Informacje

08.03.2011 19:15 szansa na niższe opłaty

Posłowie SLD chcą częstych,
ale małych podwyżek za grunty

SERWISY:

1500 procent podwyżki - wielu warszawiakom włos zjeżył się na głowie na widok nowych opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Teraz posłowie chcą zmienić przepisy tak, aby podwyżki sięgały maksymalnie 20 proc., a wyceny gruntów miałyby być częstsze.

Posłowie już wzięli przepisy pod lupę. Chodzi o ustawę o gospodarce nieruchomościami. SLD chce ją zmienić tak, aby podwyżki mogły wynieść maksymalnie 20, a nie jak do tej pory kilkaset procent.

Receptą na sukces mają być częstsze wyceny gruntów. Teraz samorządy tłumaczą, że wartości terenów nikt nie zmieniał od lat. Dlatego Sojusz proponuje, by nie odbywało się to rzadziej niż co trzy lata. To ma zapobiec drastycznym skokom cen.

- To było niedopuszczalne, ponieważ w ten sposób samorządy szukały kasy. Szukały pieniędzy w naszych kieszeniach – oburza się Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD.

Opozycja i rząd mają swoje projekty

Pomysł SLD ma dużą szansę powodzenia, ponieważ rządząca Platforma chce dalej nad nim pracować. Sceptyczna jest jednak opozycja. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie konkurencyjny projekt. Zdaniem Beaty Szydło, wiceprezes partii, projekt lewicy ma jeden poważny minus.

Podwyżki cen gruntów wynikają bowiem z tak zwanych operatów szacunkowych - czyli wycen gruntów sporządzanych przez niezależnych ekspertów. Trudo więc będzie ingerować w ceny i z góry narzucić 20 proc. granicę podwyżek. - Czy założymy 20, 30 czy 40 procent to możemy się tak licytować, ale to nie rozwiązuje problemów ani samorządów ani właścicieli gruntów – ocenia posłanka.

Projekt nowej ustawy proponowanej przez SLD jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu. Jeśli opiniowanie projektu w komisjach sejmowych pójdzie sprawnie to posłowie będą mogli nad nim głosować za kilka miesięcy. Swoją ustawę w tej sprawie zapowiada także rząd.

Michał Tracz
bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alinka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 15:16 ~alinka

  Harmonia - czy znacie jeszcze takie słowo? A Solidarność? W dobie kryzysu to najbogatsi powinni spłacać podatkami swój dług w stosunku do robotników! To oni w zębach przynieśli im wolność, i tym samym wolność gospodarczą! Dlaczego nie są tu przykładem Niemcy? Bo niewygodnie!

 • och-merci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 15:09 ~och-merci

  Za komuny wytrzymałem ale teraz pękam! Kraj, Warszawa dla bogaczy. Finansjera wszystko winduje w górę. Nawet cukier! Warszawa wydaje niemiłosiernie! Gronkiewicz dostanie order ale puści wielu warszawiaków w nędzę! Wypatruję aktów desperacji! A może jednak wygra PiS bo ludzie w końcu popełnią se puku! Oszczędzanie światła - 1 godz. rocznie - to umieją wymyślać i tyko to. A może więcej oszczędzania? Głupi kraj się porobił. Aż tryknie jak w Egipcie!

 • 1234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 16:33 ~1234

  Podwyżki wieczystego w Warszawie były często bezskuteczne - stwierdził dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego. Potwierdził to sąd postanowieniem z 7.10.2011 r. Polecam http://pe2012-sis.blogspot.com

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 09:01 Motabaj164

  Doją ludzi jak tylko mogą. Wybierzcie Hanię ze świtą jeszcze ze dwa razy a będziecie w zimę w sandałkach zap. :)

 • Feluke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 07:04 ~Feluke

  Czyli co? W innych dzielnicach gdzie byl mniejszy burdel i wyceny byly robione regularnie oplaty sa wyzsze niz w centrum a jak zrobili im wycene to sie obuzaja ze musza placic za mieszkanie w centrum? Nie podoba sie to sie wyprowadzic na obzeza warszawy i bedzie spokoj.

 • lokator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 03:06 ~lokator

  A co z lokatorami? Zgodnie z ustawą właściciele kamienic przerzucają koszt nabycia nieruchomości na lokatorów. U nas czynsz już rośnie 20 razy, czyli 2000 procent do kilku tysięcy zł, czego nikt nie jest w stanie płacić. I jeszcze właściciele kamienic mieliby teraz doliczać podwyżki za użytkowanie wieczyste lub co gorzej za zakup gruntu na własność? Dlaczego podwyżek czynszu najmu mieszkań nikt nie ograniczy tak jak w innych krajach na Zachodzie?

 • Gocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2011 23:40 ~Gocha

  Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami - roczna opłata za uzytk. wieczyste nieruchomości gruntowych oddanych na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i inne cele publiczne oraz działalność sportową wynosi 1% wartości. Czy nie prościej i sprawiedliwiej byłoby, aby opłata za grunty oddane na cele mieszkaniowe wynosiła, np. tak jak za grunty oddane na cele wojskowe czy kościelne tzn. 0,3% wartości?
  Po co tak bardzo komplikować przepisy? Wydaje mi się, że lepiej by było obniżyć stawkę procentową.

 • wujekwaldus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2011 23:25 ~wujekwaldus

  A może wprowadzić opłatę za użytkowanie gruntów uzależnione od dochodów mieszkańca? np: 130% dochodów miesięcznie?
  Jak ta Platforma się jeszcze utrzymuje przy władzy? Czy kiedyś pojawi się całkowicie nowa partia, w której będzie nadzieja na odrodzenie Państwa?

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2011 23:23 ~Marian

  Ja za swoją działkę musiałem zapłacić 200 000zł o wiele bardziej wolałbym płacić 1000zł przez 200 lat. Więc nie płaczcie że musicie płacić za wieczyste użtkowanie. Typowo polski chciałoby się mieć wszystko za darmo.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2011 21:30 ~marta2

  Dlaczego posłowie chcą ciągłych podwyżek- może już dość? Kiedy posłowie zajmą się janosikowym ? Dlaczego mamy tak dużo posłów? Każdego dnia Wiejska kosztuje nas 1,2 mln. zł i nic z tego nie mamy-głupie ustawy , głupie prawo. Za wyceny pewnie też trzeba będzie płacić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »