Informacje

09.10.2014 11:12 Profesor Nałęcz we "Wstajesz i Wiesz"

Postawią pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej? "Prezydent spotka się z rodzinami"

SERWISY:


Prezydent Bronisław Komorowski spotka się z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, by omówić sprawę budowy pomnika upamiętniającego zmarłych. - Podzielam opinie tych osób, które poprosiły prezydenta o współdziałanie, żeby to było miejsce w centrum Warszawy - powiedział doradca prezydenta profesor Tomasz Nałęcz we "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24.

Grupa rodzin zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w centrum stolicy. Do Kancelarii Prezydenta wpłynął list rodzin ofiar w tej sprawie.

- W liście (rodzin ofiar smoleńskich – red) jest mowa, by ten pomnik wznieść w centrum Warszawy. Te rodziny nie chcą przesądzać (gdzie miałby stanąć pomnik – red). Jestem przekonany, że jeżeli zbiorą się ludzie dobrej woli to na pewno znajdą (miejsce na pomnik – red). Podzielam tę opinie tych rodzin, które poprosiły prezydenta o współdziałanie prezydenta, żeby to było miejsce w centrum Warszawy, takie honorowe – powiedział we "Wstajesz i Wiesz" Nałęcz.

"Pod Pałacem Prezydenckim jest kłopot"

Doradca prezydenta jest przekonany, że jak warszawiacy zobaczą, że pomnik nie jest narzędziem politycznym, to przekonają się do niego. Jego zdaniem nie da się wznieść pomnika bez władz Warszawy, a stołeczny ratusz nie zrobi niczego, czego nie życzą sobie mieszkańcy. Gdzie miałby stanąć pomnik?

- Pod Pałacem Prezydenckim jest jeden kłopot. Tam jest ograniczona przestrzeń i stoi pomnik narodowego bohatera księcia Poniatowskiego. Trudno jest na tej ograniczonej przestrzeni umieścić drugi pomnik, nawet jakby się bardzo kombinowało – powiedział Nałęcz.

I dodał, że pomnik mógłby stanąć w nieodległej przestrzeni od Pałacu Prezydenckiego. – W miejscu, któremu nikt nie zarzuci, że to jest w ubocznym miejscu. Muszą się wypowiedzieć rodziny, ludzie od przestrzennego kształtu Warszawy. Jak znam wspólnotowe myślenie prezydenta i dobrą wolę rodzin, które do prezydenta napisały, to kolejnym ruchem będzie chęć uczynienia tej inicjatywy powszechną – stwierdził Nałęcz.

Pod listem podpisało się ok. 30 przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy, m.in. Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich i Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Kolejny pomnik

W środę o jak najszybszą budowę w Warszawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej zwrócił się do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz społeczny komitet zabiegający o takie upamiętnienie osób, które zginęły pod Smoleńskiem.

Prof. Włodzimierz Bernacki - prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem - powiedział PAP, że komitet zwrócił się w liście do prezydent stolicy o wyrażenie opinii ws. ulokowania pomnika na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana przez dziennikarzy o tę sprawę powiedziała w trakcie środowej konferencji prasowej, że taka korespondencja do niej nie dotarła.

Ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pomnik ma formę bloku z białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

lata/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Xawery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 15:02 ~Xawery

  Ten projekt z osiołkiem bardzo mi przypadł do gustu. Jest wspaniały !!!!

 • senny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:51 ~senny

  Pomnik już stoi, a raczej leży w kawałkach u Rosjan. Powinni się zastanowić jak odebrać wrak rosjanom, zamiast stawiać kolejne pomniki..

 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:18 ~czwartek


  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Przecież taki pomnik w Warszawie JUŻ JEST!!! Jeszcze im mało? Ma powstać kolejne miejsce na którym odbywać się będą przemarsze z pochodniami, połączone z wymachiwaniem krzyżami i wyciem, jak podczas miesięcznic...
  sum~sum

  Byłoby kolejne miejsce blokujące ruch w mieście. Już sobie wyobrażam te manifestacje pod pomnikiem. A tak swoją drogą to - po co tym rodzinom pomnik? Chcą zagłuszyć swoje sumienie, być może obciążone tym że pozwolili swym bliskim na udział w politycznej, kompromitującej wycieczce do Smoleńska?

  Oczywiście że w całej tej farsie w sprawie pomnika nie chodzi o uczczenie pamięci ofiar. To gra polityczna przed obecnymi i przyszłorocznymi wyborami. Oraz wyraz pychy tych rodzin, którym wciąż mało jest lansu.

 • grizzli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:12 ~grizzli

  Nick~Nick

  Pomnik sie nalezy. Zasluzony Prezydent i elia narodu zginela. Miejsce ma byc godne, najlepiej na Krakowskim przed Palacem, tam gdzie tradycyjnie obchodzi sie rocznice.

  Tradycyjnie to zbiera się tam gromada szumowin, żeby zrobić na złość urzędującemu prezydentowi. Taka tradycja, jacy jej wielbiciele.

 • ksiądz fikary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:08 ~ksiądz fikary

  ZAKZAK

  Nawet Korea Północna przestała budować nowe pomniki, może wreszczie ujaswnić winnych katastrofy do dnia dzisiejszego nie ujawniono nagrań z rozmów pomiędzy Kaczyńskimi , dlaczego ???????????????

  Bardzo trafne pytanie. Panie Jarek, do roboty. Przedstaw pan dokładną treść swojej rozmowy z braciszkiem.

 • ksiądz fikary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:05 ~ksiądz fikary

  krzysiek~krzysiek

  karol dobrze gadasz, wszystko jest zaplanowane tak jak budowa metra i uruchomienie drugiej linii, a wszystko zapięte na ostatni guzik w sam raz przed wyborami aby wzrosło poparcie dla Hanki. A my jesteśmy tylko kolejnymi pionkami, ale the game is over! Czas abyśmy zaczęli działać i wybrali Sasina z PISu - doskonale słucha, a nie tylko obiecuje jak Gronkiewicz, a co za tym idzie jest dobrym organizatorem i szybko wdraża to co zaplanował, a więc powodzenia Jacek!

  On się nawet na sołtysa nie nadaje.

 • herbi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 11:58 ~herbi

  pomnik pary prezydenckiej i ofiar powinien być przy pałacu prezydenckim tam ludzie spontanicznie poszli tam płakali tam zanosili morze zniczy i kwiatów i tam powinien stać a nie gdzie indziej

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 10:36 kubat

  NoxNox

  Czy na Krakowskim Przedmieściu stanie też pomnik ofiar katastrofy w Lesie Kabackim. Mają do tego takie samo prawo jak Ci co zginęli pod Smoleńskiem. W końcu po śmierci wszyscy są sobie równi... a może nie, może jednak niektórzy są równiejsci ??

  A gdzie stanie pomnik setek ofiar wypadków na polskich drogach. Jest ich kilkakrotnie więcej niż w wycieczce do Smoleńska. Czy to na pewno gorsi ludzie?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 10:16 ~warszawiak

  Jeśli ma 'stanąć' to TYLKO NA CMENTARZU!

 • katol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 10:09 ~katol

  Zadnych kaczynskich w Warszawie.
  ,

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »