Informacje

24.03.2012 14:27 Tej nocy przechodzimy na czas letni

Pośpimy o godzinę krócej

Tej nocy będziemy spać o godzinę krócej. Już od jutra będzie nas bowiem obowiązywał czas letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2 na 3.

Według dyrektywy Unii Europejskiej zmiana czasu na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca o godzinie 1 czasu uniwersalnego, czyli o 2 czasu polskiego.

Zmiana zapisana w prawie

W Polsce czas letni wprowadzany jest z rozporządzenia premiera z dnia 5 stycznia 2012 r. Takie rozporządzenie wydawane jest co kilka lat na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu polega na przesunięciu wskazówek zegarów z godziny 2 na 3, która będzie jednocześnie pierwszą godziną czasu letniego.

Plusy zmiany

Zmiana czasu z zimowego na letni dostosowuje długość dnia do naszej aktywności. Dzień zaczynamy o godz. 6, a kończymy o 20. Za sprawą zmiany czasu widno będzie przez większość godzin roboczych, przez co zaoszczędzimy energię elektryczną.

Według ekspertów zmiana czasu zwiększa też bezpieczeństwo na drogach, bo kierowcy podróżują, gdy jest jasno.

Komplikacje

Przesunięcie wskazówek zegara o godzinę może jednak powodować komplikacje zdrowotne. Lekarze obserwują wzmożoną ilość zawałów serca, częstsze depresje czy wypadki drogowe na kilka dni po zmianie czasu.

Utrudnienia napotyka też transport kolejowy i lotniczy. Pociągi, które są na trasie od godziny 2 mają co najmniej godzinne opóźnienie, natomiast samoloty między 2 a 3 w ogóle nie lądują.

Od czego się zaczęło

Za pomysłodawcę zmiany czasu uważa się Beniamina Franklina, który postulował, że dla większej efektywności ludzie powinni kłaść się spać i wstawać wcześniej.
Jako pierwsi wskazówki zegara do przodu przesunęli Niemcy, dokładnie 30 kwietnia 1916 r. Potem w ich ślady poszli Brytyjczycy, Amerykanie, a w końcu znaczna część świata.
Obecnie czas letni stosowany jest w niemal 70 krajach na świecie.

Czytaj także na tvnmeteo.pl

tvnmeteo.pl/ mm/ŁUD

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 21:37 ~mark

  ja śpię normalnie, aż się wyśpię. niby dlaczego mam spać krócej???

 • magbet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 21:20 ~magbet

  szczęśliwi ci co w nocy w pracy będą... :)

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 16:53 ~Azerate

  To całe machanie wskazówkami jak szympans ogonem na nic się nikomu nie zda. Paru kretyńskim decydentom się wydaje, że kręcąc zegarkiem albo przemieszczają się w czasie, albo wydłużają dzień. A ziemia jak kręciła się wokół własnej osi i słońca tak kręcić się będzie a czary nad strefami czasowymi nic tu nie zmienią.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 15:36 ~mmm

  ja też uważam, że zmiana czasu jest zupełnie niepotrzebnym zabiegiem. O ile może ta zimowa jest w jakiś sposób przyjemna to już o letniej tego powiedzieć nie można :( Ja najbliższy tydzień widze jako udrękę, bo zamiast zwyczajowo wstawać o 5:00 będę się musiała zerwać o 4:00 a o 21:00 będę padnięta ze zmęczenia. Dlatego uważam takie zmiany za nader obciążające organizm, szczególnie osób prowadzących na prawdę bardzo aktywny tryb życia i obarczonych wieloma obowiązkami. Do tego mamy przesilenie wiosenne i nic dziwnego, że niektórym pikawa nawala...

 • Luck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 14:59 ~Luck

  Powinno się wreszcie zlikwidować tą beznadziejną zmianę czasu! Może kiedyś było to efektywne i przynosiło jakieś korzyści, ale w dzisiejszych czasach są z tym same kłopoty, a oszczędności praktycznie żadne! Nie mówiąc o organizmie człowieka, który przez długi czas jest zdezorientowany, zresztą jak jest napisane w artykule jest przez to więcej zawałów i wypadków samochodowych. Więc czy zmiana czasu jest tego wszystkiego warta? NIE!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »