Informacje

08.04.2013 17:35 "będziemy analizować "

Posłowie Solidarnej Polski chcą ulicy dla Margaret Thatcher

Posłowie Solidarnej Polski wystąpili w wnioskiem do prezydent Warszawy o nadanie imienia zmarłej Margaret Thatcher jednej z ulic stolicy.

- Powodem takiej decyzji jest wola trwałego uczczenia pamięci osoby, która w trudnym dla Polaków okresie stanu wojennego, schyłku komunizmu oraz początków transformacji ustrojowej politycznie i mentalnie wspierała działalność wielkiego ruchu społecznego, jakim była ”Solidarność” – czytamy w komunikacie prasowym klubu parlamentarnego Solidarna Polska.

Jak dodają przedstawiciele klubu, w opinii większości Polaków, była Premier Wielkiej Brytanii, uchodziła za przyjazną Polsce. - Stanowczo przeciwstawiała się komunizmowi oraz potępiała wprowadzony w naszym kraju stan wojenny. Wspólnie z bł. Janem Pawłem II papieżem i Ronaldem Reaganem prezydentem USA, przyczyniła się do upadku "żelaznej kurtyny", jaka podzieliła Europę po II Wojnie Światowej – czytamy z kolei w samym wnioski podpisanym przez wiceprzewodniczącego klubu Andrzeja Romanka.

"Będziemy analizować"

Rzecznik prasowy warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk zapewnił, że pismo zostanie przekierowane do miejskiej komisji nazewnictwa. – Na pewno wniosek zostanie rozpatrzony. Choć trzeba pamiętać, że są pewne procedury, które towarzyszą nadawaniu nazw miejskim ulicom. Na przykład musi minąć pięć lat od śmierci osoby, którą chcemy w ten sposób upamiętnić – przypomina Milczarczyk.

Rzecznik przypomina jednocześnie, że są możliwe odstępstwa od tej zasady. Miało to zastosowanie w przypadku bł. Jana Pawła II. Za jego życia nazwano jego imieniem ulicę. Czy teraz będzie również szansa na odstępstwo? Ratusz zapewnia, że będzie to analizowane.

Pomnik dla byłej premier?

Z propozycją upamiętnienia zmarłej byłej premier Wielkiej Brytanii wyszedł również minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski na Twitterze oświadczył, że: Lady Thatcher zasługuje na pomnik w Polsce.

Sikorski podkreślił po angielsku na Twitterze, że Thatcher była "nieustraszonym mistrzem wolności" dla narodów żyjących w niewoli, "pomogła wolnemu światu wygrać zimną wojnę".

Była konserwatywna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w Londynie w wyniku udaru. Miała 87 lat.

Stojąc na czele Partii Konserwatywnej, Thatcher była szefową rządu przez 11 lat, był to najdłuższy nieprzerwany okres urzędowania premiera w Wielkiej Brytanii od XIX wieku.

Czytaj specjalny raport tvn24.pl o zmarłej premier.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 14:31 ~Rosomak


  Rosomak~Rosomak

  Mam propozycję: nowe nazwy nadawać tylko NOWYM ULICOM. Dość już zmian nazw ulic istniejących. To jest fałszowanie historii miasta; robią to z entuzjazmem przyjezdni, mający w trąbie warszawską tradycję. A także kłopoty mieszkańców, którzy muszą wyrabiać na nowo dokumenty. Więc niech ten pomysł będzie sobie realizować kanapowa partyjka od karaluchów, ale nie kosztem miasta i Warszawiaków.
  Kuba~Kuba

  Dokładnie. Jeżeli chcą zmieniać obecną nazwę, to powinni spytać każdego mieszkańca o zdanie, jak się zgodzi 2/3 albo 3/4 to można zmieniać. Oczywiście referendum w miejscu zamieszkania, czyli np. ustawiają namiot pod wejściem do budynku, na ulicy i tam każdy głosuje. Później wymiana dokumentów, oczywiście za darmo i w miejscu zamieszkania. Przychodzi urzędnik do mnie do domu, albo na korytarz jak go nie chcę wpóścić, wypisuję wniosek, a on mi za 2 tygodnie przynosi do ręki dowód. Tylko za to płacą wszyscy, więc o ile ulica nie ma jakiejś dziwnej/obraźliwej/źle kojarzącej się nazwy, taka zmiana wcale nie powinna mieć miejsca.

  Tak jest, @Kuba. Zmiana nazwy ulicy czy placu to nie tylko kwestia zamówienia tabliczki na rogu. To problem dla prywatnych osób, ale też dla firm, które muszą zmieniać szyldy i pieczątki. To także - i przede wszystkim - brak szacunku dla Miasta i jego mieszkańców. Dla tradycji i historii. Głupawe ambicyjki lokalnych środowisk, politycznych czy kombatanckich, nie mogą skutkować ingerencją w tak ważny element Warszawy.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 14:25 ~Dreptak Warszawski

  Bartek76~Bartek76

  Lepiej niech przywrócą przedwojenną Stołeczną, a nie Popiełuszki, jeszcze tylko patrzeć jak ulicę Mickiewicza nazwą Kaczyńskiego, a Plac Wilsona im. Ojca Dyktatora Rydzyka z Batalionu "Moher"

  Warszawiacy mówią zawsze "ulica Stołeczna", "Rondo Babka". To nasza tradycja i różnym koleżkom bytomianki nic do tego.

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 14:21 ~Dobry Wujcio


  emeryt~emeryt

  A co ona takiego zrobiła dla Warszawy.Mieszkam tu 67 lat i jakoś nie bardzo wiem.
  Grejon~Grejon


  A co dla Warszawy zrobił Kubuś Puchatek?

  Dla jej najmłodszych mieszkańców bardzo dużo. Ty widać wychowałeś się na literaturze typu książka telefoniczna, a to za mało głuptasku.

 • Khor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 13:56 ~Khor

  jestem za- szkoda tylko że Solidarna Polska nie reprezentuje sobą poglądów "Żelaznej Damy". Może nawet wtedy bym na nich zagłosował

 • Krzyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 11:59 ~Krzyś


  emeryt~emeryt

  A co ona takiego zrobiła dla Warszawy.Mieszkam tu 67 lat i jakoś nie bardzo wiem.
  Grejon~Grejon


  A co dla Warszawy zrobił Kubuś Puchatek?


  Kubuś Puchatek to zupełnie inna bajka....
  ;)

 • że ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 11:44 ~że ja

  Hieny cmentarne. Kilka godzin po informacji o śmierci Thatcher oni już mieli gotowy wniosek ? To oznacza tylko tyle, że mają takie wnioski gotowe od dawna i tylko zostawiają puste miejsce na nazwisko kogoś ważnego. Żeby tylko zdążyć przed innymi. Żeby się popisać przed narodem i zbijać kapitał polityczny. Żeby chociaż jeden raz w historii ktoś napisał "Posłowie Solidarnej Polski" w jednym zdaniu z "Thatcher". Skrajnie obrzydliwe.

 • pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 11:28 ~pracownik

  To juz lepiej ulicę nazwa "Rządzącej Baby strzelającej do swoich obywateli"

 • Radomiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 11:07 ~Radomiak

  gość~gość

  Proponuję ulice Edwarda Gierka, on dużo zrobił dla naszego kraju

  Szczególnie "postarał się" w czerwcu 1976 roku

 • Radomiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 11:05 ~Radomiak

  gość~gość

  Proponuję ulice Edwarda Gierka, on dużo zrobił dla naszego kraju

  Najwięcej w czerwcu 1976 roku.

 • Historyk_pamiętliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 11:02 ~Historyk_p…

  Minister Sikorski proponuje pomnik. To może najpierw postawmy pomnik Churchilowi. Za SZCZEGÓLNY, wypracowany podczas Konferencji Jałtańskiej wkład w przyszłość Polski

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »