Informacje

06.06.2018 15:29 oświadczenie rzeczniczki UW

"Postulaty nie są zgodne ze stanowiskiem Senatu uczelni"

SERWISY:

 

"Postulaty protestujących od wtorku na Uniwersytecie Warszawskim przeciwko Ustawie 2.0 nie są zgodne ze stanowiskiem Senatu uczelni, czyli reprezentantów wszystkich grup społeczności uniwersytetu" – napisała rzeczniczka uczelni w opublikowanym w środę oświadczeniu.

Nad projektem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywanej potocznie także Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0 pracuje Sejm. Przeciwko proponowanym rozwiązaniom od wtorku na Uniwersytecie Warszawskim trwa protest studentów zorganizowany przez Akademicki Komitet Protestacyjny. Protestujący opublikowali listę 11 żądań dotyczących reform uczelni. Domagają się m.in. demokratyzacji i autonomii uczelni, utrzymania struktury wydziałowej, uczelni bez polityków czy gwarancji transparentności, m.in. w obrębie decyzji finansowych uniwersytetu. Chcą odrzucenia projektu ustawy w obecnym kształcie lub wprowadzenia do niego poprawek.

"Postulaty protestujących nie są zgodne ze stanowiskiem Senatu uczelni, czyli reprezentantów wszystkich grup społeczności uniwersytetu, którzy pochodzą z wyborów" - czytamy w komunikacie podpisanym przez rzeczniczkę prasową UW Annę Korzekwę-Józefowicz, zamieszczonym na stronie internetowej UW.

Miejsce protestu niewłaściwe, ale zgodę dostali

Rzeczniczka przypomniała, że Senat uniwersytetu zabrał głos w sprawie zmian w prawie o szkolnictwie wyższym na posiedzeniu 6 grudnia 2017 r. W uchwale Senatu wymieniono, jakie problemy i zagadnienia powinna na nowo uregulować ustawa, jeśli ma się przyczynić do rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

"Za najważniejsze senatorowie uznali: wzrost rzeczywistej autonomii szkół wyższych i wzmocnienie roli statutu w zakresie wewnętrznej organizacji i funkcjonowania uczelni, stworzenie efektywnego mechanizmu zewnętrznej ewaluacji jakości kształcenia i osiągnięć badawczych, wspieranie zarówno uczelni aspirujących do roli ośrodków ogólnopolskich, jak i szkół pełniących ważne znaczenie w regionie, zmiany w systemie studiów doktoranckich, wsparcie rozwoju przedsięwzięć interdyscyplinarnych, stworzenie zachęt do współpracy szkół wyższych, a nie tylko ich konkurowania" - wymieniła Korzekwa-Józefowicz.

Podkreśliła przy tym, że - mimo iż uniwersytet nie jest właściwym adresatem postulatów - manifestanci po rozpoczęciu protestu otrzymali zgodę rektora na jego kontynuację.

"Rektor UW rozmawiał z nimi kilkukrotnie. Protestujący zobowiązali się do przestrzegania przepisów porządkowych dotyczących organizowania zgromadzeń określonych w Statucie uczelni" - poinformowała rzecznik.

"Bez porozumienia z samorządem i parlamentem"

Dodała, że protestujący mają dostęp do wszelkiej potrzebnej im infrastruktury. "Z punktu widzenia uczelni bardzo istotne jest, by protest odbywał się w odpowiednich ramach prawnych, wszelkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa były przestrzegane i by aktywność protestujących nie zakłócała prowadzenia zajęć akademickich" - podkreśliła.

Korzekwa-Józefowicz zauważyła też, że dyskusja dotycząca prac nad Ustawą 2.0 w różnych gremiach toczy się na uniwersytecie od wielu miesięcy.

Przypomniała, że w środę oświadczenie ws. protestu wydały też przewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów UW i marszałek Parlamentu Studentów UW. Przedstawicielki studentów zwróciły uwagę na to, że protest został zorganizowany bez porozumienia z samorządem i parlamentem, który jest "jedynym organem uprawnionym do podjęcia strajku w imieniu studentów Uniwersytetu Warszawskiego".

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • daa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 07:57 ~daa


  tom~tom

  dzieciaki zwietrzyły okazję aby wypłynąć do prasy, nie zdziwiłbym się jakby to był np wydział dziennikarstwa i nauk politycznych, karierę robić jak najwcześniej
  Zygzag~Zygzag


  Nocowałem u dziekana i nikogo z dziennikarstwa nie spotkałem. Co jest dziwne, gdyż mimo wszystko uważam, że osoby planujące bycie dziennikażem powinny być zaangażowane społecznie.

  I komunistami też powinny być?

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 23:24 ~olo

  Studia powinny być odpłatne ! Z nasze pieniądze studjujeta więc bierzta się za naukie darmozjady !!

 • Zygzag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 23:16 ~Zygzag

  tom~tom

  dzieciaki zwietrzyły okazję aby wypłynąć do prasy, nie zdziwiłbym się jakby to był np wydział dziennikarstwa i nauk politycznych, karierę robić jak najwcześniej


  Nocowałem u dziekana i nikogo z dziennikarstwa nie spotkałem. Co jest dziwne, gdyż mimo wszystko uważam, że osoby planujące bycie dziennikażem powinny być zaangażowane społecznie.

 • PanKropek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 23:14 ~PanKropek

  Ścisły~Ścisły

  Z jakich kierunków są ci studenci ?


  Głównie z humanistycznych i społecznych, ale inne kierunki też są.

 • Nawetmiwasniezal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 23:13 ~Nawetmiwasniezal

  chloropikryna~chloropikryna

  Proszę zapamiętać nazwiska tych "protestujących". Stawiam dolary przeciw orzechom że za kilka lat dopiszą sobie walkę i kombatanctwo w życiorysu.To im sie przyda w starcie do sejmu lub do parlamentu UE.


  Kto ci powiedział o moim super tajnym planie? Mam nadzieję, że to było ironiczne, bo w innym przypadku to po prostu smutne. Nic już nie można robić z powodu przekonań?

 • Nawetmiwasniezal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 23:11 ~Nawetmiwasniezal

  Żadenberg~Żadenberg

  To jest agitacja polityczna środowisk lewicowych, a nie żaden protest studencki.


  Przyjdź i się przekonaj. Studenci, doktoranci i profesorowie.

 • kjaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 21:18 ~kjaf

  Zapewne to studenci z koła naukowego: miłośnicy Marksa i Engelsa :)

 • zzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 20:20 ~zzz


  rsc~rsc

  czyje dzieci protestują -to wiele wyjaśni
  Jolek~Jolek


  Rozumiem, że tak ci wlazła propaganda PiSowska do głowy, że tylko dzieci "UBków" i innych mogą w tym kraju protestować?

  Biorąc pod uwagę upływ czasu to raczej wnuki UBków. I tak bedzie do 10 pokolenia.

 • mozartus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 20:10 ~mozartus

  Uniwersytet powoli się staje pośmiewiskiem dla reszty środowiska edukacyjnego.
  I tak ostatnio ten uniwersytet jest dosyć daleko w klasyfikacji uczelni.
  Upada coraz niżej...

 • chloropikryna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2018 19:41 ~chloropikryna

  Proszę zapamiętać nazwiska tych "protestujących". Stawiam dolary przeciw orzechom że za kilka lat dopiszą sobie walkę i kombatanctwo w życiorysu.To im sie przyda w starcie do sejmu lub do parlamentu UE.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »