Po usłyszeniu tego dramatycznego apelu syn Ryszarda Siwca - Wit nie krył wzruszenia. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że słowa ojca, mimo upływu lat, nie straciły na swojej aktualności. Podkreślił, że ojciec zdecydował się na samospalenie pomimo tego, że miał kochającą rodzinę - żonę, dzieci. "Nade wszystko jednak kochał wolność" - podsumował.

Zobacz odsłonięcie pomnika w maju 2012 roku:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • OSZUKANY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 15:31 ~OSZUKANY

  I PO CO MU BYŁ POTRZEBNY TEN BOLESNY WYGŁUP (: .. DLA KOGO ? ... I W CZYIM IMIENIU :(....

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 14:33 me_gusta_rozpusta

  ogromny szacunek dla śp.Ryszarda Siwca, ale powstałby niebezpieczny precedens.

  Czy jeśli przed Pałacem Namiestnikowskim dokona samospalenia wyznawca sekty smoleńskiej, to czy po 45 latach skwerek ten miałby szansę otrzymać jego imię..?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 10:49 kubat

  Toż to pasjonujący artykuł, plasuje się nawet przed rewelacjami o zwycięskim hamburgerze. :-)

 • marekian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 09:29 marekian

  Obecnie powinna się spalić cała bez wyjątku Polska . Część ze wstydu do czego doprowadzili przez ostatnie 15 lat rządzący , a druga połowa powinna sie spalić , ale to do imentu , a nie na niby za to , że Polska uczestniczy od 20 lat w wojnach najeźdźczych jako ciężko uzbrojone korpusy ekspedydcyjne w Afganistanie , Iraku , w większości krajów Afryki płn, i naółwysie Arabskim , obecnie wysyłają ich do Syrii na kolejną masakrę .
  W tych wojnach śmierć poniosło około 1500-2000 polskich żołnierzy , zniczone zostało na miliardy złotych drogie kupione za granicą a nie zrobione u siebie uzbrojenie , będziemy przez następne lata płacić miliardowe renty i odszkodowania ludziom , żołnierzom i wdowom oraz dzieciom sierotom po zabitych ojcach w tych polskich najazdach zbrojnych na inne kraje .
  A ilu rannych było żołnierzy polskich w najeździe na Czechosłowację , ilu żołniezy zginęło . Pewnie żaden , chyba żę zasnął i wypadł z transportera , lub cobie nabił guza wysiadająć z wieżyczki czołgu lub o właz . Gzie jesteście współcześni bohaterowie-hajcerzy w proteście co się wyprawia , dlaczego się teraz patrioci i demokraci nie palicie , choćby tylko ze WSTYDU , wy wolicie lizać tyłki Amerykańcom a oni was mają właśnie tam !!!!

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 09:16 ~miki

  Ani to było potrzebne ani znaczące...
  Za to bardzo po Polsku... bez sensownego skutku

 • arahat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 08:31 arahat

  w tybecie tez podpalaja sie mnisi buddyjscy w protescie przeciw eskalacji chun w tym rejonie..i im jakos nie stawia sie pomnikow czy naglasnia sprawy..a po drugie nie kumam takiej postawy...swiadczy ona o bezsilnosci danej osoby i niczemu nie sluzy...

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 08:16 stan53

  Takich "honorowych" w naszej krainie szczęśliwości jest na pęczki -p.Siwiec i jego akt desperacji ideologicznie pasuje wybrańcom

 • zzizz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 08:14 ~zzizz

  Czy samobójca ma być naszym bohaterem narodowym i wzorem dla naszych dzieci?
  Jednak Polska to dziwny kraj gdzie ceni się tylko umarłych albo poległych. Taki czarny patriotyzm.

 • zwykly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 05:57 ~zwykly

  Polowa z was nie pamieta tego systemu a wypowiada sie jakby byly alfa i omega....panie Siwec -pamietamy !!

 • Mac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2013 23:46 ~Mac

  Drogi prowokatorze, wypij sobie jakieś piwko wieczorem i daj spokój. Społeczeństwo polskie wie co to takiego faszyzm i wie także, że rozpaczliwy akt protestu nie może być aktem faszyzmu. No bo jak? W jakim sensie? To tak, jak bym powiedział, że kręcenie filmu o Wałęsie to akt totalitaryzmu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »