Informacje

19.07.2012 17:15 chcą zmiany w prawie

Posłowie PO o sprzedaży
Polonii: "To nieetyczne"

SERWISY:

Warszawscy posłowie PO zaapelowali do Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, by ten nie wyrejestrowywał ze swoich struktur Polonii Warszawa. - Handel licencjami jest nieetyczny - podkreślił szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki. Politycy PO nie wykluczają zmian w prawie.

Dotychczasowy właściciel "Czarnych Koszul" Józef Wojciechowski porozumiał się ze śląskim biznesmenem Ireneuszem Królem w sprawie sprzedaży 100 proc. akcji występującej w piłkarskiej ekstraklasie Polonii. W efekcie klub ma zmienić nazwę na KP Katowice SSA i przenieść się na Śląsk.

Ale by tak się stało, muszą zgodzić się na to dwa regionalne związki piłkarskie - Mazowiecki i Śląski.

- To, że kiedyś wprowadzono handel licencjami nie znaczy, że tak ma być zawsze. Od któregoś momentu czas powiedzieć stop tym praktykom, bo one są nieetyczne. Dochodzimy do absurdu, któremu trzeba położyć kres. Takie jest nasze oczekiwanie: nie wyrejestrowujmy Polonii Warszawa z Warszawy. Mazowiecki Związek Piłki Nożnej nie może dać zgody na tego typu transakcję - oświadczył Andrzej Halicki (PO) na czwartkowej konferencji prasowej.

Zmienią zapisy w ustawie?

Były piłkarz polskiej reprezentacji, poseł Roman Kosecki (PO) zapowiedział, że zorganizuje w Sejmie spotkanie z udziałem przedstawicieli PZPN, Ekstraklasy, resortu sportu. - Być może należy zmienić zapisy w ustawie - ocenił.

Opowiadał, że dzwonią do niego zdziwieni sytuacją Polonii znajomi z Hiszpanii. Pytają mnie: Wyobrażasz sobie, że Barcelona gra w Madrycie, a Real Madryt gra w Barcelonie? W Bundeslidze też są spółki, ale akcjonariusze mają prawo zakupu 49 proc., a pozostałe 51 proc. jest w rękach członków klubu. Bayern Monachium nigdy nie będzie grał w innym mieście - mówił Kosecki.

"Jak worek kartofli"

Halicki przypomniał, że Polonia Warszawa to klub z ponadstuletnią tradycją. Podkreślił też, że elementem licencji jest posiadanie zespołu juniorskiego w Młodej Ekstraklasie. - Ta transakcja objęła (juniorów) jak worek kartofli, przenoszśc ich do innego miasta. Nie może być zgody na takie traktowanie ludzi - dodał Halicki.

Politycy PO przyznali, że losy Polonii budzą oburzenie nie tylko kibiców, ale także świata sportowego. - Awanse powinny odbywać się drogą sportową - podkreślili.

KP Katowice SSA będzie miał swoją siedzibę w Katowicach i na razie ma się posługiwać tą nazwą. Zarząd klubu wystąpił już jednak do rady nadzorczej spółki GKS GieKSa Katowice SA o użyczenie do rozgrywek nazwy GieKSa. Klubwystępowałby w T-Mobile Ekstraklasie jako KP Katowice GieKSa.

UEFA zainterweniuje?

Tymczasem, jak podała strona Polonii, prowadzona na jednym z portali społecznościowych, UEFA może interweniować w sprawie licencji, na której dotychczas grały w Ekstraklasie Czarne Koszule, a która teraz ma trafić do Katowic. Uzyskanie tych praw ze szkodą dla uczciwości rozgrywek może oznaczać nawet zerwanie członkostwa w Polskim Związku Piłki Nożnej.

"Rozwiązania licencyjne UEFA, a w efekcie PZPN, stawiają pod znakiem zapytania prawną możliwość przeniesienia licencji Polonii do Katowic. Jedne z kluczowych zapisów brzmią: "Ubiegającym się o licencję jest podmiot prawny (...) [którego] członkostwo w PZPN musi trwać – od początku sezonu licencyjnego – minimum trzy kolejne lata. (...) Każda zmiana formy prawnej klubu lub struktury przedsiębiorstwa (ze zmianą swojej siedziby, nazwy klubu lub jego barw czy przekazywania udziałów pomiędzy różnymi klubami włącznie) w trakcie tego okresu w odniesieniu do jego zakwalifikowania się na podstawie wyniku sportowego i/lub uzyskanie przez niego licencji ze szkodą dla uczciwości rozgrywek uznaje się jako zerwanie członkostwa w PZPN w znaczeniu tego warunku"." - czytamy wpis na stronie Czarnych Koszul.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szczypan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2012 22:23 ~szczypan

  A kupowanie licencji Groclinu dla Polonii przez JW było etyczne? Dziwna filozofia panów z PO. Wtedy jakoś posłowie Kosecki czy Halicki nie protestowali.

 • oby watel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 23:32 ~oby watel

  Najlepiej byłoby sprzedać całą tą polską piłkę nożną , bo i tak nic z tego nie będzie . Żeby się coś zmieniło trzeba by zmienić całą strukturę związku wraz z pracującą tam sitwą . Do tego faktycznie kilku piłkarzom przydałoby się pokazać ,,wynocha'' bo są beszczelni , rozbestwieni i oprócz gwiazdowania z wymazanymi łapami nie wiele potrafią .

 • niepolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 12:08 ~niepolak

  Nieetyczni to są posłowie PO.

 • poprawczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 10:41 ~poprawczak

  zapłaci im za wyniki a nie "pęsję". [ to od pejsów czy pensów?]. Za robotę się weź jeden z "drógim". [ o jaką drogę by the way chodzi?]

 • mokotowianinL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 09:47 ~mokotowianinL

  nieetyczne? a etyczne było kupienie przez ten prawie 100-letni (tak, tak prawie bo 100-lecie to miałby w 2015 patrz historia) licencji od Groclinu? Bo co, Groclin nie miał takiej tradycji to można było sprzedać ich licencję ale jak Polonia chce sprzedać to już jest nieetyczne? Chcecie zmieniać prawo odnośnie licencji? Ok nie mam nic przeciwko ale zmieńcie je po tym jak Polonia zacznie grać w 8 lidze (Bklasa) i wszystko będzie ok. I nie róbcie z siebie takich wielkich obrońców bo robicie z siebie pośmiewisko darmozjady z Wiejskiej

 • MIESZKANIEC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 08:28 ~MIESZKANIEC

  POLONII,GWARDII,HUTNIKOWI I INNYM KLUBOM WARSZAWSKIM POTRZEBNA POMOC MIASTA BY MŁODZIEŻ MIAŁA MOŻLIWOŚĆ ROZWIJANIA SIĘ...WŁADZE MIASTA WROCŁAW PRZEKAZAŁA ŚLĄSKOWI 2500000ZŁ.MOIM ZDANIEM LICENCJA POWINNA BYĆ PRZYPISANA MAZOWSZU-CIEKAW JESTEM ILU KIBICÓW Z KATOWIC JEZDZIŁO BY DO WARSZAWY NA MECZE....PO-ONI WIEKSZOŚĆ RADNYCH MAJĄ NIECH TERAZ WYBORCY DZIĘKUJĄ IM..

 • jezior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 08:28 ~jezior

  Wojciechowski dobrze zrobił i niech to będzie przstrogą dla innych pseudopiłkarzy.
  Powiedział, że zapłaci im za wyniki a nie pęsję. Są zwycięstwa są konkretne pieniądze. Pazerność piłkarzy sięga zenitu. Mieliśmy przykład na UERO gdzie piłkarze płaczą, że nie ma biletów dla nich. Śmiechu warte :D
  Za robotę się weź jeden z drógim. Polska powinna zmienić nie tylko pana Lato ale i cały skład reprezentacji. Jest wielu młodych i o wiele lepiej grających piłkarzy w tym kraju. Im dać szanse pokazania się a nie pakować kasę w kieszenie tych patałachów w trampkach.

 • gwiazdor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 08:12 ~gwiazdor

  Etyczne czy nieetyczne - zgodne z prawem, więc PO może cmoknąć pana W. w tyłek. Tak samo jak cmoka wszystkich polskich oligarchów.

 • Jaga B

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 20:57 ~Jaga B

  To że nie będzie klubu Polonia w ekstraklasie to akurat jest OK z etycznego punktu widzenia. Nie przypominam sobie aby po ostatnim spadku na zaplecze ekstraklasy Polonia awansowała doń z powrotem. Za 7. miejsce w II lidze awansu póki co nie przynają.
  Zniknięcie Polonii z piłkarskiej mapy Polski jest natomiast niedopuszczalne. Najlepsza opcja dla niej to start z IV ligi. Przynajmniej będą grali i, mam nadzieję, awansowali na swój rachunek. Oczyszczą się chociaż z tej przeklętej fuzji.

 • WZRUSZONY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 20:54 ~WZRUSZONY

  A SPRZEDAWANIE POLSKI PRZEZ PO ZA BEZCEN TO ETYCZNE!!!???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »