Informacje

08.02.2019 19:34 po rehabilitacji w "Ptasim Azylu"

Postrzelona w skrzydła
orlica wróciła na wolność

SERWISY:


Podtruta i postrzelona samica orła bielika, która trafiła na leczenie do "Ptasiego Azylu" przy warszawskim zoo, w piątek została wypuszczona na wolność.

- Samica orła bielika, którą właśnie wypuściliśmy jest dorosłym okazem. Kiedy do nas przyjechała, była już zaobrączkowana. W azylu dla ptaków była od marca ubiegłego roku. Była słaba, miała trochę połamanych piór, więc powrót do zdrowia musiał potrwać - powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Jak dodał, jest to samica, która prawdopodobnie była już w rewirze lęgowym i teraz zapewne do niego wróci. - Teraz jest na to pora. W tej chwili bieliki są już w parach - wyjaśnił dyrektor zoo.

Powrót na wolność

- Był to ptak, który żył na wolności przez dobrych parę lat, polował i był sprawny - powiedział, pytany czy poradzi ona sobie sama na wolności.

Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego opowiedział podczas spotkania także o tym, jak wygląda i czym żywi się bielik żyjący w naturalnym środowisku.

- To jest orzeł, który potrafi zmiażdżyć czaszkę zająca. Bieliki polują przede wszystkim na kaczki, gęsi, ryby, ale też zbierają padlinę. W Puszczy Białowieskiej - szczególnie młode bieliki - korzystają z resztek po wilkach. Bieliki potrafią splądrować gniazdo czaplom czy kormoranom i zjeść im dzieci. Potrafią też nękać czaplę, aż ta zwymiotuje rybę i z dumą zanoszą taką zdobycz swoim dzieciom - mówił Kruszewicz.

I przypomniał, że jest to ptak z polskiego godła. - To jest orzeł herbowy, czyli orzeł biały. Nasi praprzodkowie chcieli mieć symbol, który będzie odróżniał się od symboli sąsiadów, którzy używali czarnego orła. Chcieli się wyróżnić, więc wybrali białego orła - zauważył dyrektor.

Rany postrzałowe

Wypuszczona w piątek orlica trafiła do "Ptasiego Azylu" przy warszawskim zoo z Przeorska koło Tomaszowa Lubelskiego w marcu 2018 roku. Uratowali ją leśnicy z Nadleśnictwa w Tomaszowie Lubelskim, po tym jak została znaleziona podtruta, a następnie przekazali ptaka pod opiekę pracowników lubelskiej Fundacji Epicrates. To oni okryli, że orlica cierpi nie tylko z powodu zatrucia, ale także ma dwie rany postrzałowe w skrzydłach.

Dzięki lekarzom fundacji orlica przeszła operację wyjęcia jednej z kul. Pocisk - zdaniem lekarzy - nie pochodził z amatorskiej broni pneumatycznej.

Na operację wyjęcia drugiej kuli orlica pojechała do stolicy, gdzie zamieszkała w "Ptasim Azylu". Początkowo ptak miał problemy z przyjmowaniem pokarmu, spowodowane zatruciem. Orlica miała też problemy z chodzeniem. Dzięki rehabilitacji jej stan zaczął się poprawiać. Pracownicy azylu chcieli mieć pewność, że ptak poradzi sobie ze złapaniem, czy przytrzymaniem ofiary, czyli będzie mieć szansę przeżycia.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kokol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2019 12:39 ~Kokol

  Godło~Godło

  Wyjątkowo urodziwa ptaszyna ! Nic dziwnego, że jej kolegę mamy na godle państwowym.

  Masz rację, ale kaczki, zające i ryby mają trochę inne zdanie.

 • Godło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2019 11:36 ~Godło

  Wyjątkowo urodziwa ptaszyna ! Nic dziwnego, że jej kolegę mamy na godle państwowym.

 • znajomy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2019 10:30 ~znajomy

  Wielki Szacunek dla kontynuatora tradycji dr Jana żabińskiego !

 • Prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2019 10:01 ~Prażanka

  Piękna, niczym cud! I to jest news! Brawo dla opiekunów, którzy naprawdę się postarali! Jak zawsze. Oby szybko znalazła kolegę;;))

 • Skrzydła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2019 23:06 ~Skrzydła

  Nawet jak chodzi po ziemi, wygląda, jakby leciała. Piękna z niej dziewczyna !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »