Informacje

17.08.2019 12:35 na ochocie

Postawili jednoosobowe ławki. "Trzeba zadbać o intymność"

SERWISY:


Nowe ławki na warszawskiej Ochocie miały ułatwić mieszkańcom życie, a stały się tematem dyskusji. Wszystko przez to, że są jednoosobowe. Zdaniem urzędników takie rozwiązanie to ukłon w stronę seniorów. Nie ma też ryzyka, że staną się "zastępczą noclegownią". Materiał programu "Polska i Świat".

Władze warszawskiej Ochoty kupiły nowe ławki. Jest ich siedem, wszystkie są jednoosobowe. Stanęły  na trasie między marketami a blokami w okolicy ulicy Grzeszczyka na Rakowcu.

Reporterka TVN 24 zapytała mieszkańców, co sądzą o tym pomyśle. Niektórzy określili go "bezsensem", inni argumentowali, że "od siedzenia bolą pośladki". Nie zabrakło też pozytywnych głosów: - Bardzo dobry pomysł z tymi ławeczkami. Tak jak na przykład dla mojej żony, która ma problemy z chodzeniem. Potrzebuje gdzieś iść, to teraz sobie po drodze usiądzie - mówi jeden z mieszkańców.

"Żeby chwilkę odsapnąć"

Pojedyncze ławki, w zamyśle urzędników, miały ułatwić życie starszym osobom. Mieszkańcy narzekali, że wracając z zakupów, nie mają gdzie usiąść. To miało służyć właśnie temu jednemu celowi, żeby w trakcie drogi do domu można było chwilkę odsapnąć - wyjaśnia Magdalena Hennig-Rosiecka z Urzędu Dzielnicy Ochota.

Teraz już jest gdzie odsapnąć, ale - jak twierdzą niektórzy - problemem jest to, że nie ma z kim.

- Gorzej, bo powinny być na dwie osoby. Bo, jak my, starsi ludzie, przysiądziemy, to się zawsze trochę poplotkuje. A tak nie ma z kim - narzeka jedna z seniorek.

"Trzeba zadbać o intymność

Dyskusja rozgorzała także w internecie. Mieszkańcy drwią z pomysłu i śmieją się, że ławki są spełnieniem marzeń osób aspołecznych. - Z całą pewnością jest wiele okazji, żeby integrować naszych mieszkańców i bardzo się o to staramy. Natomiast trzeba też czasem zadbać o intymność - odpiera zarzuty Hennig-Rosiecka.

- Są osoby, które bardzo chętnie usiądą same, by po prostu posiedzieć w spokoju i w ciszy - zwraca uwagę inna z mieszkanek.

Taka ławka stwarza okazję ku takiej ciszy. - Przecież nie każde wyjście z domu musi powodować nawiązanie relacji społecznych - przekonuje psycholog Magdalena Chorzewska.

Dwie osoby też się zmieszczą

Władze dzielnicy nie chciały stawiać kolejnych wieloosobowych ławek, bo - jak mówi Hennig-Rosiecka - "są taką zastępczą noclegownią".

Ale oprócz zastępczej noclegowni wieloosobowe ławki bywają też miejscem nocnych spotkań towarzyskich. Okazuje się jednak, że te pojedyncze również. Mieszkańcy twierdzą, że nieraz dookoła stoi dużo butelek. - Na to nie ma reguły. Siada jedno, oprze się drugie, jest piwo i alkohol - opowiada seniorka.

Ale chętni do kulturalnej, sąsiedzkiej integracji też znaleźli sposób na nowe ławki. Mieszkańcy twierdzą, że niektóre z nich wędrują z miejsca na miejsca. - Już tu stała ta ławka, potem tam gdzieś dalej. Teraz znów tutaj - mówi jedna z mieszkanek, wskazując na "wędrującą" ławkę.

Ostatecznym argumentem za pojedynczymi ławkami jest ich wpływ na... kreatywność. - Mogą na niej usiąść również dwie osoby, może jedna drugiej na kolanach i wtedy będą jeszcze bliżej siebie - śmieje się Chorzewska.

Sylwia Piestrzyńska, Polska i Świat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pogodyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2019 09:01 ~Pogodyn

  satan~satan

  łał aż siedem ławek. kontrakt pewnie na milion z okładem.

  Gdzie tam milion, ze trzy.

 • satan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 20:40 ~satan

  łał aż siedem ławek. kontrakt pewnie na milion z okładem.

 • sammler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 19:17 ~sammler

  Proponuję rozwiązanie kompromisowe, jak np. we Wrocławiu nad Odrą. Ławki (a w zasadzie krzesła - siedzisko z oparciem) są jednoosobowe, ale niektóre zwrócone ku sobie, żeby mogła usiąść para, która chce np. pogadać. Pozostałe w pełni jednoosobowe - zwrócone w stronę Odry.

 • gdyby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 18:25 ~gdyby

  Sara~Sara

  ...bez sensu....akurat wychodzę na spacer z osoba starszą, która co jakiś czas musi odpocząć..... dzięki takim pomysłom ...no cóż zostanie mi przysiąść chyba na trawie koło mamy....raczej zmienię park bo spacery tam to żadna przyjemność...chyba że będę nosić ze sobą krzesełko "rybaczkowe"...

  z tego co kojarzę to ławeczek tam nie brakuje... przecież nie ma mowa, że wszystkie ławki w mieście zastąpią tymi jednoosobowymi...

 • cukawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 16:08 ~cukawo

  przynajmiej nie bedzie pcheł tak jak na tych lawkach na pradze okreconych włóczką

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 15:28 ~gaga


  axa~axa

  Kultura wymaga, żeby spytać się czy można się przysiąść. Jednoosobowe ławki to absurd - powinny być minimum dwuosobowe

  BABCIA~BABCIA

  Wracam ze sklepu, chce na chwile przysiąść, odpocząć, więc pytam, nie głośno i grzecznie, ale dwóch panów z piwkiem , okupujacych ławkę od rana SIĘ NIE ZGADZA!

  to sie nie pytaj, tylko siadaj. Ławki są dla wszystkich, nie wykupili na nią

 • Sara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 13:16 ~Sara

  ...bez sensu....akurat wychodzę na spacer z osoba starszą, która co jakiś czas musi odpocząć..... dzięki takim pomysłom ...no cóż zostanie mi przysiąść chyba na trawie koło mamy....raczej zmienię park bo spacery tam to żadna przyjemność...chyba że będę nosić ze sobą krzesełko "rybaczkowe"...

 • Sławoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 10:17 ~Sławoj

  Taką ławkę można łatwo i tanio przerobić na kibel :
  1= wyciąć dziurę
  2= wykopać dołek 60 cm głębokości

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 09:23 ~kolo  Magda 20~Magda 20

  i słusznie, sam chcę siedzieć a nie by ryzykować, by dosiadł się koło mnie jakiś samiec i się ślinił
  Zgryźliwy~Zgryźliwy

  Na twój widok się pewnie ślinił nie będzie...
  znam_ją~znam_ją

  Nie mów hop, ja ją znam :P

  A tak ona przecież nie lubi samców tylko dziewczyny, dlatego właśnie napisała że nie chce żadnych śliniących się samców i ma do tego prawo. Taka która lubi samców bez problemu znajdzie sobie normalną ławkę.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 09:03 ~Marcin

  W Gdańsku, na Długim Targu stoją identyczne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »